• Mersin Times
  • ÇEVRE KONGRESİ, TEMİZ ÇEVRE VURGUSU İLE SONLANDI

ÇEVRE KONGRESİ, TEMİZ ÇEVRE VURGUSU İLE SONLANDI

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi ve Mersin Üniversitesi Çevre Topluluğu işbirliğiyle düzenlenen ‘VI. Mersin Çevre Kongresi’ sürdürülebilir enerji ve çevre vurgusu ile sonuçlandı.

Toplumun çevre bilincini arttırmak ile çevre örgütlülüğünü oluşturmayı amaçlayan ve 2 gün süren kongreye ilgi bir hayli fazlaydı. STK temsilcileri, öğrenciler ve akademisyenlerin de katıldığı kongrede çevre sahip çıkılması konusu üzerinde duruldu.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can açılış konuşmasında “Çevre kirliliği günümüz doğa sorunlarının en önemlisinden biridir. Artan çevre kirliliğine karşı sorunlara bilimsel ve teknolojik çözüm üretme alanları kongre ve kurultaylardır. Akademik olarak gerçekleştirilen bilimsel kongre, kurultay ve sempozyumların yanı sıra üniversite öğrencilerinin öğrenim süreleri boyunca gerçekleştirdikleri bu tip etkinlikler eğitim hayatlarına artı bir katma değer katarak ileriki dönemlerde gerek iş hayatları gerekse sosyal kültürel alanlar da kendilerine pozitif olarak dönüş yapacaktır. Öğrenci arkadaşlarımızın 2 gün boyunca belli konularda tartışacakları ve bilgi üretecekleri kongremizin kentimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Ayrıca Can, çevre mühendislerinin Türkiye’de yer alması gereken kamusal alanından bahsederek, kamu kurum ve kuruluşlarında ve belediyelerde çevre mühendislerinin istihdamı arttırılması ve özel sektörde çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mersin Üniversitesi Çevre Topluluğu danışmanı Arş. Görevlisi Yasin Özay ise çevre bilincinin önemine değinerek, öğrencilerin meydana getirdiği bu gibi etkinliklerin son derece önemli olduğunu vurguladı. Mersin Çevre Kongresi etkinliğinin, Türkiye’nin bütün çevre mühendisliği bölümleri öğrencileri tarafından bilindiğini ve her geçen yıl daha fazla katılım ile etkinlikten başarılı sonuçlar alındığını belirtti.

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen çevre mühendisliği bölümü ve diğer disiplinden katılım sağlayan öğrencilerini ve çevre gönüllülerini ağırlayan kongrede ekolojik denge, sürdürülebilir çevre, enerji ve çevre, küresel iklim değişikliği ve Paris İklim Sözleşmesi konuları tartışıldı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.