• Mersin Times
  • İlk Türk nükleer enerji uzmanları mezun oldu

İlk Türk nükleer enerji uzmanları mezun oldu

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Federasyonu’nun Obninsk şehrinde bulunan MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü’nde eğitimlerini öğrenciler mezun oldu. 35 Türk öğrenci Akkuyu Nükleer’de çalışmaya başlayacak.

Altı buçuk yıllık eğitim programını tamamlayıp tez çalışmalarını başarıyla sunan 35 Türk uzman mezun oldu. Tüm mezunlar, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesinde görev almak üzere, Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından işe alınacak. Obninsk şehrinde düzenlenen mezuniyet törenine Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Hüseyin Lazip Diriöz, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç ve Türkiye’den gelen diğer misafirler katıldı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Lazip Diriöz, mezunları tebrik ederek “Bu proje, Rus ve Türk işbirliğinde yapılan en büyük projelerden biridir” dedi.

Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Alexey Likhachev, genç uzmanlara hitaben, “Bundan sonra profesyonel alanda kendinizi gerçek anlamda gösterme fırsatınız olacak. Aldığınız eğitim, dünyadaki en iyi eğitim programlarından biri olarak kabul ediliyor. Nükleer bilimler ve nükleer enerji sektörü, pek çok ülkede dinamik bir şekilde gelişmekte olan alanlardan. Bu anlamda, hayatta kendinize layık bir yer edineceğinizden eminim” dedi.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, yaptığı konuşmada “Nükleer enerji alanında Rus eğitimine talep oldukça yüksek. İlk Türk nükleer uzmanlarının, dünyanın ilk nükleer güç santralinin yapıldığı şehirde eğitim görmelerinin sembolik bir anlamı var. Aldıkları bu eğitimin sonrasında genç uzmanlarımız, Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin yapımında görev alacaklar. Öğrencilerimizin mezun olması, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir aşamadır” dedi.

RUSLAR’DAN ÖĞRENMEYE DEVAM EDECEKLER

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Yury Galanchuk, yaptığı basın açıklamasında “Eğitimin sonucunda Akkuyu NGS yapım projesinde önemli görevler alacak mezunlara ayrıca uygulamalı bireysel eğitimler verilmeye de başlanacaktır. Rus tasarımı nükleer güç santrallerinde büyük tecrübeye sahip olan ve şu an Akkuyu Nükleer A.Ş.’de çalışan Rus uzmanlar, ilk Türk nükleer güç santralindeki ekipmanın ve teknolojik sistemlerin güvenli bir şekilde işletilmesi için gerekli uygulamaya yönelik bilgilerini, yetki ve deneyimlerini gençlerle paylaşacaklar” dedi.

MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü’nden mezun olan Emre Yarar, Rusya’da aldığı eğitimin seviyesinin yüksek seviyede olduğunu vurguladı ve “Ülkemizde kurulacak nükleer güç santrali hakkında hem teorik, hem de pratik açıdan her şeyi en ufak detayına kadar öğrendim. Ülkemin yeni kazanacağı teknolojilerde benim de katkımın olacağını bilmek çok gurur verici. Hedefim, Türkiye’nin kendi nükleer güç santralini inşa etmesinde en aktif şekilde rol almak” diye konuştu. (Mersin Times)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.