HDP AKDENİZ İLÇE ÖRGÜTÜ, IRKÇI SÖYLEM VE SALDIRILARI PROTESTO ETTİ
  • Mersin Times
  • Siyaset
  • HDP AKDENİZ İLÇE ÖRGÜTÜ, IRKÇI SÖYLEM VE SALDIRILARI PROTESTO ETTİ

HDP AKDENİZ İLÇE ÖRGÜTÜ, IRKÇI SÖYLEM VE SALDIRILARI PROTESTO ETTİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Akdeniz İlçe Örgütü, ırkçı ve nefret dilinin kullanılmasını protesto etti. Kalabalık bir kitle tarafından düzenlene protesto eyleminde İlçe Eşbaşkanı Ercan Alp, ırkçı ve nefret söyleminin kullanılmasını “Bu durumun ortak eşit yaşama dinamit koyan bir zihniyetin ürünüdür” sözleri ile tepkini dile getirdi.   

ABONE OL
5 Ağustos 2021 21:55
HDP AKDENİZ İLÇE ÖRGÜTÜ, IRKÇI SÖYLEM VE SALDIRILARI PROTESTO ETTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HDP Akdeniz İlçe Örgütü, ırkçı ve nefret dilinin kullanılmasını protesto eden bir basın açıklaması yaptı. İlçenin Sabit Pazar yerinde yapılan açıklamaya, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Parti Meclis üyeleri, Belediye meclis üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit vermeyeceğiz” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Toplanan kitle adına açıklama yapan HDP Akdeniz İlçe Eşbaşkanı Ercan Alp, Parti olarak ülkede yaşayan bütün halkların eşit yaşam şartlarına ve haklara sahip olması gerektiği için mücadelelerini her alanda yürüttüklerini söyledi. Irkçı be nefret dilinin kullanılmasına da değinen Alp, “Bu durumun ortak eşit yaşama dinamit koyan bir zihniyetin ürünüdür” dedi.

“Tedbir alınması yerine saldırılara zemin hazırlanıyor”

İktidarın kullandığı nefret söylemine karşı uyarılarda bulunduklarını ifade eden İlçe başkanı Ercan Alp, ancak iktidarın uyarıları dikkate almadığını dile getirerek, “İktidarın Kürtlere karşı saldırıların önüne geçecek tedbirleri almak yerine saldırıların zeminini güçlendirecek politikalar izlemeyi tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

“Ciddi bir kaos planı var”

Yapılan saldırıların ülkedeki demokrasi güçlerinin tamamına yönelik yapıldığını dile getiren Alp, şunları söyledi: “Ortada ciddi bir kaos planı vardır, ortada ciddi bir tahrik ve çatışma politikası vardır. HDP barış içinde, eşit yaşamı savunan bir parti olarak bütün bu saldırılara demokratik siyaset zemininde en etkili cevabı vermek için her zeminde mücadelesini yürüttü, yürütüyor. Artık zaman kalmadı.  Biz HDP olarak Kürt halkına yönelen bu ırkçı saldırıları göğüslemek için mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Ama tekrar ediyoruz, ortada ciddi bir kaos planı var. Bu planın hedefi Kürtler üzerinden bu ülkede ortak yaşamın temellerini yok etmektir.”

“Hep birlikte karşı çıkalım”

Tüm muhalefet partilerine ve demokrasi güçlerine çağrıda bulunan Alp, “Sadece kınama yetmez, sadece başsağlığı mesajları yetmez. Yan yana durarak bu politikaları boşa çıkarmak için daha etkili, daha inandırıcı ve kararlı ortak tavra ihtiyaç vardır. Bizler Deniz Poyraz yoldaşımızın katilinden sonra başlattığımız bütün etkinliklerde bu çağrıları dile getirdik. Tekrar söylüyoruz; gelin bu nefret politikalarına, bu katliamcı planlara hep birlikte karşı çıkalım, gelin bunları birlikte durduralım” ifadelerini kullandı.

 “Bu halkın iradesini temsil eden parti olarak HDP’dir

Kürt halkının yalnız olmadığının altını çizen Alp, “Kürt halkı asla yalnız değildir, Kürt halkı asla bu saldırılar karşısında korkacak, sinecek bir halk değildir. Bu halkın iradesini temsil eden parti olarak HDP, Kürt halkının yaşam hakkını ve eşit şartlarda bu ülkede yaşama imkanlarını koruyacak, büyütecek kararlılığa da güce de sahiptir. Bizler hep birlikte, başta Kürt halkı olmak üzere bu katliamcı politikalara, ırkçı zihniyete, bütün bu kaos planlarına karşı demokratik tepkimizi en kararlı şekilde dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

“Bir an önce Kürt sorunun çözülmesi gerekir”

Ardından söz alan HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ise “İktidarın kullandığı nefret söylemini kınıyorum” dedi. Kürt sorunun çözümsüzlüğe girdiğini ifade eden Kurtulan, “Ülkemiz yangın yeri. Bir an önce Kürt sorunun çözülmesi gerekir. Bunun için de İmralı kapıları bir an önce açılmalıdır” dedi.

Açıklama, kitlenin sloganlar eşliğinde ilçe binasının önüne kadar yaptığı yürüyüşün ardından olaysız son buldu. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.