Dar gelirli yurttaş için elektronik kart meclis’ten geçti - Mersin Times

  • Mersin Times
  • Dar gelirli yurttaş için elektronik kart meclis’ten geçti

Dar gelirli yurttaş için elektronik kart meclis’ten geçti

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci birleşimi, Mersin için önemli kararların alındığı bir toplantıya dönüştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, dar gelirli vatandaşları sevindirecek bir uygulama olan Elektronik Kart uygulaması çarşı esnafın rahatlatacak. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önemli gündem maddelerinden biri Dosteli marketlerin kapatılarak, onun yerine daha etkin, verimli ve daha fazla dar gelirli vatandaşa ulaşacak olan Elektronik Kart uygulamasına geçilmesi oldu. Madde Meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi

 

Büyükşehir’den dar gelirli vatandaş için yeni uygulama: Elektronik Kart

Elektronik Kart uygulaması ile ilgili konuşan Başkan Seçer, geçmiş dönemde yapılan uygulamadan farklı olarak hayata geçecek olan uygulama ile daha fazla dar gelirli vatandaşa ulaşacaklarını ve daha kaliteli hizmet vereceklerini ifade etti. Yeni sistem ile vatandaşın yanı sıra Mersinli esnafın da kazanacağını söyleyen Seçer, “1 Ağustos’tan itibaren bunu farklı bir yöntemle hayata geçireceğiz. Vatandaşlar yeni Elektronik Kart sistemi ile Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşma yapacağı marketlerden ve esnaftan bu kartla diledikleri ihtiyaç malzemelerini alabilecekler. Parayı biz bu kartlara yükleyeceğiz. Böylece hem vatandaş hem de esnaf kazanacak. Ben bunları özellikle inceledim geçmiş dönemi karalamak, polemik yaratmak derdinde değilim. Bunun daha iyisi olabilir diye düşündüm. Vatandaşlarımıza daha kaliteli ve bol çeşitle hizmet verebiliriz. Vatandaşların ihtiyacını daha geniş yelpaze ile karşılayabiliriz düşüncesiyle bu uygulamaya geçme ihtiyacı duyduk” diye konuştu.

 

 Tüm ilçelerden alışveriş yapılabilecek

Vatandaşların mevcut Dosteli Marketler’de alabilecekleri ürünlerin sınırlı olduğunu, yeni sistemle daha geniş ürün yelpazesinde hizmet vereceklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer,  “Vatandaşlar Dosteli Market’ten sadece gıda, temizlik ve giyim kategorisinde sınırlı ürün temin edebiliyorlarken, elektronik kartla daha etkin, daha geniş bir ürün yelpazesinden faydalanabilecekler.  Ayrıca vatandaşlar bu Mersin’in tüm ilçelerinde alışveriş yapabilme olanağına kavuşacaklar” dedi.

 

 İhtiyaca göre para yüklenecek

Başkan Seçer, sistemin sosyal hizmet uzmanlarının incelemeleri sonucu oluşturulduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: “Dar gelirli olduğu tespit edilen tüm vatandaşlar bu sistemden yararlanabilecekler. Vatandaşlara verilecek olan Elektronik Kartlara her ay ihtiyaç sınıfına göre para yüklenecek. Rahatça alışveriş yapabilecek olan vatandaş isteklerine göre ister tek seferde isterse ayın farklı günlerinde ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Elektronik Kart tekel ve kozmetik ürünleri için kullanılmayacak. Yaptığımız yeni düzenlemeyi kamuoyuna duyurmak istiyorum. Dosteli Marketler kapanıyor ancak dar gelirli yurttaşlarımız endişeye kapılmasın. Daha bilinçli bir sistemle 1 Ağustos’tan itibaren onların hizmetlerine amade olacağız.” (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.