DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 669452-13,50%
Mersin
15°

KAPALI

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Mersin Times
  • CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, “Herkes için Adaleti savunacağız”

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, “Herkes için Adaleti savunacağız”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı “Adalet Yürüyüşü’nde 20 gün geride kalırken, İl Başkanı Abdullah Özyiğit, hukuk devletinin vazgeçilmez unsuru olan adalet nöbetinin ise 17. gününün içinde olduklarını söyledi.  Özyiğit, “Bu meydanda 1 kişi de olsak, 3-5 kişi de olsak adalet nöbetini son güne kadar tutmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’;nde 20 gün geride kalırken, CHP İl Örgütünün başlattığı adalet nöbeti de 17. Gününü doldurdu. Hak, hukuk ve adalet için mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyen CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit, “Bu meydanda 1 kişi de olsak, 3-5 kişi de olsak adalet nöbetini son güne kadar tutmaya devam edeceğiz” dedi.

Özyiğit, “15 yıllık AKP iktidarı döneminde adaletin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin yok olduğu, gerçek suçluların serbest bırakılarak, masum insanların haksız yere tutuklandığı, akademisyenlerin, öğretmenlerin, basın mensuplarının ve birçok masum insanın sorgusuz sualsiz cezaevlerine konduğu, kara, kapkara bir dönemden geçmekteyiz. Ülkemiz ekonomik, sosyal, siyasal e toplumsal adaletini de kaybetmiştir. Yaşadığımız bu güzel ülkenin çivisi çıkmıştır” diye konuştu.

SEMİH VE NURİYE’NİN ÖLÜMÜNE SEYİRCİ KALIYORLAR

Mevcut iktidarın, işini, aşını, onuruyla yaşamak isteyen, Semih ve Nuriye’nin göz göre göre, ölümlerine seyirci kaldığını da söyleyen Özyiğit, “Hükümet ve devlet olmanın, temel unsurlarından ilki, vatandaşını öldürmek değil, yaşatmaktır. Devlet geleneğimizde, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” bir şiar, bir öğreti ve bir öğüt olarak kabul edilmiştir. Devletleşen, devlet partisi haline gelen, kendi iktidarını kuran Akp’nin yerine, anti emperyalist, anti şövanist, anti faşist, yurtta ve dünyada barış diyen, özgürlükçü demokrasiyi, adaleti, çağdaşlaşmayı önceleyen, liyâkâtı esas alan, laik eğitim sistemini benimseyen, toplumsal bakabilen, demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla işleten, bir parti, iktidar olsaydı, ülkemizde yaşanan bunca olay gündeme dahi gelmez, insanlar güvenli, huzurlu ve mutlu şekilde yaşamlarına devam ederlerdi” ifadelerini kullandı.

YÖNETEMİYORLAR, YÖNETEMEYECEKLER!

80 milyon nüfusu olan, yeraltı, yerüstü zenginlikleri bulunan ve genç bir nüfusa sahip olan ülkemizin, Bursa kadar yüz ölçümüne sahip, 350 bin nüfuslu, monarşi ile yani tek adam ile yönetilen KATAR’a mahkum olduğuna da vurgu yapan Özyiğit, “Üretimden uzak, ranta dayalı, ekonomik politikaların sonucu, ülkemizde ekonomik kriz en üst boyuta gelmiştir. Çalışan, emeğe dayalı üretim içerisinde bulunan esnaf, işveren, çiftçi, köylü, toplumun her kesimi ve emeklilerimiz ciddi bir ekonomik sıkıntı ve ülke de ekonomik krizin içerisindedir. Bugün piyasalara, devlet garantili, 180 milyar para sürülerek, büyük iflaslar önlenmiştir. Sözüm ona, ülkede iflaslar yaşanmamaktadır. Bu, şu demektir değerli arkadaşlarım, geçici bir süre iflaslar önlenmiştir” şeklinde konuştu.

AKP VE MHP HALKI KANDIRDI

AKP Hükümetinin MHP ile birlikte referandum sürecinde halkı kandırdığına da dikkat çeken Özyiğit, “Referandum sürecinde AKP-MHP koalisyonunun gündeminde, terör ve terör saldırılarının biteceğini, artık şehitlerin gelmeyeceğini, terör olaylarının tamamen biteceğini ifade ediyorlardı. Gün geçmiyor ki ülkenin, anaların yüreğine ateş düşmesin. Yoksul, gariban ailelerin çocukları şehit olmasın. Son bir ayda kentimizde dört, son bir haftada ise Ülkemizde yirmi sekiz şehit verdik. Terör can almaya devam ediyor. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum” dedi.

BU POLİTİKAYLA TERÖR BİTMEZ

Akp’nin güvenlikçi, hendek ve baskıcı politikalarıyla terörün bitmesinin mümkün olmayacağına da vurgu yapan Özyiğit, “Terörü ve terörizmi lanetliyor, terörün bitmesi için de yürüyoruz. Ne yazık ki Herkes İçin Adalet Yürüyüşüne katılan ve destek olanları, terör örgütleriyle yan yana getirenler, getirmek isteyenler, bu ülkede çadır kurup, adaleti sınır kapılarına, terör örgütlerinin ayaklarına götürüp, mahkemeler kurarak, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek şekilde, teröristleri aklayarak, terörü meşrulaştırdılar. Akp’nin görevlendirdiği, devlet yetkilileri, Oslo’da, teröristlerle pazarlıklar yaparak, devletin, güvenlik politikalarını zafiyete uğratıp siyasi rant elde ettiler. Adeta, Doğu ve Güney Doğu illerimizde; savaş hali hüküm sürerek, vatandaşlarımız, can ve mal kaybı yaşayarak, göçe zorlandılar

MALTEPE MEYDANINA AKIN EDECEĞİZ

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplumun her kesiminin katılımına açık, barışçıl bir eylem başlattığını ifade eden Özyiğit, “Dünyanın en büyük eylemi olarak kabul edilen “Adalet Yürüyüşü” tek yürek, tek söz, tek beden, tek inançla devam ediyor. Buradan herkese soruyorum, bu ülkede, “Adalet Mülkün Temeli”mi dir? Bu ülkede yargı bağımsız mıdır? Bu ülkede yargının adaleti var mıdır? Bu ülke de, mal, can, hukuk, yargı güvenliği var mıdır? 9 Temmuz Pazar gününe kadar 432 km’lik yürüyüşümüz İstanbul Maltepe’de düzenlenen tarihi adalet buluşması mitingi ile son bulacaktır. Bu yürüyüşte atılan her adım adalete, demokrasiye, barışa, kardeşliğe, temel hak ve özgürlüğe atılmaktadır. Bu adımların hedefi tam bağımsız, özgür, demokratik, laik, çağdaş bir Türkiye’yi yeniden inşa etmek içindir.Dün olduğu gibi bugün ve yarın da hukuku üstün kılmak, demokrasiyi yaşam biçimi haline getirmek, sosyal hukuk, parlamenter, demokratik sistemi oluşturmak için mücadelemiz devam edecektir. Tek yola sığmayan adalet yürüyüşümüz, adaleti yüceltmek, güçlendirmek, yaşam biçimi haline getirmek için, dünya görüşü ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın asli ve temel görevi olmalıdır Son haftaya girdiğimiz adalet yürüyüşümüze Mersin’de yaşayan yüreği, inancı, adalet duygusu taşıyan her bireyle birlikte 16 Nisan kardeşliğinin devamı olarak 8 Temmuz Cumartesi günü otobüslerle bu tarihi adalet buluşmasına el ele, omuz omuza, adalete olan inancımızla birlikte katılacağız. Ve Maltepe Meydanında, demokrasiye, adalete, hak ve özgürlüklere olan umudumuzu haykıracağız. O meydanda barış ve kardeşlik için de, farklılıklarımızı bir kenara atarak, birlik, bütünlük, güven ve mutlu şekilde yaşamayı inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YANDAŞ DEĞİL, YOLDAŞ OLUP, HERKES İÇİN ADALETİ SAVUNACAĞIZ!

Cumhuriyet Halk Partisi olarak herkes için adaleti savunacaklarını belirten Özyiğit, “ Cumhuriyet’i kuran, demokrasiyi yerleştiren, hukukun üstünlüğü ve adaleti inşa eden, gece gündüz demeden, yağmurda çamurda, kavurucu sıcağın, dayanılmaz ortamında, cesurca, yüreklice, yılmadan, bıkmadan, yorulmadan, “Herkes İçin Adalet Yürüyüşü” ne katılan, tanımadığımız, bilmediğimiz, selamlaşmadığımız bütün adalet savunucularına bin selam olsun! Yüreğimizle, alın terimizle adalet mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyenlere, güce teslim olanlara, korkak, bencil, ürkek, menfaat düşkünü, yandaşlara buradan sesleniyorum: Adalet yürüyüşümüzü engelleyemeyeceksiniz. Tarihi adalet mitingi buluşmasına katılmak isteyen herkes 5 Temmuz Çarşamba saat 12:00’ye kadar bağlı bulundukları ve ikamet ettikleri CHP İlçe Başkanlıklarına isimlerini ve telefonlarını yazdırabilirler” şeklinde konuştu. (mersin times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.