• Mersin Times
  • Çamak, Üreticinin Taleplerini TBMM’ye Taşıdı; “Şeftali Üreticisi Borç Ertelemeyi Bekliyor”

Çamak, Üreticinin Taleplerini TBMM’ye Taşıdı; “Şeftali Üreticisi Borç Ertelemeyi Bekliyor”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Mersinli şeftali üreticilerinin meyve suyu fabrikalarına 30 kuruştan, tüccara 40 kuruştan şeftali satmak zorunda kaldığını ve hasat sezonunu borçla kapattığını belirterek, “Yöre köylülerimizin banka kredi borçları faizsiz olarak ertelenmeli” dedi. Çamak, meyve üreticilerinin tekelleşmiş piyasada korunabilmesi için konsantre meyve suyu ithalatının yasaklanmasını da önerdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM’de yeni yasama yılının ilk gününde Mersinli şeftali üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi. Çamak, “İki hafta önce Mersin’de şeftali üretiminin en fazla yapıldığı Tepeköy, Sarılar ve Kocayer köylerini ziyaret ettim. Buradaki üreticilerimiz isyan etmektedir. Meyve suyuna giden şeftali 30 kuruştan, sofralık şeftali ise 40 kuruştan satılmış.  Üreticilerimizin büyük kısmı hasat sezonunu zarar ederek, borçlanarak kapattı. Üreticilerimiz bunu tamamen tekelleşmeye bağlıyorlar” dedi.

Mersinli şeftali üreticilerinin hükümetten acil tedbirler beklediğini de kaydeden Çamak, “Tekelleşmenin önüne geçmek için tedbirler alınmalı. Üreticilerimizin banka borçları faizsiz olarak ertelenmeli. Bu yörenin özellikle iki yıldır belası olan Akdeniz meyve sineğiyle topyekûn ve etkin bir mücadele yürütülmeli. Konsantre meyve suyu ithalatına son verilmeli. Yaş meyvede kesinlikle taban fiyat belirlenmeli ve üreticilere teşvik verilmeli” ifadelerini kullandı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.