Fidye için kaçırılarak öldürülen çocuk için Mersin Barosu tepki göstererek: “Kamu Vicdanını Rahatsız Eden Kararın Çıkmaması İçin Mücadele Edeceğiz” - Mersin Times

Fidye için kaçırılarak öldürülen çocuk için Mersin Barosu tepki göstererek: “Kamu Vicdanını Rahatsız Eden Kararın Çıkmaması İçin Mücadele Edeceğiz”
  • Mersin Times
  • Asayiş
  • Fidye için kaçırılarak öldürülen çocuk için Mersin Barosu tepki göstererek: “Kamu Vicdanını Rahatsız Eden Kararın Çıkmaması İçin Mücadele Edeceğiz”

Fidye için kaçırılarak öldürülen çocuk için Mersin Barosu tepki göstererek: “Kamu Vicdanını Rahatsız Eden Kararın Çıkmaması İçin Mücadele Edeceğiz”

Mersin Barosu Başkanlığı ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Mersin’de Hasan C. isimli şahsın 12 yaşındaki bir çocuğu fidye için kaçırıp öldürmesi nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, mahkemeden kamu vicdanı rahatsız eden, hukuk devletini yok sayan bir kararın çıkmaması için mücadele edip, çocuğun hakkını sonuna kadar koruyacaklarını söyledi.

ABONE OL
11 Mayıs 2023 00:42
Fidye için kaçırılarak öldürülen çocuk için Mersin Barosu tepki göstererek: “Kamu Vicdanını Rahatsız Eden Kararın Çıkmaması İçin Mücadele Edeceğiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, 12 yaşındaki çocuğun katledilmesi olayında tutuklanan zanlının adalet önünde hak ettiği cezayı alması için yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacakları belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Katledilen çocuk vakaları, bu ülkenin mutlaka çözmesi gereken temel meselelerinden birisidir”

“Mersin’de Hasan C. isimli şahıs 17 yıldır kapıcı olarak görev yaptığı sitede, bir ailenin 12 yaşındaki çocuğunu fidye için kaçırmış,  parayı alamayınca da çocuğu binanın bodrum katında katletmiştir. Zanlı yakalanmış ve tutuklanmıştır.

İnsan hakları ihlalleri, çocukların yaşam hakkının elinden alınmasına kadar büyümüştür. Çocuk hakları, insan haklarının şemsiyesi altında yer almaktadır. Katledilen çocuk vakaları, bu ülkenin mutlaka çözmesi gereken temel meselelerinden birisidir.

Olayın yasal sürecinde çocuğun üstün yararı ön planda tutulmalıdır. Din, dil, ırk, kültür ayrımı gözetmeksizin, 18 yaşından küçük her bireyin çocuk olduğu, her çocuğun ilk önce yaşam hakkı olmak üzere tüm haklarının korunması hangi meslek veya konumda olursa olsun herkesin insanlık görevidir. Çocukların barış, refah ve huzur içerisinde yaşayacakları bir ortam oluşturulması yönünde kanunlar uygulanmalıdır.

Mersin Barosu Başkanlığı ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak,  tutuklanan zanlının adalet önünde hak ettiği cezayı alması için yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Zira cezasızlık, çocuklarımızın yaşam hakkının ihlal edilmesini meşrulaştıracaktır. Mahkemeden kamu vicdanı rahatsız eden, hukuk devletini yok sayan bir kararın çıkmaması için mücadelemizi sürdürüp, çocuğun hakkını sonuna kadar koruyacağız.” (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.