Çilek üreticisine destek

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarımsal hizmetler konusundaki projelerine her geçen gün yenilerini eklemeye devam ederken, son olarak Silifke’de yapılan çilek hasadı ile üreticilerin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı kent genelinde tarıma verdiği desteklerle üreticilerin takdirini toplamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi teknik personellerinden oluşan ekip, Silifke ilçesinin muhtelif mahallelerinde çilek üretiminin yoğun olduğu yerleri ziyaret edip üreticilerin sorunlarını dinledi.

Üreteciler bu yıl kış şartlarının sert geçmesi nedeniyle gece ve gündüz sıcaklık farkının fazla olması ve güneş eksikliği ürünlerde meyve oluşumunun azalmasına neden olduğunu belirtti.  Çilek üreticileri, geçtiğimiz yıl Mart sonunda dekar başına 5 ton ürün aldıklarını, ancak bu yıl yarı yarıya düşüş yaşadıklarını kaydettiler.

Geçen yıla göre verimde azalma olmasına karşın ürün kalitesinin iyi olduğunu söyleyen üreticiler her daim kendilerine destek olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini iletti.

Bugüne kadar zeytin fidesinden nergis soğanı ve domates fidesi dağıtımına, telli terbiye sistemlerinden alternatif üretim tekniklerine kadar tarımsal üretim konusunda çiftçilere verdiği desteklerle tarımsal üretime ivme kazandırmayı başaran Mersin Büyükşehir Belediyesi, her kesimden ve her bölgeden üreticiye çeşitli konularda eğitim vererek, verimli ve kaliteli üretimin de yolunu açıyor.

2015 ve 2016 yıllarında 5 bin 438 üreticiye tarımsal konularda eğitim veren Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Uygulamalı Budama ve Bitki Besleme Eğitimi ile başladığı 2017 yılı eğitim takviminde toplamda 5 bin 665 üreticiye ulaşmayı planlıyor. (mersin times)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.