• Mersin Times
  • HDP Mersin Eş Başkanlığına Fatmagül Demirtağ ve Murat Baykan Seçildi

HDP Mersin Eş Başkanlığına Fatmagül Demirtağ ve Murat Baykan Seçildi

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halkın Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü 2. Olağan Kongresini yaptı. Tek liste ile yapılan seçimde,  İl Eş Başkanlığına Fatmagül Demirtağ ve Murat Baykan seçildi.  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bir mesaj göndererek,  yeni seçilen yönetime başarılar dileyerek,“Biz gerçek bir halk partisiyiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü 2. Olağan Kongresi’ni Akdeniz ilçesinde bulunan 33 Düğün salonunda gerçekleştirdi. Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’inde konuk vekil olarak yer aldığı kongrede, çok sayıda partili katıldı. HDP bayrakları ile süslenen Kongre salonunda, sık sık barış taleplerini dile getiren sloganların atılması dikkat çekti. Divan seçimi ardından, söz alan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hatice Şahin “Yönetime yeni seçilecek arkadaşlara başarılar dilerim” diyerek, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajını okudu.

DEMİRTAŞ, “GERÇEK BİR HALK PARTİSİYİZ”

Demirtaş’ın mesajı şöyle:

“Sayın Divan, değerli arkadaşlar, partimizin yürekli kadınları ve gençler kongrenizi yürekten selamlıyorum, başarılı olmasını diliyorum.

Partimize yönelik kapsamlı bir saldırının sonucu olarak cezaevinde olduğum için bugün aranızda değilim. Ancak, kalbim bütün sıcaklığıyla sizlerledir. Bizim hapiste olmamız ne HDP’yi ne de siz değerli yoldaşlarımı durdurabilir. Çünkü biz tek lider partisi değil, gerçek bir halk partisiyiz. Daha önce de birçok defa söylediğim gibi bu gemi limana götürülecek, çünkü biz bir tek adam hareketi değiliz. Bizde çok şükür ki tek adamlık sistemi yok, olmayacak da. Yüz binlerce erkek, yüz binlerce kadın var. Hangi birimizle uğraşacaklar ki tek birimiz kalsa bile o kişi bu partiyi başarıya götürecek, kararlılığa sahiptir.

Değerli arkadaşlar,

Kolay olduğunu hiç söylemedik. Partimiz kendini eşitlik ve özgürlük mücadelesine adamış milyonların partisidir ve biz başkaları gibi güller arasında değil, dikenli yollarda yürüyoruz. Ancak yolumuzun sonunda bir gül bahçesi olduğunu da bilerek, yürüyoruz.

Değerli yol arkadaşlarım,

HDP ilkeleri çerçevesinde onurlu bir barış eşitlik ve özgürlük için çalıştığımızı bu değerler uğruna mücadele ettiğimizi hiç unutmadan günlük bazı sorunları asıl amacımıza ayak bağı olmasına izin vermeden kararlılık ve inançla el ele vererek, çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Bu vesileyle şimdiye kadar yönetimde görev almış bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Mutlaka kazanacağımıza olan inançla hepinizi selamlıyor yeni yönetime üstün başarılar diliyorum.”

“Cezaevleri Demokratik Mücadelenin Önünde Engel Değil”

Okunan mesajın ardından ise HDP’li Sırrı Süreyya Önder söz aldı. Ülkenin büyük bir ceza evine dönüştüğünü söyleyen Önder, cezaevlerinde tutuklu bulunan arkadaşlarının mücadelesine sahip çıkacaklarını ifade etti. Önder, “Zindan bizim mücadelemiz önünde bir engel değildir. Demokratik zaferimizin önünde asla bir engel olmayacaktır. Orası bizim açımızdan sadece bir direniş ve mücadele alanıdır. Oradaki arkadaşlarımız bu direnişi gösterdikleri için bu mücadele dimdik ayakta” dedi.

Faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından tek listeyle seçime gidildi. Seçim sonucunda delegelerin tamamının oyunu alan  Fatmagül Demirtağ ve Murat Baykan Halkın Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eş Başkanları olarak seçildiler.

“Barıştan Vazgeçmeyeceğiz”

Mersin Times Gazetesine özel açıklama yapan ve İl Eş başkanlığı görevine yeni seçilen Fatmagül Demirtağ, devraldıkları bayrağı daha ileriye taşımaya devam edeceklerini söyledi. Demirtağ, “HDP’li demek, barış demektir. HDP’li olmak barışı talep etmek demektir. Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın da dile getirdiği gibi biz gerçek bir halk partisiyiz. Milyonların emeği ve bedeli sonucu bu günlere geldik. Yani aynı zamanda Emek partisiyiz. Bu ülkede kendini dezavantajlı gören her kesin ve her kesimin partisidir, HDP. Bu bayrağı buraya kadar taşıyan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Barış2tan daha büyük talep yoktur. Bu nedenle de bedeli ne olursa olsun Barışı talep etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.