Ekmek üreticileri, ‘Kazan dönmüyor’

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 33 No’lu Gıda ve İçecek Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Fuat Akbaş, ekmek üretiminde ki girdi maliyetlerinin yüzde 60’ı aştığını ifade ederek, köşe başlarında korsan olarak satılan ekmeklerin yarattığı haksız rekabet sonucu, birçok üreticinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Yaşanan ekonomik kriz nedeni ile her sektörde olduğu gibi, ekmek üreticileri de etkilendi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 33 No’lu Gıda ve İçecek Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Fuat Akbaş, ekmek üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları yaptığı yazı bir açılama ile dile getirdi. Akbaş, girdi maliyetlerinin yüzde 60’ı aştığını ifade ederek, “köşe başlarında korsan olarak satılan ekmeklerin yarattığı haksız rekabet sonucu, ciddi sıkıntılar yaşamaya başladık.  Bu maliyetleri fiyatlarına yansıtılmadığı için ekmek üreticileri zarar etmektedirler. Buna rağmen kalitelerinden ödün verilmediği için birçok üretici kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor” dedi.

“Ayakta durmakta zorlanıyoruz, yine kaliteden taviz yok”

Ekim 2015’ten bu yana aldıkları 1 TL’lik rayiç ile satışlarını sürdürdüklerini ifade eden Akbaş, “Girdi maliyetleri yüzde 60 arttı. Bun rağmen Mersin halkına kaliteli ekmek yedirmek istiyoruz; ama zorlanıyoruz. Mevcut durumda Mersin’de halk ekmeğin 60 kuruş bedel ile satılıyor. Türkiye genelinde ise bu rakamın 75 kuruş ile 90 kuruş arasında değişiyor. Belediyenin 60 kuruşa sattığı ekmeğin tanesini 1 lira 70 kuruşa mal ediyor. Belediyenin ekmek üretimiyle satışı arasında çok ciddi bir fark var. Bu fark da biz ekmek üreticilerimizden çıkarılıyor. Fırıncılar çok ciddi bir sıkıntı içinde. Kentteki birçok fırıncının kapasitesi düştü” ” değerlendirmesini yaptı.

Kazanlarımız Dönmüyor

Açıklama şöyle devam etti, “Belediye ekmeğini satıyor, bizler ise kapanma noktasına geldik. Ekstra bir fiyat artışı beklemiyoruz ama Mersin’de de halk ekmek fiyatları Türkiye ortalamasında olmalı. Belediyenin görevi ticaretle uğraşmak değil, hizmet etmek olmalı. Durum böyle devam ederse anahtarlarımızın tümünü belediyeye teslim edeceğiz. Kazanlarımız dönmüyor.”

Belediye korsan üreticilerle mücadele etmeli

Artan fiyatlarla mücadele edebilmek adına sektör temsilcilerinin ürün çeşitlemesine gittiğini bildiren Akbaş, bunun da yeterli sonuç getirmediğini, her ne kadar kepekli, tam buğday, çavdar, yulaflı ekmeklerin tüketimi son zamanlarda artmaya başlasa da ana tüketim maddesi olan somun ekmek satışı ile rekabetin mümkün olmadığını söyledi.
Sektörde haksız rekabetin üst seviyelerde olduğuna da değinen Akbaş, şu değerlendirmeyi yaptı:  “Özellikle son dönemlerde kentimizde pide satışlarında ciddi artışlar yaşanıyor. Hemen her köşe başında ruhsatsız pide fırınları açılmaya başladı. Bu durum sektöre ciddi zararlar veriyor. Denetimler artırılarak bu sorunumuz da çözümlenmeli. Bir taraftan artan maliyetler üzerimizde büyük bir yük oluştururken diğer taraftan haksız rekabet ile mücadele etmek, durumu daha da zorlaştırıyor.” (mersin times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.