• Mersin Times
  • HDP Mersin İl Eş Başkanları Zelal Önen ve Mustafa Işık oldu

HDP Mersin İl Eş Başkanları Zelal Önen ve Mustafa Işık oldu

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HDP Mersin İl Örgütü, 2’nci Olağan Kongresi’ni bir düğün salonunda gerçekleştirdi. Kongreye Eş Genel Başkanı Pervin Buldan  ve Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’ın yanı CHP İl Başkanı Adil Aktay, Halkevleri, SES, Eğitim Sen, İHD ve 78’liler gibi çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkan Pervin Buldan, konuşmasına yaşamını yitiren HDP eski milletvekili İbrahim Ayhan’ı anarak başladı. Ayhan’ın verdiği mücadeleye değinen Buldan, Ayhan’ın bıraktığı yolda devam edeceklerini söyledi.

 

 

“KRİZİN NEDENLERDEN BİRİDE SURİYE POLİTİKASIDIR”

Buldan, Türkiye’nin tarihinin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek, “AKP’li yetkililer 24 Haziran seçimlerinden hemen sonra Türkiye’ye demokrasi ve barış ile refaha kavuşacağını söylüyorlardı. Fakat bugün AKP Türkiye’yi getirdiği nokta halkı gittikçe krize sokan bir yerdedir. Yaşanan krizin nedeni Suriye politikasıdır. Bunun sorumlusu da AKP hükümetidir. ‘Kriz miriz yok’ diyenler, bugün Katar’dan milyon dolarlık uçak alıyorlar. Evet, krizin kendileri vurmadığını söyleyebiliriz. Oysa bu kriz emekçiyi, işçiyi, yoksul halkı ve kadını vurdu. İşçinin, emekçinin ve yoksul halkın neler yaşadığını bilemezsiniz. Türkiye toplumu bundan sonra bu yaşananlara izin vermemelidir” dedi.

 

 

“AKDENİZ’İ DE BÜYÜKŞEHİR’İ DE KAZANACAĞIZ”

Ülkenin barışa ve demokrasiye olan ihtiyacını HDP ile her yerde dillendirmeye devam edeceklerini söyleyen Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mersin pilot bir bölgedir. Burada yapılacak olan dayanışmanın AK Parti’yi geriletmek için çok önemli bir yerdir. Akdeniz Belediyesi’ni ‘gasp’ etmiş olabilirler ve eş başkanı yani iradeyi tutuklamış olabilirler. Biz de cevap olarak hem bu belediyeyi hem de büyükşehir belediyesini alarak onlara cevap olacağız. Bu AK Parti ve MHP koalisyonuna karşı demokrasi ve barışı esas alan bir yerel yönetimleri oluşturacağız. Kayyumları tasfiye edeceğiz. HDP’yi yeniden var edeceğiz. Biz Mersin’de atanan kayyuma cevap olarak sadece Akdeniz Belediyesi’ne değil Büyükşehir’e de talibiz. Bunun için de daha çok çalışacağız.”

 

 

Konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Tek liste ile gidilen seçimde İl Örgütü Eş Başkanlığı’na Zelal Önen ve Mustafa Şık seçildi. Öte yandan İl Yönetim Kurulu Asil Üyeleri, Atila Güney, Havva Tekin Ölmez, Şirin Kaya, Songül Aydın, İhsan Demiröz, Belçin Atay, Mehmet Koçak, Ahmet Gücenmez, Yılmaz Dağ, İhsan Demir, Baran Vuran, Emre Berk, Ali Elçi, Hasan Cide ve Hacı Eroğlu olarak seçildi  (Mersin Times)

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.