DGDF toplantısında anlamlı uyarı; Ayrımcılık yapan rant peşinde olanların karşısında olacağız - Mersin Times

DGDF toplantısında anlamlı uyarı; Ayrımcılık yapan rant peşinde olanların karşısında olacağız
  • Mersin Times
  • Gündem
  • DGDF toplantısında anlamlı uyarı; Ayrımcılık yapan rant peşinde olanların karşısında olacağız

DGDF toplantısında anlamlı uyarı; Ayrımcılık yapan rant peşinde olanların karşısında olacağız

Doğu ve Güneydoğu Dernekler Federasyonu (DGDF), Mersin’deki gazeteciler ile bir araya gelerek, Federasyonun çalışmalarına ilişkin bilgilendirme yaptı. Federasyon Başkanı Mahmut Çalış konuları selamlarken, DGDF sözcüsü Murat Karahan hiçbir siyasi Partinin arka bahçesi olmayacaklarını ifade ederken, Başkan Yardımcısı İhsan Taş ise Türkiye'nin barışa, huzura ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

ABONE OL
21 Ocak 2024 00:26
DGDF toplantısında anlamlı uyarı; Ayrımcılık yapan rant peşinde olanların karşısında olacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğu ve Güneydoğu Dernekler Federasyonu, kahvaltılı bir basın toplantısında Mersinli gazeteciler ile bir araya geldi. Yoğun katılımın sağlandığı toplantıda DGDF Genel Başkanı ve aynı zamanda Şırnaklılar Dernek Başkanı Mahmut Çalış, konukları selamlayarak, katılımlarından dolayı her kese teşekkür etti. Onlarca Yöresel Dernek ve STK’nın bir araya geldiği DGDF Başkan Sözcüsü Murat Karahan, DGDF Genel Başkanı Mahmut Çalış adına DGDF sözcüsü Murat Karahan, hazırlanan basın açıklamasını okudu.

“Şehrimiz iyi yönetilsin, kentsel sorunlar çözülsün”

Karahan, yöre dernekleri olarak hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadıklarını vurgulayarak yerel yönetimlerden halkın sorunlarını çözecek adımlar beklediklerini de ifade etti. Federasyon olarak yakın zamanda birçok siyasi parti ve belediye Başkanlarını ziyaret ettiklerini hatırlatan Karahan, “Biz Doğu Güneydoğu Dernekler Federasyonu olarak, şehrimizin ve ülkemizin huzuru, barışı ve kalkınması için bir araya gelmiş, sosyal sorumluluk taşıyan bir bakış ve anlayışla hareket eden bir STK’yız. Amacımız ve hedefimiz yaşadığımız kent olan Mersinimizin hak ettiği şekilde yönetilmesi ve olması gereken yerde değerleriyle farkındalık yaratmasıdır. Yine Federasyonumuzun genel amacı; Şehrimizde yaratmaya çalışacağımız demokratik bakış, toplumsal dayanışma ve kentlilik bilincinin tüm Türkiye’de hayat bulması için girişimlerde bulunmaktır. Biz istiyoruz ki; şehrimiz iyi yönetilsin, kentsel sorunlar çözülsün. Biz istiyoruz ki; toplumun tüm kesimleri birbirini anlasın ve bir arada huzurlu bir şekilde yaşamanın erdemini tüm Türkiye’ye örnek olarak sunsun. Biz istiyoruz ki; Farklılıkların bir arada birlikte yaşayabileceğinin somut örneğini, Mersin üzerinden herkese gösterebilelim. Mersin genç bir şehir. Ama maalesef bu gençliğini iyi donatamamış ve birçok alanda istenilen bakım yapılamamış. Son yıllarda; Hükümetin havaalanı, otoban bağlantıları, sanayi bölgeleri gibi altyapı hizmetleri ve Belediyelerimizin umut verici çalışmaları, bizleri de harekete geçirmiş ve umutlandırmıştır. Bu şehirde yaşıyorsak, suyunu içiyorsak, ekmeğini yiyorsak, karşılığında da bu güzel şehrimize gereken ilgi ve dayanışmamızı da göstermeliyiz diye yola çıktık.” dedi.

“Ayrımcılık yapan rant peşinde olanların karşısında olacağız”

DGDF Başkan Sözcüsü Karahan açıklamasına devamla, “Ayrımcılık yapan, sadece rant peşinde koşan, kendi kişisel çıkarını düşünen kesimlerin elbette karşısında olacağız Tabi ki; Mersin’e değer katan, hizmet eden, birlikte kalkınmayı hedefleyen herkesle birlikte hareket edeceğiz. Sokağımıza, caddemize, mahallemize, şehrimize ve ülkemize sahip çıkacağız. Geleceğimiz için, çocuklarımız için, gençlerimiz için, doğanın kirlenmemesi için sahip çıkacağız. Mersin farklı bölgelerden gelen vatandaşlardan oluşan bir şehir. Elbette geldiğimiz yerlerin kabul görmüş kültür ve geleneklerini unutmayacak ve yaşatacağız. Ama bunun yanında Mersin’lilik bilincinin gelişmesi, Mersin değerleri üzerinde hemşerilik duygusunun oluşması için de olabildiğince çaba harcayacağız. Hemşerilik bilinci, insanların aynı şehirde yaşamanın getirdiği ortak duygularla birbirlerine karşı sorumluluk duymasıdır. Bu bilinç, yaşadığımız yerin gelişimi, temizliği, güvenliği ve toplumsal refahı için bireyler olarak üzerimize düşen sorumluluğu anlamamızı sağlar. Şehrimize sahip çıkmak, sadece fiziki çevreyi korumakla kalmaz, aynı zamanda birlikte yaşadığımız insanların refahını artırmak ve demokratik değerlerine sahip çıkmak için de çaba göstermeyi gerektirir” iifadelerini kullandı

“Türkiye’nin barışa huzura, kardeşliğe ihtiyacı var”

Ardından söz alan DGDF Genel Başkan Yardımcısı ve Batman İl ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı İhsan Taş ise, sadece Mersin’in değil, Türkiye’nin barışa, kardeşliğe ve huzura ihtiyacı olduğunu söyledi. Son haftalarda artan ölüm haberlerine dikkat çeken ihsan Taş, “Her gözyaşı rengi aynıdır. Bu bir ayın içerisinde baktığımızda onlarca insanlar canından oldu. Bizim barışa, huzura ihtiyacımız var” dedi.

“Savaş dilinden vazgeçelim. Barış diline dönelim”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ile yaptıkları bir görüşmede, Vali Pehlivan’nın Türkiye Barışı için Kürtçe dile getirdiği bir hitap şekli ile seslenen İhsan Taş, “Edi Bese, Artık Yeter” diyerek, siyasi partilere seslenerek, “Parlamentoda bir müzakere masasının kurulması bizim talebimizdir. Parlamentoda grubu olan bütün siyasi partilerimizin bir müzakere masasının kurulmasını talebimizdir, üyelerimizin, halkımızın önerisidir. Diyoruz ki savaş dilinden vazgeçelim. Barış diline dönelim” çağrısında bulundu.

Açıklamaların ardından federasyon yöneticileri gazetecilerin sorularını yanıtladı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.