• Mersin Times
  • CHP’Lİ ÇAMAKA’TAN HÜKÜMETE ‘PARİS İKLİM ANLAŞMASI’ ÇAĞRISI

CHP’Lİ ÇAMAKA’TAN HÜKÜMETE ‘PARİS İKLİM ANLAŞMASI’ ÇAĞRISI

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Türkiye’nin geçen yıl imzaladığı Paris İklim Anlaşması’nın TBMM’ye getirilerek onaylanması için AKP hükümetine çağrıda bulundu. Çamak,  “Çevre sorunu, mali beklentilere indirgenemeyecek kadar hayati bir sorundur. Gelecek kuşakların yaşam koşullarını belirleyen böylesi anlaşmalarda hükümeti daha duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, sera gazlarını azaltmaya yönelik en kapsamlı uluslararası anlaşmalardan biri olan Paris İklim Anlaşması’na imza atan Türkiye’nin, anlaşmayı mecliste onaylayarak resmi taraf haline gelmesi için hükümete çağrıda bulundu.

Paris İklim Anlaşması’nın, şu ana kadar aralarında sanayi devi Almanya’nın da bulunduğu 150’den fazla ülkenin parlamentosu tarafından onaylandığını kaydeden Çamak, “AKP hükümeti, geçen yıl bu anlaşmayı imzalamasına rağmen, anlaşma Meclis’te onaylanmadığı için Türkiye resmi olarak anlaşmanın henüz tarafı değil” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 sonrasında yaptığı açıklamada, “Mali yaptırımların karşılanmaması durumunda bu anlaşma parlamentodan geçmez” dediğini hatırlatan Çamak, “Tüm dünyayı yakından ilgilendiren böylesine kritik bir anlaşmanın onaylanma şartının mali gerekçelere bağlaması düşündürücüdür. Çevre sorunu, mali beklentilere indirgenemeyecek kadar hayati bir sorundur. Özellikle gelecek kuşakların yaşam koşullarını belirleyen böylesi anlaşmalarda hükümeti daha duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Paris İklim Anlaşması nedir?

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi çerçevesinde hazırlanan Paris İklim Anlaşması, sera gazları salınımını azaltmaya yönelik önlemleri içeren bir anlaşma. Nisan 2016’da imzaya açılan anlaşmaya 195 üye ülke imza koydu. Anlaşma bu yönüyle, iklim değişikliği ile ilgili en geniş kabul görmüş anlaşma olma özelliğini taşıyor. Anlaşma, ABD Başkanı Trump’ın karşı çıkışı nedeniyle dünya kamuoyunun gündemine geldi. Anlaşmada devletler, ‘Uzun dönemde, küresel sıcaklık artışının sanayileşme öncesi döneme göre 2 derecenin altında kalmasının sağlanması, sera gazı salınımının küresel seviyede azalma eğilimine geçirilmesi ve bilimin elverdiği her türlü olanak kullanılarak sera gazı salınımını azaltacak her türlü önlemin alınması’ konularında mutabık kaldı.

Paris iklim anlaşması çerçevesinde, gelişmekte olan ülkelerin gerekli önlemleri alabilmeleri adına, bir fon kurulması ve burada biriken paraların, gelişmekte olan ülkelerde sera gazı salınımını azaltmaya yönelik projelere aktarılması, 2020 yılına kadar 100 milyar dolar kaynağın gelişmekte olan ülkelere yönlendirilmesi hedefleniyor. (mersin times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.