• Mersin Times
  • CHP’li Çamak sordu, ‘Bekçiler ne iş yapacak?’

CHP’li Çamak sordu, ‘Bekçiler ne iş yapacak?’

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 
CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, son Kanun Hükmünde Kararnamede, emniyet bünyesinde bekçi istihdam edilmesinin de yer aldığına dikkat çekerek, bekçilerin tam olarak ne iş yapacağının bilinmediğini söyledi, ‘özel hayata müdahale’ endişelerini dile getirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, Kanun Hükmünde Kararname yoluyla yapılan değişiklikleri değerlendirdi.

Çamak, “Darbeye karşı ilan edildiği söylenen OHAL ve KHK’lar, bu işin FETÖ’yle mücadele sınırlarını çoktan aştığını, durumun keyfiyet ve hukuksuzluğa dönüştüğünü gösteriyor. Demokratik haklar, anayasal özgürlükler keyfî biçimde engelleniyor, özel hayata müdahaleler artıyor, bu müdahaleler giderek kurumsal hâle geliyor. Son olarak, ne iş yapacağı, görev kapsamı belli olmayan bekçilerin istihdamı KHK’yla hayata geçirildi. Güvenlikçi politikalar hız kesmeden devam ederken tam bir kıyım yaşanmakta, geleceğimiz göz göre göre karartılmaktadır. Tüm bunlar, iktidarın mahallelere, sokaklara, üniversitelere, kısacası tüm hayatımıza ayar vermesi anlamına geliyor. İktidarı tüm bu uygulamalardan vazgeçmeye ve aklıselim davranmaya davet ediyorum” dedi.

‘Sağlık çalışanları güvenlik soruşturması nedeniyle göreve başlayamadı’

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na alınacak personelin güvenlik soruşturmaları nedeniyle mağdur edilmesini de gündeme getirdi.

Sağlık Bakanlığı’nın KPSS 2016/7 kapsamında toplam 4 bin 984 sağlık personel alımı gerçekleştirdiğini ve başvuruların ardından atama işlemlerinin son aşaması olan güvenlik soruşturmasına geçildiğini kaydeden Çamak, “Atama 7 Kasım 2016 tarihinde ÖSYM tarafından sonuçlanmasına rağmen onlarca kişi hâlen soruşturmalarının tamamlanmasını bekliyor. Yerleştirilen adaylar yaklaşık yedi aydır atanamamaktan dolayı büyük mağduriyet yaşamaktadır. Adaylar ilgili bakanlıktan açıklama bekliyorlar. En azından süre konusunda atama bekleyenlerin bilgilendirilmesi gerekmez mi?  Yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi. (mersin times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.