CHP İl Başkanı Aktay: MHP’li Belediye çalışanlarına mobbinge uygulanıyor - Mersin Times

  • Mersin Times
  • CHP İl Başkanı Aktay: MHP’li Belediye çalışanlarına mobbinge uygulanıyor

CHP İl Başkanı Aktay: MHP’li Belediye çalışanlarına mobbinge uygulanıyor

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, son yerel seçimlerinde CHP’den MHP’ye geçen Belediye Başkanı ve yönetiminin çalışanlara yönelik yaptığı atamalara, sürgünlere, işten çıkarmalara ve belediye çalışanlarına yönelik mobbinge uyguladığını ifade etti. Aktay yaptığı yazılı açıklamada söz konusu iddiaya yönelik şöyle dedi; “Bu topraklarda bir insanın karşı karşıya kalabileceği en ağır ithamlardan biri, başkasının ekmeğiyle oynamaktır.  Böyle bir şeye cüret edenler yıllarca unutulmaz, hep kötü hatırlanırlar. Ancak üzülerek görüyoruz ki, ülkede egemen olan siyasal kutuplaşmadan cesaret bulanlar, siyasi tercihlerini bahane ederek çalışanları cezalandırmakta, insanların ekmekleriyle oynamaktadır. Silifke Belediyesi’nde son dönemde yaşananlar bunun açık bir örneğidir.

 

Elbette halkın oylarıyla seçilen belediye başkanlarının kendi ekipleriyle çalışmasından hiçbir sakınca yoktur. Ancak bu durum, kimseye iş hukukunu, iş ahlakını ve en önemlisi insan onurunu çiğneme hakkı vermez. Bir belediye çalışanının, kimin döneminde işe alındığına, siyasi anlayışına, kökenine, inancına bakılarak işten çıkarılması, baskıya maruz kalması, sürülmesi, angaryaya zorlanması kabul edilemez.

 

Bu yapılanlar her şeyden öte, Anayasaya, temel insan haklarına, Türkiye’nin imzacısı olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmelerine ve iş hukukumuza aykırıdır. Özellikle de kadın çalışanlara yönelik gündeme gelen iddialar üzüntü vericidir.  Çağdışı bir yaklaşımla, kadın çalışanları adeta istifaya zorlamak anlamına gelen görevlendirmeler yapıldığı görülmektedir.

 

Diğer yandan, Silifke Belediyesi’nde liyakat sahibi, mesleğini onuruyla yapan pek çok mühendis, mimar ve teknik personelin, meslekleriyle ilgisiz görevlere gönderildiğini duymaktayız. Hatırlatmak isterim ki, belediyeler halkın vergileriyle halka hizmet eden kurumlardır. Kent yaşamının sağlıklı ve güvenli bir şekilde sürmesi için çok önemli yükümlülükleri vardır. Eksiksiz bir şekilde hayata geçirilmesi elzem olan bu görevlerin liyakatsiz kişilerce yapılmasının ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini her gün yaşayarak görüyoruz.

 

Silifke Belediyesi’ni bu uygulamalara bir an önce son vermeye çağırıyorum. Siyasal hesabını belediye çalışanları üzerinden görmeye çalışanları, yetişmiş teknik personeli istifaya zorlamak için tek kişilik şantiyelere sürenleri, kadın çalışanları ulaşım ve tuvalet imkanı olmayan yerlerde görevlendirenleri Türkiye halkı artık tanıyor. Bu çarpık belediyecilik anlayışına imza atanlara cevabı 31 Mart’ta Mersin’de ve tüm Türkiye’de verdi. Anlamayanlara, 23 Haziran’da bir kez daha anlat. Umarım, Silifke Belediyesi yöneticileri de yanlıştan dönecek ve milletin verdiği mesajı anlayanlar arasında yerini alacaktır.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak, il ve ilçe örgütümüzle birlikte konunun takipçisi olacağız. Silifke ve Mersin kamuoyunun da bu konuya gereken duyarlılığı göstereceğine inanıyorum.

 

Baskı gören, işten çıkarılan, istifaya zorlanan belediye emekçilerinin her zaman yanındayız. Asla yalnız yürümeyecekler. Kimsenin düşüncesi, inancı, kökeni nedeniyle ekmeğiyle oynanmadığı, hakça bir düzen için birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız. Silifke kazanacak, Mersin kazanacak.”  (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.