Bir yılan hikâyesi; Çeşmeli-Taşucu yolu… - Mersin Times

Bir yılan hikâyesi; Çeşmeli-Taşucu yolu…

Bir yılan hikâyesi; Çeşmeli-Taşucu yolu…

ABONE OL
6 Temmuz 2023 12:35
Bir yılan hikâyesi; Çeşmeli-Taşucu yolu…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABDULLAH AYAN

Son bayramda Çeşmeli-Taşucu arası trafiğin kilitlenmesi ve insanları isyan ettiren saatlerce azap çektiren yolculuk, ister istemez 15 yıldır kaleme aldığım makaleleri yeniden arşivden indirmemi gerektirdi…

Sayılarını benim bile unuttuğum onca makale ardından arayan ve çözüm derdine düşen nice vali, bürokrat, siyasetçiyle temaslar ve daha nice görüşmeler..

Sonuç; kocaman bir hüsran..

Geçmiş bir yana son sekiz yılda ve özellikle her seçim öncesi Çeşmeli-Taşucu arasındaki bir solukta yapılıp hizmete açılacak otoyol bağlantısı ile ilgili kaç ihale haberi, kaç tamamlama müjdesi verildiğini,

her seçim sonrası aklımızla alay edilen kaç uyutulma masalı dinlediğimizi oturup buraya döksem ‘bin bir gece masallarına rahmet okutacak kalınlıkta kitap çıkardı ortaya…

O vaatler, yapıldı yapılıyor denen ihaleler, her seçim öncesi ısıtılıp önümüze konan, yavan yemeklerden farksız bayat söylemler ve seçim sonrası tası tarağı toplayıp giden onca kendini önemli güç olarak tanıtan, başrol oyunculuğundan figüranlığa uzanan siyaset esnafından oluşan bir ilginç yelpaze…

14,5 kilometre uzunluğundaki Zigana tünelini 7 yılda, 14,4 km uzunluğuyla dünya literatürüne giren iki tüplü Ovit Tüneli’ ni 3,5 yılda tamamlayıp hizmete açan Erdoğan iktidarı, engebesiz dümdüz Çeşmeli-Taşucu otoyol bağlantısına 21 yıldır çivi çakmak bir yana, kamulaştırmasını bile yapmıyorsa, bu işin içinde bir iş var diye düşünmemiz, Mersin acaba cezalandırılıyor mu sorusunu aklımıza getirmemiz gerekmez mi?

Yanıt arayan soru çok, bunları ileride yeniden ele almak umuduyla Ağustos 2019’ de kaleme aldığım makaleden bir bölümü yaşananları anımsatsın diye özetleyeyim istedim ve tamamının linkini de* meraklısı için paylaştım..

(…)

“Merkezi idarenin genel bütçesine kaynak aktarımında 6. olan Mersin, sıra kamu yatırımlarından pay almaya geldiğinde 17. sıraya iniyor..

Tek başına bu tablo bile ihmal edilmişliği yeterince anlatıyor.

Ve bu çarpıcı ortadayken, iktidar Milletvekilleri başlarında lokomotif isim olarak lanse edilen Lütfi Elvan olmak üzere Mersinlilere pembe hayallerle süslü vaatleri sıralayıp duruyorlar.

Oysa Mersin’ in vaatlere karnı tok..

Yeni projelerden geçtik, mevcut yatırımların ve hayati öneme sahip işlerin tamamlanmasını bekliyor insanlar dört gözle…

Çeşmeli-Taşucu otoyolu bunlardan biri belki de en önemlisi..

Önemli çünkü, Mersin sahillerine Anadolu’ dan örneğin Antep’ ten Kayseri’ den gelecek biri şehrinden Mersin çıkışındaki Çeşmeli’ ye kadar otoyolu kullanıp 3 saatte geliyor. Çeşmeli’ den Kızkalesi’ ne ise 5 saatte gidemiyor.

Gidenin dönüşü daha beter çileye dönünce, yanılıp bir kez gelen bir daha ayak basmıyor…

Peki, Çare? Çare çok basit…

Devlet adına vergileri toplayıp dağıtan iktidar, Mersin’ den aldığının bir kısmını yatırım olarak geri verirken biraz daha adil davranacak..

Adil davranılsa 17 milyar lira vergi gelirini kaynak olarak aktaran ve sıralamada Türkiye 6. sı olan bir kenti yatırım ödeneği sıralamasında 17. liğe yerleştirip,  “al şu 300 milyonla idare et” anlamına gelecek bir kaynak uygun görülmezdi.

Tablo bu kadar net iken iktidarın Mersin yüzleri ne yapıyor?

Örneğin Elvan, son olarak kendisini Ankara’ da ziyaret eden MESİAD yönetimine;

“Çeşmeli-Taşucu yolunu YİD modeliyle yapmaya kimse talip olmadı. Biz de devlet kaynaklarıyla yapmaya karar verdik. İlk etapta Çeşmeli-Elvanlı arasını tamamlayacağız, 2. etapta da Elvanlı-Taşucu tamamlanacak.” Diyebiliyor ve MESİAD yönetimi de armağan alan çocukların sevinciyle ayrılıyor Ankara’ dan…

Elvan’ ın müjde olarak verdiği Çeşmeli-Elvanlı arası toplam 6 km. 2. etap dediği Elvanlı-Taşucu ise 70 km.. Kısaca Elvan’ ın dillendirdiği termin planına göre, bugün başlansa ve her yıl yeterince ödenek ayrılsa bile çile yolunun tamamlanması 10 yılı bulacak.

Yakın zamana kadar Ulaştırma Bakanlığı yapmış konuya vakıf biri vaat ettiğinin hiçbir yaraya merhem olmayacağını bilmez mi? Biliyor elbet…

Bildiği için de, 26 Temmuz 2019′ da söylediklerinin yerine bayramlaşma için bir araya gelen AKP’ lilere bambaşka bir çözüm projesini dillendiriyor: “ÇEŞMELİ-TAŞUCU OTOYOLUNUN ÇEŞMELİ-KIZKALESİ BÖLÜMÜNÜN İHALESİNE YAKIN ZAMANDA ÇIKACAĞIZ. TÜM ÇALIŞMALARI TAMAMLADIK. BURAYA TEKLİF VERECEK FİRMALAR DA OLDUĞU İFADE EDİLİYOR”

2015′ ten beri Elvan bakan, başbakan yardımcılığı ve bugün de Meclis plan bütçe komisyon başkanı olarak önemli görevlerde.

Ve 2015′ ten beri de Çeşmeli-Taşucu yolu ve benzeri projelerde durmadan yapım, ihale müjdeleri veriliyor ama iş pratiğe geldiğinde somut olarak hayata geçen tek proje atılan bir adım yok..

henüz yol üzerindeki arazi ve gayrimenkul kamulaştırma işlemi için gerekli envanter bile çıkarılmamış, envanter çıkarılacak, kamulaştırma işlemleri tamamlanacak, bu konuda yasal engeller aşılacak, ardından güzergah temizlenip hazır hale gelince ihaleye çıkılacak ve sonrasında yolun tamamlanması için ön görülen süre 4 yıl.. O 4 yıla her şey yolunda gitse bile en az 2-3 yıl daha ekleyin ve Mersin-Taşucu otoyolu için ondan sonra vaatte bulunun..

Peki, benim açık kaynaklardan derlediğim bilgileri ve hesaplamaya çalıştığım süreyi bir dönem Ulaştırma Bakanlığı yapmış iktidarın etkin ve yetkin ismi bilmez mi?

Bilir bilmesine de, Türkiye’ de siyaset yapmak, hafızası zayıf kitleleri vaatlere gark etmekten ibaret…

Durum böyle olunca da, her seçim öncesi onlarca yıl sonra bile gerçekleşmesi hayal olan projeleri yarın yapılacak gibi anlatır, kentin dört yanını o projelerin sanal görüntüleriyle donatır, seçim akşamı da hiçbir şey olmamış gibi alır başınızı gidersiniz.” (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.