• Mersin Times
  • CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, “Türkiye’de bir ilk yaşanıyor”

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, “Türkiye’de bir ilk yaşanıyor”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, geçmişte AKP’de yöneticilik yapan avukatların hâkim ve savcı olarak atanmasının ‘tehlikeli’ bir kadrolaşma olduğunu belirterek, “Zaten hukuk siyasetin emrine girmişti. Bunun üzerine bir de kendi partilerinden siyasileri hâkim ve savcı olarak atamalarıyla siyaset adalet mekanizmasını kontrol eder haline geldi” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, partisinin Mersin İl Başkanlığı’nca Barış Meydanı’nda düzenlenen Adalet Nöbeti ve Yeryüzü Sofrası etkinliğine katıldı. Partililerle bayramlaşan Kuyucuoğlu, Taşeli Yörükler Derneği’nin düzenlediği etkinliğe de katılarak Yörükleri yalnız bırakmadı.

Partisinin Tarsus İlçe Başkanlığı’nca düzenlenen bayramlaşma törenine de katılan Kuyucuoğlu, “Bayramlar öteden beri birliğimizin, beraberliğimizin, barış ve huzurumuzun simgesidir. Ülke ve toplum olarak zor günler geçiriyor olsak da bayramların hepimiz için özel, anlamlı bir yeri var. Kutsal Ramazan ayını geride bıraktık ve yeni bir bayrama kavuştuk. Bayramın Mersin’imize, ülkemize, bölgemize barış, huzur, mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşünün Türkiye’de bir ilk olduğuna değinen Kuyucuoğlu, “Türkiye bir ilki yaşıyor. 94 yıllık cumhuriyet tarihinde ilk defa bir anamuhalefet partisi genel başkanı adalet aramak için Ankara-İstanbul arasında yürüyüş yapıyor. Bir anamuhalefet partisi genel başkanının adalet aramak için yollara düşmek zorunda olması, 430 kilometre yolu göze alması özellikle iktidar tarafından, herkes tarafından düşünülmesi gereken bir konu. Anamuhalefet partisi, iktidar partisinden sonra parlamentoda en çok üyesi bulunan parti. Ama hepimiz görüyor ve biliyoruz ki parlamento işlemiyor. İktidar partisi kendisi dışında hiçbir görüşe değer vermiyor. Yüzde 49 oyla gelmiş bir parti, yüzde 51’i oluşturan diğer partilerin taleplerine, düşüncelerine önem vermiyor. Parlamentonun böyle işlevsiz hale getirildiği bir ortamda adaleti yolda aramak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin son yıllarda hukuk dışı gelişmelere tanık olduğunu, 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından ilan edilen OHAL durumu ile Türkiye’nin hukuk devletinden tamamen uzaklaştığını kaydeden Kuyucuoğlu, yargı bağımsızlığı ve yargıda siyasi kadrolaşmayla ilgili endişelerin arttığını vurguladı.

‘MAHKEME KARARLARINI İBRETLE İZLİYORUZ’

Kuyucuoğlu, “Referandumda geniş bir cephe olarak yüzde 50 hayır cephesi oluştu, yüzde 50 evet cephesi oluştu. Ama referandum sonrasında hileli bir şekilde evet çıkmasıyla tek adam rejimi uygulamaya konuldu ve yasalar, hukuk askıya alındı. OHAL ilanının ardından kamudan 150 bin insan atıldı. Bunların hepsi FETÖ’cüler değil. Akademisyenler, öğretmenler, solcular, ilericiler atıldı.

İktidar gibi düşünmeyen kim varsa tasfiye edildi. İnsanların hak arama imkanı kalmadı. Hukuk çalışmıyor. Bu tasfiyeler yapılırken onların yerine kendi adamlarını, kendileri gibi düşünenleri dolduruyorlar. Bunun en tehlikeli kısmı yargıda yaşanıyor. 4300 civarında hâkim ve savcı tasfiye edildi. Onların yerine de özellikle de partililer, parti yöneticileri, kendileri gibi düşünenler konuldu. Zaten hukuk siyasetin emrine girmişti. Bunun üzerine bir de kendi partilerinden siyasileri hâkim ve savcı olarak atamalarıyla siyaset adalet mekanizmasını kontrol eder haline geldi. Sonrasında mahkemelerin aldığı kararları ibretle izliyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde görülemeyecek, anlaşılamayacak şekilde kararlar çıkıyor. Hukukçu olmak gerekmiyor. Baktığınız da o kararların siyasi olduğunu görüyorsunuz. Genel başkanımızın başlattığı adalet yürüyüşü, sadece Enis Berberoğlu meselesi değil. Dolmuş bir bardak Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla taştı” ifadelerini kullandı. (mersin times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.