CHP’Lİ BAŞARIR: SİYASALLAŞAN DEĞİL, SARAYLAŞAN BİR YARGI VAR - Mersin Times

CHP’Lİ BAŞARIR: SİYASALLAŞAN DEĞİL, SARAYLAŞAN BİR YARGI VAR

CHP’Lİ BAŞARIR: SİYASALLAŞAN DEĞİL, SARAYLAŞAN BİR YARGI VAR

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Ali Mahir Başarır, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında verilen kanun teklifine ilişkin, savcıların yetki hakkını kısıtlayıp, başsavcının yetki alanını genişleten 2. madde üzerinde TBMM’de konuşma yaptı. CHP’li Başarır, “Yargı siyasallaşmasından çok daha öte bir konumda olarak “saray’laşmıştır” Yasaları; Saray’da bir hukuk kurulu mu hazırlıyor, yoksa mutfakta mı hazırlanıyor? Bilemiyorum” dedi.

ABONE OL
17 Haziran 2021 15:00
CHP’Lİ BAŞARIR: SİYASALLAŞAN DEĞİL, SARAYLAŞAN BİR YARGI VAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, , Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında verilen kanun teklifine ilişkin, savcıların yetki hakkını kısıtlayıp, başsavcının yetki alanını genişleten 2. madde üzerine bir değerlendirme yaptı.

“Cumhuriyet Savcıları, Başsavcıların güdümünde karar yazmak zorunda mı?”

Başsavcının yetki alanını genişleten 2. Maddeye atıfta bulunan Başarır, “Bu ikinci maddenin neden getirildiğini gerçekten anlamıyorum. Bu yasaları; Saray’da bir hukuk kurulu mu hazırlıyor, yoksa mutfakta mı hazırlanıyor? Bilemiyorum. Bir akıl tutulması yaşıyorum. Bir soruşturmada savcı, eğer ki takipsizlik kararı verirse başsavcı, sulh ceza mahkemesine itiraz eder. İtiraz kabul olursa, zaten bu iddianame düzenlenir. Savcı, soruşturmanın sonucunda eğer ki bir iddianame düzenlerse, ağır ceza mahkemesi, asliye ceza mahkemesi bir eksiklik görürse iddianameyi iade eder. Bakın, iki durumda da bir mahkeme kararı var. Şimdi, hangi akılla, mahkeme kararına muhtaç bir konuda başsavcıya yetki veriyorsunuz? Bu ülkedeki cumhuriyet savcıları, başsavcıların güdümünde karar yazmak zorunda mı? Tüm hocalardan görüş aldık. Bu yasayı yazan hocayla konuştum, böyle bir şeyin olamayacağını söylüyorlar ama bu geliyor. Biz, savcıların özgürleşmesini istiyoruz. Özgürce karar vermelerini, soruşturmalar açmasını istiyoruz. Artık siyasallaşan bir yargı yok, saraylaşan bir yargı var. Siyasallaşmadan öte bir durum var. Zaten, savcılar baskı altında. Savcıların halini düzelteceğinize, neyi getiriyorsunuz?”  dedi.

“Bu savcıların normalleşmesini istiyoruz”

Yargıçların, AK Partili milletvekilleri ve AK Parti Genel Başkanı ile çekilen resimlerini gösteren CHP’li Başarır; “Eski bir resme bakın; Kazan Belediye Başkanı’nın yanında el pençe divan duran Kazan Cumhuriyet Savcısı. Bu savcı, bu belediye başkanı bir yolsuzluk yapsa nasıl soruşturma açacak? Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, AKP Zonguldak Milletvekilleri ile seçim çalışmasında. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı; evlenmiş, düğünden sonra Saray’da. Biz, bu savcıların normalleşmesini istiyoruz. Ülkenin haline bakın; cumartesi akşam televizyondan konuşuyoruz, pazar sabah soruşturma açılıyor. Gazeteciler; cumartesi yazı yazıyorlar, pazartesi sabah 6’da gözaltına alınıyor. Amiraller, cumartesi günü bir bildiri yayınlıyorlar, Pazar günü soruşturma açılıyor. Bir medya patronu 750 milyon dolar, sahte ekspertiz raporuyla kredi alıyor. Kanunda bunu açılımı net; banka dolandırıcılığı. Soruşturma yok. Hollanda basını, Türkiye basını; Eski Başbakan ve oğlu ile ilgili 27 milyar dolardan bahsediyor. Türk parasıyla ben telaffuz edemiyorum ama bir savcı da gidip sormuyor. Sezgin Baran Korkmaz’ın, MASAK raporu gelmeden, mal varlığına konulan tedbir kaldırılmış. Bir savcı da neden kaldırıldı demiyor. Yurt dışına çıkış yasağı yok, kaçıyor bu adam. Neden yok demiyor. Gazeteciler, pisliğe bulaşmış. Ben, kirli kalemlere gazeteci falan demiyorum. Ne iddialar var ama hala tek bir soruşturma yok benim ülkemde. Bir emniyet müdürü intihar etti, İçişleri Bakanı’nın oğlu aradı, ısrar etti. Binali Yıldırım’ın oğlunda, Süleyman Soylu’ nun oğlunda dokunulmazlık yok. Bunların milyonda biri bizimle ilgili iddia olsa, yedi ceddimizi araştırır bu savcılar. Yolsuzluğu, haksızlığı, adaletsizliği, kirliliği soruşturamıyor. Bir de onu, atadığınız 100 tane başsavcılara bağlıyorsunuz.” ifadelerini dile getirdi.

“Burada adalet değil, rezalet görüyorum”

Milletvekilinin, kaymakamın, valinin önünde cumhuriyet yazmadığını ama savcıların önünde cumhuriyet ibaresinin bulunduğunu ifade eden Başarır sözlerine şöyle devam etti; “Savcının önündeki cumhuriyet ibaresi; 84 milyonun, tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunsunlar diye yazıyor. Ama soruşturma yok. Daha mantıklı yasalar istiyoruz. Sayın Grup Başkanvekili yargı paketi diyor ama hangi yargı paketini getirirseniz getirin, o uyuşturucu paketleriyle mücadele etmediğiniz sürece; bu paket, paket değildir. Bazı arkadaşlarınızın kasasındaki, çantasındaki, cebindeki paketlerle mücadele etmediğiniz sürece bu paket değildir.  Bu, yargı reformu falan değil. Ben, burada adalet değil, rezalet görüyorum. Lütfen, hakim ve savcıları rahat bırakın. Özgürce karar versinler. Bana, ona, gazeteciye dava açacak ama ülkeyi soyanlara kulağını tıkayacak. Bu, olur şey değildir. Kirli ilişkileri sağır sultan dahil herkes duydu. Lütfen, bu maddeyi çıkartın, yargı sistemimize yazık oluyor.” (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.