CHP’Lİ BAŞARIR: İDDİALAR KKTC’DE ARAŞTIRILIRKEN ÜLKEMİZDE ARAŞTIRILMIYOR - Mersin Times

CHP’Lİ BAŞARIR: İDDİALAR KKTC’DE ARAŞTIRILIRKEN ÜLKEMİZDE ARAŞTIRILMIYOR
  • Mersin Times
  • Siyaset
  • CHP’Lİ BAŞARIR: İDDİALAR KKTC’DE ARAŞTIRILIRKEN ÜLKEMİZDE ARAŞTIRILMIYOR

CHP’Lİ BAŞARIR: İDDİALAR KKTC’DE ARAŞTIRILIRKEN ÜLKEMİZDE ARAŞTIRILMIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Korkut Adalı cinayetiyle ilgili olarak KKTC’de bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğuna dikkat çekerek, TBMM’de de derhal bir araştırma komisyonunun kurulmasını talep etti.

ABONE OL
28 Mayıs 2021 14:51
CHP’Lİ BAŞARIR: İDDİALAR KKTC’DE ARAŞTIRILIRKEN ÜLKEMİZDE ARAŞTIRILMIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, KKTC’de, Korkut Adalı cinayetiyle ilgili iddiaların çözülmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulduğunu hatırlatarak, TBMM’nin bu konuyla ilgili olarak hala bir adım atmadığını söyledi.

“Meclis, Konuyu Araştırması Savcılara da Cesaret Verecektir”

CHP’li Başarır, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesiyle ilgili organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker ve kardeşi Atilla Peker’in iddiaları araştırmak amacıyla Meclis Araştırma Komitesi kuruldu. Fakat, Türkiye menşeili bu iddialarla alakalı halen TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmadı. Meclis’in işlevi; bu olayları denetlemektir, halkı, kamuoyunu bilgilendirmektir. Kıbrıs’ta bu olay için oylama yapıldığında tüm partiler bu olayın araştırılması adına olumlu oy verdi. Buradaki ‘Araştırma Komiteleri’, aynı Türkiye’deki gibi yargısal bir etkiye sahip olmasa da bu karar Kıbrıs’taki yasama faaliyetleri açısından son derece önemlidir. TBMM’de sadece Korkut Adalı cinayeti değil, kamuoyunda konuşulan tüm iddialarla ilgili kamuoyu, basın ve devletin ilgili kurumları bilgilendirilmelidir. TBMM’nin burada irade koyarak tüm partilerin temsilcilerden oluşacak bir komisyon kurmalıdır. Kurulacak bu komisyon adli soruşturmayı yürütecek mercilere güven, cesaret verecektir. Soruşturmayı yürüten savcı, yetkiyi ve bilgiyi halkın meclisi olan TBMM’den aldığının farkında olarak, soruşturmayı daha etkin bir şekilde yürütecektir.’’ dedi.

“Bu olayı eşit temsilli bir Komisyon çözebilir”

AK Parti iktidarında yargı bağımsızlığından bahsetmenin imkansız olduğunu iddia eden CHP’li Başarır; “Tek Adam Rejimi’nde, ne kuvvetler ayrılığından ne de yargı bağımsızlığından bahsetmemiz imkansız bir hal aldı. İktidarın politikalarını eleştiren, iktidar aleyhine karar veren, soruşturma açan hakim ve savcılar ya sürülüyor ya da görevden el çektiriliyor. Bu iddialar bir savcının tek başına baş edebileceği iddialar olmaktan çıkmıştır. Bunu ancak Meclis’te güçlü bir komisyon araştırabilir. Meclis’te grubu olan tüm partilerden eşit temsil ile bir komisyon kurulmalıdır. Bu olayı, halkın iradesini arkasına almış eşit temsilli bir komisyon çözebilir.’’ ifadelerine yer verdi. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.