Halk Otobüsü Şoförü Hayat Kurtardı

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsü Şoförü Erol Törün, seyir halinde iken fenalaşan bayılan tansiyon hastası Sebat Vural adlı yolcuyu en yakın hastaneye yetiştirerek, hayatını kurtardı.

Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsü, Silifke-Mersin hattında seyir halinde iken tansiyon hastası aniden fenalaşarak, otobüste bayıldı. Otobüs 35 yaşındaki Erol Törün, güzergâhını değiştirip, yaşlı adamı en yakın hastane olan Erdemli Devlet Hastanesine yetiştirdi. Sağlık görevlilerin müdahalesi sonucu 75 yaşındaki Sebat Vural adlı yolcu hayati tehlikeyi atlattı.

Hasta tedavi olana kadar yanından ayrılmayan şoför Erol Törün, tedavi sonrası hastayı ailesine teslim ederek tekrar görevi başına döndü. Otobüsün güvenlik kameraları tarafından bu örnek davranış saniye saniye görüntülendi. Tansiyon hastası olan ve sıcaktan fenalaşan Sebat Vural’ın ise hastaneye zamanında yetiştirildiği için hayatı kurtuldu. Kendisini bekleyen diğer yolculardan ‘beklettiği’ için özür dileyen şoför Törün, yolcunun hayatının kurtulmasına çok sevindiğini, bu nedenle çok mutlu olduğunu söyledi.

“Böyle insanların olduğunu bilmek gurur verici”

Otobüs şoförü Erol Törün, yaşadığı örnek davranışı şöyle anlattı; “Yolculardan biri fenalaştı denilince, sakinliğimi koruyarak 112’nin aranmasını sağladım. Ama bulunduğumuz yere Ambulansın zamanında yetişemeyeceğini söylediler. Ben de yolcumuzun hayatını riske atamazdım. Hiç düşünmeden güzergâhımı en yakın hastaneye çevirdim. Hiçbir durakta durmadan hastaneye geçip, sedye istedim. Bununla gurur duyuyorum. Çünkü Burhanettin Başkanımız’ın ‘Mersin Bizim Ailemiz. Bizler onlar için varız’ düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu benim insanlık görevimdi. Amcamız sağlıklı olduğu için çok mutluyum. Hastayı zamanında hastaneye yetiştirdiğim için yolcuların hepsi beni kutladı. Olay anında duraklardan alamadığım yolculardan ve otobüs içerisindeki yolculardan özür dilerim. Ancak, bir insanın hayatı söz konusuydu. Ben de hiç düşünmeden yolcuyu hastaneye götürdüm. Biz zaten Büyükşehir Belediyesi şoförleri olarak 3 ayda bir ilk yardım eğitimi alıyoruz. Acil durumlarda ilk müdahaleyi yapabilmek için eğitimden geçiyoruz ve ilk yardımcı kimlik kartımız var” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi şoförünün gösterdiği bu hassas davranış sayesinde hayatının kurtulduğunu belirten Sebat Vural ise, böyle bilinçli ve insani değerleri yüksek şoförleri bünyesinde çalıştıran Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Sıcaktan tansiyonunun yükseldiğini ve aniden fenalaştığını belirten Vural, “İşlerim vardı çok koşturdum. Seyir halindeydik. Otobüste fenalaştığımı hissettim. Kimseyi rahatsız etmemek için sesimi çıkarmadım ama sonra daha kötü oldum. Erol arkadaşımız beni hastaneye götürdü. Hastaneye yetiştirmese belki ölebilirdim. Şoför arkadaşımızın anında müdahalesi ve beni hastaneye yetiştirmesi buna engel oldu. Tedavi olana kadar başımda bekledi. Sonra beni çocuklarıma teslim etti. Bu gerçekten gurur verici bir davranıştır. Büyükşehir Belediyesi’nin ve personellerinin insana önem verdiğini görüyoruz. Kendisine bu davranışından dolayı çok teşekkür ediyorum. Benim hayatımı kurtardı. Böyle insanların olduğunu bilmek gurur vericidir” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.