HİBE DESTEĞİNE NACE KODU ENGELİ: YÜZDE 35 YARARLANAMIYOR - Mersin Times

HİBE DESTEĞİNE NACE KODU ENGELİ: YÜZDE 35 YARARLANAMIYOR

HİBE DESTEĞİNE NACE KODU ENGELİ: YÜZDE 35 YARARLANAMIYOR

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemince Covid 19 salgınından zarar gören esnaf sanatkarlara yönelik iki grup halinde 3 ve 5 bin lira olarak verilen hibe desteğinden NACE kodlarından kaynaklı olarak esnafın yüzde 35’inin yararlanamadığını söyledi.

ABONE OL
27 Mayıs 2021 14:21
HİBE DESTEĞİNE NACE KODU ENGELİ: YÜZDE 35 YARARLANAMIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin ESOB BYönetim Kurulu başkanı Talat Dinçer, “ Mersin’de hibe desteğinden Birliğimize kayıtlı 55 bin esnaftan birinci grupta 5600, ikinci grupta ise 29250 olmak üzere toplam 34850 esnafımız yararlanmıştır. Hibe desteğinin dışında kalan yüzde 35 gibi ciddi orandaki esnafımızın meslek kollarının hibe desteği kapsamına alınması ya da bu desteğin dışında kalan esnaf-sanatkarların sektörlerine yönelik özel destek programlarının uygulanması gerekmektedir” dedi.
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemince yeni nesil Covid 19 salgınından zarar gören esnaf sanatkarlara yönelik verilen hibe desteğinden NACE kodlarından kaynaklı olarak yüzde 35 gibi ciddi bir orandaki esnaf sanatkarların yararlanamadığını söyledi.

Dinçer, yurt genelindeki esnaf sanatkarların NACE kodlarına göre mesleklere ayrıldığını belirterek, “ Söz konusu hibe desteği ise 1500 NACE kodundan 340 NACE kodundaki esnafımızı kapsamakta, diğer meslek dallarını ise kapsamamaktadır” dedi.

Dinçer, Mersin’de Birliğe kayıtlı 53394 esnaf sanatkardan, 5 bin TL lik destekten birinci gurupta yer alan 5600 esnaf sanatkarın, 3 bin TL’lik destekten ise 29250 esnaf sanatkar olmak üzere toplam 34 bin 850 esnaf sanatkarın yararlandığını, yüzde 35 gibi bir esnaf sanatkarın ise NACE kodlarından kaynaklı sorundan dolayı destekten yararlanamadığını ifade etti. Dinçer, “Birliğimize bağlı esnaf-sanatkarlarımızın % 60’ı hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir. Salgının yıkıcı etkisi hizmet sektöründe faaliyet gösteren esnaf-sanatkarlarımıza ve yanlarında çalışanlarına doğrudan zarar vermektedir. İlimizde menkul, gayrimenkul ticareti, elektronik, madeni, metal, oto sanatkarlık meslek dalları vb ile vergiden muaf meslek grupları dahil olmak üzere yaklaşık 10 bin esnafımız NACE kodlarından kaynaklı bu destekten yararlanamamaktadır. Bu bağlamda hibe desteğinin dışında kalan esnaf sanatkarlarımızın meslek kollarının da hibe desteği kapsamına alınması ya da bu desteğin dışında kalan esnaf sanatkarlarımızın sektörlerine yönelik özel destek programlarının uygulanmasını talep etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, normal hayata dönünceye kadar Gelir Desteği ve Kira desteğinin esnaf-sanatkarlara her ay düzenli olarak verilmesi, salgından zarar gören esnaf sanatkarların SGK primlerinin devlet tarafından karşılanması ve esnafın yeni işe alacakları personeller için kolaylaştırıcı teşvik ve desteklerin sağlanması yönündeki çalışma ve raporları ilgili kamu kurum ve kuruluşlara ilettiklerini ve bu anlamda yetkililerden acil çözüm beklediklerini sözlerine ekledi. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.