ÇAMAK: ESNAF BORÇ BATAĞINDA

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, son 4 yılda 430 binden fazla esnafın iflas ettiğini belirterek “İktidarın pembe tablolar çizmesi gerçekleri gizlemeye yetmiyor” dedi. Çamak’ın konuşması üzerine söz alan Maliye Bakanı Naci Ağbal, her işyeri kapatılmasının iflas olmadığını ileri sürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak esnafın ve KOBİ’lerin yaşadığı ekonomik sıkıntıları gündeme getirdi, hükümetten piyasayı rahatlatacak siyasi ve ekonomik adımlar atmasını istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu verilerine göre sadece 2018 yılının ilk iki ayında 20 bini aşkın esnafın iflas ettiğini kaydeden Çamak, “Son dört yılda iflas eden esnaf sayısıysa 430 bini aşmış durumda. Ekonominin temelini oluşturan KOBİ’ler ile esnaflarımız borç batağında. Ekonomiden sorumlu bakan iş dünyasına ‘Aman borç almayın, ortak alın’ derken Hükümetin geçtiğimiz günlerde ciddi bir borçlanma yoluna gitmesi büyük bir çelişkidir. Dolar her gün rekorlar kırarken, işsiz sayısı 3,5 milyona dayanmışken, enflasyon çift hanelerdeyken rakamlarla oynayan iktidarın pembe tablolar çizmesi gerçekleri gizlemeye yetmiyor. İş dünyası piyasaları rahatlatacak ekonomik ve siyasi adımların atılmasını bekliyor” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak’ın bu konuşması üzerine söz alan Maliye Bakanı Naci Ağbal da, “Sayın Çamak iflaslardan bahsetti. Benim bildiğim, iş hayatı içerisinde işyerleri açılır, kapanır yani her işyerinin kapanması bir iflas anlamına da gelmez. Türkiye ekonomisi, 2017 yılı sonu itibarıyla yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme kaydetti” ifadelerini kullandı.

Bakan Ağbal’ın bu sözlerine CHP milletvekilleri tepki gösterdi, milletvekilleriyle Bakan Ağbal arasında sözlü tartışmalar yaşandı.(Mersin Times)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.