Başkan Seçer, Yöre Dernekleri ile bir araya geldi

Başkan Seçer, Yöre Dernekleri ile bir araya geldi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Kente Sözümüz Var’ sloganıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kent Katılımı Buluşmaları’nın 6. buluşma serisinin 3. toplantısını Mersin’de faaliyet gösteren Yöre Dernekleri temsilcileri ile gerçekleştirdi. 2. dönemde metronun ilk etabını bitirme sözü veren Seçer, “Mersin; Cumhuriyet tarihinin, tüm zamanların, belki de bütün şehirlerdeki en pahalı raylı sistem yatırımına başladı. Başkanınız olarak size 2. dönemde metroyu bitirme sözü veriyorum” dedi. Sahilde yaptıkları çalışmaların siyasal bir mesajı olduğundan da söz eden Seçer, “Biz sosyal demokrat bir belediyeyiz. Benim için rant yok, halk var” ifadelerine yer verdi.

ABONE OL
25 Ocak 2024 14:22
Başkan Seçer, Yöre Dernekleri ile bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Kente Sözümüz Var’ sloganıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kent Katılımı Buluşmaları’nın 6. buluşma serisinin 3. toplantısını Mersin’de faaliyet gösteren Yöre Dernekleri temsilcileri ile gerçekleştirdi. Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen buluşmada Başkan Seçer’e; Genel Sekreter Olcay Tok, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü İrfan Korkmaz ile Kent Katılımı ve Sivil Toplum ile İlişkiler Şube Müdürü Başar Akça eşlik etti. Toplantıda ayrıca Büyükşehir ve MESKİ bürokratları yer aldı. Toplantıda, kent hakkındaki istek ve önerilerini Başkan Seçer’e ileten yöre dernekleri temsilcileri, Büyükşehir’in hizmetleri dolayısıyla da teşekkür ettiler.

Seçer: “Gelişmiş toplumlarda sivil toplum çok güçlüdür”

Toplantının açılışında konuşan Başkan Vahap Seçer, bu tür toplantıların kent bileşenlerinin kentle ilgili alınan kararlarda söz sahibi olması ve katılımcı demokrasi anlayışıyla yönetim gerçekleştirmeleri açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. Bu toplantıların çok yararını gördüklerini söyleyen Seçer, “Kent yönetiminde bir temsili demokrasi bir de katılımcı demokrasi vardır. Biz vatandaşın alınan kararlara katkı sunduğu katılımcı demokrasiyi tercih ettik. Birçok konuda da yararını gördüm. Bu sayede kentle ilgili karar verirken daha doğru işler yaptığımızı gördüm. Zaten gelişmiş toplumlarda sivil toplum çok güçlüdür, etkindir ve sonuca tesir edecek gücü vardır” dedi.

“Mersin göçlerle büyüyen rengârenk bir kent”

Mersin’in göçlerle büyüyen ve Türkiye’nin her bölgesinden insanların oluşturduğu rengarenk bir kent olduğuna dikkat çeken Seçer, bu çeşitliliğin siyasi alanda da kendisini gösterdiğini ve kentte birçok farklı görüşte siyasi parti olduğunu belirtti. Kendisinin de böylesine rengârenk bir kenti yönettiğini ifade eden Seçer, “Bu kadar farklı siyasal anlayışları birbirleriyle huzur içinde yaşatarak, hizmetlerinizde ayrım yapmadan herkese adaleti dağıtarak, memleketinizde kimsenin kavga etmemesini sağlamak için mücadele ederek, insanların gece saat kaç olursa olsun sokaklarda huzur içerisinde gezmesini sağlamak için gecenizi gündüzünüze katmanız lazım. Bu kenti yönetecek insanın içinde insan sevgisinin olması lazım. İnsanların etnik yapısına, siyasetine, parasına, diline, mezhebine, meşrebine göre bakan bir insan burada belediye başkanlığını başarılı bir şekilde yapamaz” diye konuştu. 5 yıl boyunca hiçbir ayrım yapmadan adaletli bir şekilde belediye başkanlığını sürdürdüğünün altını çizen Seçer, gelecek dönemde de aynı anlayış içerisinde olacaklarına dikkat çekti.

“Gelecek 5 yıl MESKİ için şahlanma dönemi olacak”

MESKİ’nin altyapı ve kanalizasyon çalışmalarından söz eden Seçer, gelecek 3 yıl içerisinde tüm sahil şeridindeki arıtma ve kanalizasyon sorunlarını çözeceklerini belirtti. EBRD’den 70.3 milyonu hibe olmak üzere 156 milyon avro kredi temin ettiklerini söyleyen Seçer, arıtma tesislerini de bu kredi kapsamında yapacaklarını ifade etti.  Mezitli içme suyu şebekesi, Silifke, Yenice ve Karaduvar arıtması, Homurlu ile Tömük kanalizasyon yapımı ile ilgili tüm projelere finansman sağladıklarını kaydeden Seçer, “Gelecek 3 yıl içerisinde MESKİ’ye bağlı altyapı yatırımlarını gerçekleştirecek bütün çalışmaları bitirdik. Gelecek 5 yıl MESKİ için şahlanma dönemi olacak. Mersin’in altyapı ve içme suyu sorunu kökünden halledilmiş olacak” ifadelerine yer verdi.

MESKİ’nin kar gütmeyen bir kuruluş olduğunu ve su fiyatlarını en makul seviyede tuttuğunu vurgulayan Seçer, “MESKİ 1 milyar TL’den fazla elektrik bedeli ödüyor. Çünkü Mersin merkezin suyunun yüzde 85’i Tarsus’tan geliyor ve biz onu elektrik enerjisiyle buraya iletiyoruz. Pamukluk Barajı’nın devreye girmesiyle barajdan cazibeyle su gelecek. İsale hattını anlaştık DSİ yapıyor, arıtma tesisini biz yapıyoruz. Su fiyatları mümkün olduğunca imkânlar ölçüsünde Mersin halkına en ucuz şekilde sunulacaktır. Bundan hiçbir endişeniz olmasın. MESKİ sizden aldığını size harcar” dedi.

“Master Planı’na göre kavşak, köprülü kavşak veya dönel kavşak yapıyoruz”

Büyükşehir’in hayata geçirdiği ve planladığı yol çalışmaları hakkında da detaylı bilgiler veren Seçer, “4. Çevre Yolu’nun açılması trafiği rahatlatıcı ve önemli bir çalışmadır. 3. Çevre Yolu’nun genişletilerek yenilenmesi, yeni kanalize kavşak yapılması, 3 ayrı katlı kavşak, 1 alt geçide belediyenin imza atması önemli çalışmalardır. Biz Master Planı’na göre kavşak, köprülü kavşak ve dönel kavşak yapıyoruz” diye konuştu.

Seçer’den 2. dönemde Metro’yu bitirme sözü

Temelini atıp başladıkları 13 buçuk kilometrelik Metro Projesi’nin de 2 yıl finansman imzasını beklediğini hatırlatan Seçer, “2 yıl imza bekletilirse Euro 9 liradan 30 liraya çıkar. Faizler yüzde 5’lerden, 15’lere çıkar, Mersin halkı kaybeder. Gecikmiş bir yatırım, nihayetinde kaldığı yerden devam eder” dedi. 2. dönemde Metro’nun ilk etabını bitirme sözü veren Seçer, “Mersin; Cumhuriyet tarihinin, tüm zamanların, belki de bütün şehirlerdeki en pahalı raylı sistem yatırımına başladı. Başkanınız olarak size sözümdür; 2. dönemde Metro’yu bitirme sözü veriyorum” diye konuştu.

“Bu belediyenin her zaman çalışan ve meslek sahibi elemana ihtiyacı var”

Kariyer Merkezi’nin de güzel işler yaptığının vurgusunu yapan Seçer, Büyükşehir olarak personeli Kariyer Merkezi’nden aldıklarını ifade etti. Torpil ile işe alım yapmadıklarının altını çizen Seçer, “Bu belediyenin her zaman çalışan ve meslek sahibi elemana ihtiyacı var. Belediyeler; ailelerin herhangi bir işte tutunamamış çocuklarının iş bulduğu bir yer olarak algılandığı zaman bu belediyeye sıkıntıdır. Ben size böyle hizmet veremem. Caddeleriniz böyle temiz olmaz. Yapılan projelerin hayrı olmaz. Dağıtılan, katkı yapılan sosyal yardımlarda sorun olur. Belediye’nin kafelerinde size nezaketle yaklaşmazlar. Çünkü onlar siyasi torpille işe girmişlerdir, arkalarını birilerine dayamışlardır. Bu belediye böyle bir belediye değildir. O koltuğu bırakırım, yine böyle bir belediye haline gelmesine müsaade etmem” dedi.

“Tüm Mersin sathına memur statüsünde 150 itfaiye eri dağıttık”

İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na 150 memur statüsünde personel alımı yaptıklarını ve bu personelin ciddi sınavlardan geçerek işe alındıklarını aktaran Seçer, “Bir kişi gelip ‘burada torpil döndü’ demedi. Çünkü diyemedi. Gidin bakın, genç ve vücut yapısı bu işi yapmaya uygun insanlar. Çok katı sınavlardan ve testlerden geçtiler. Onlar bizim çocuklarımız. Torpil olduğu zaman olmaz. Yanlış müdahaleler olur, afetlere müdahale edemezler” diye konuştu.

“Türkiye’nin en iddialı eğitim kurumu Mersin Büyükşehir Belediyesi’nindir”

Büyükşehir’in bünyesinde 350 öğretmen ve 7 bin öğrenci olduğunu da ifade eden Seçer, “Türkiye’nin özel sektör dahil en iddialı eğitim kurumu Mersin Büyükşehir Belediyesi’nindir. Lütfen her yıl bizden öğrencilerin nerelere kazandığına bir bakın. Bir gidin, sorun, ‘belediye ne yapıyor, eğitim nasıl, çocuk öğretmenden memnun mu?’ diye. Biz işimizi ciddi yapan bir belediyeyiz. Biz ‘bu ülkede adalet istiyoruz, ülkede herkes eşit yurttaştır’ diyoruz. Bunun aksini yaptığımız noktada samimiyet testinden geçemeyiz. Ben belediye başkanı olarak ne söylüyorsam onu uygulamak zorundayım. ‘Ben sosyal demokrat bir belediye başkanıyım’ diyorsam ona yaraşır hizmet yapmak zorundayım. Onun için öğrenci bileti 1 lira. Onun için 7 bin öğrencimiz var. Onun için 1 değil, 12 okuma salonu, yeni nesil kütüphane var. Herkes sahildeki okuma salonunu görüyor sahil olduğu için ama biz mahallelerde de kütüphane açtık. Halkkent’te, Hal’de, Çilek’te, Tarsus Mithat Paşa ve Ötüken’de, Anamur’da açtık; her yerde açtık” dedi.

“Benim için rant yok, halk var”

Sahilde yaptıkları çalışmaların siyasal bir mesajı olduğundan da söz eden Seçer, “İşte biz sosyal demokrat bir belediyeyiz. Benim için rant yok, halk var. Oraya restoran yapıp bir arkadaşıma da verebilirdim, ‘al burayı denize nazır işlet’, diye. Ama biz orayı kütüphane yaptık. Benim halkımın çocuğu oraya layıktır. Yanı denize nazır nikah salonudur. Dar gelirli yurttaşlarım da gelsin orada denize nazır nikah kıysın” ifadelerine yer verdi.

“Herkes talep edecek, dinleyip yapabileceğini yapacaksın”

Belediye’ye her gün ön kapıdan girdiğini ve kapıda vatandaşların taleplerini dinlediğini belirten Seçer, “Herkes talep edecek. Herkesin talebini dinleyip yapabileceğini yapacaksın” dedi. Meslek edindirme kurslarında marangozluktan elektrik kalfalığına kadar pek çok alanda eğitim verdiklerini kaydeden Seçer, “Belediye her şeyi yapıyor, Kariyer Merkezi’ni de onun için kurduk. Çocuk geliyor, iş istiyor, aslında bir yerde kabiliyeti var, kabiliyetinin farkında değil. Kabiliyetini keşfetsin diye biz Kariyer Merkezi’ni kurduk. Birçok seminer ve toplantılar, işverenlerle iş arayanları buluşturuyor. Biz de zaman zaman oradan personel alıyoruz” sözlerine yer verdi.

Seçer’den Kent Plajı müjdesi

Mersin’in merkezde plaj eksiklerini gördüklerini de kaydeden Seçer, kent plajları için projelerinin hazır olduklarını da duyurdu. Projeyi 5 senedir imzalatamadıklarına değinen Seçer, “Emin olun zamanın çok ötesinde işler yaptık. Biz pandemide dışarı çıkmadık ama hep çalıştık. Projeleri yaptık, şimdi sonuna geldik. Kent plajları konusunda kesinlikle kararlıyız” dedi.  En büyük projelerinden birinin Mersin’de huzuru sağlamak olduğunu ve 5 yılda bunu da başardıklarını söyleyen Seçer, gelecek 5 yılda da bunu tahkim etmek istediklerini vurgulayarak, “Mersin huzurlu bir kent. Bir belediye başkanı gecenin her saatinde eşiyle yolda yürüyebiliyorsa o şehir huzurludur. Burada yerli nüfusun dışında 500 binden fazla insan yaşıyor. Bu son derece önemli. Eğer bir beldede, bir kentte huzur varsa, en tepedeki belediye başkanının fonksiyonu çok önemlidir” dedi.

“Sosyal Konut Projesi’ni Türkiye’de bir model haline getireceğiz”

Gelecek dönemde hayata geçirecekleri Sosyal Konut Projesi’nin detaylarını aktaran Seçer, “Geliri düşük insanlar kiralık ev bulmakta zorlanıyor. Biz bütün planları bitirdik, Mersin’in daha 30 yıl yeni imar alanına ihtiyacı yok. İşyerine ihtiyacı vardı, Akdeniz’de de 3 bin hektar alan açtık. Sorun konut sorunu da değil. Orta lüks, lüks konut çok yapılıyor ama sosyal konut yok” dedi. Hayata geçirecekleri Sosyal Konut Projesi’ni Türkiye’de bir model haline getireceklerini vurgulayan Seçer, “Vatandaşa kiraya vereceğiz. Bunun Avrupa’da örnekleri çok. Finansmanını da yurtdışından sağlamak için girişimlerimiz var” ifadelerine yer verdi.

“Mersin Büyükşehir sosyal politikalarda Türkiye’de ses getiren bir belediye”

Mersin Büyükşehir’in sosyal politikalarda Türkiye’de ses getiren bir belediye olduğunu ve bu tür hizmetlerin aratarak devam edeceğini belirten Seçer, “Mersin’in dar gelirlisi, ihtiyaç sahibi çok. Bu Ramazan Ayı ile beraber 650 bin gıda kolisi dağıtmış olduk. Hamile sütünden çocuklara süte, 10 TL’ye yemekten 5 TL’ye ucuz ekmeğe, Dosthane’den eğitim desteklerine kadar birçok desteği ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriyoruz” diye konuştu.

“Anamur’u muazzam bir tatil beldesine çevirdik”

Özellikle tarımsal üretimin yoğun olduğu ilçelerde yol çalışmalarına büyük önem gösterdiklerine dikkat çeken Seçer, “Silifke’de kötü durumda grup yolu kalmadı. Kum Mahallesi kötü durumdaydı, bizim dönemimizde tertemiz oldu” dedi. Anamur’da uzun yıllar bataklık halde olan Anamur İskele Caddesi’ni yaptıkları çalışmalar neticesinde muazzam bir tatil beldesine çevirdiklerini söyleyen Seçer, hizmetleri hiçbir ayrım yapmadan bölgenin ihtiyacına göre gerçekleştirdiklerini belirtti.

“Her yere adaletli hizmet götürüyoruz”

Tarımsal desteklerden de söz eden Seçer, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesi kapsamında 5 yılda toplam 300 aileye 7 bin 500 hayvan dağıttıklarını söyledi. Küçükbaş hayvandan sulama borusuna, fide-fidandan sera malzemelerine kadar birçok desteği üreticilere sağladıklarını aktaran Seçer, “Her yere adaletli hizmet götürüyoruz” dedi.

“Ben kenti ve sizleri severek bu göreve talip oldum”

Yaklaşan yerel seçimler hakkında da görüşlerini paylaşan Seçer, 5 yıllık bir belediye başkanı olarak seçime gideceğini belirterek “Geçen seçimde böyle bir şansım yoktu. Yeni bir insandım. Birçoğu başarılı olup olmayacağımı bilmiyordu, birçoğu da karakterimi bilmiyordu. Doğal olarak da bir meçhule oy verdiler. Ben ‘Desteğinizi bekliyorum. Kazanırsam merak etmeyin sizin başınızı öne eğdirmem, gece gündüz Mersin için çalışırım. Bu konuda hiçbir sıkıntı olmaz’ diyordum. Benim verdiğim söz buydu. Ben kenti ve sizleri severek bu göreve talip oldum” dedi.

“Bizden memnunsanız bu memnuniyetinizi diğer vatandaşlarımızla paylaşın”

Önümüzdeki seçimlerde 5 yıl içinde sunduğu hizmetlerle Mersinlilerin oylarına talip olacağını dile getiren Seçer, “Eğer bizden memnunsanız bu memnuniyetinizi diğer vatandaşlarla paylaşın, bana destek olun ve bu memnuniyetinizi bir 5 yıl daha devam ettirin. Ben demokrat bir insanım. Partimiz bizi aday yaptı, yola çıktık. Bu anlamda da bizim için bir onur mücadelesidir. Çünkü Türkiye’nin ana muhalefet ve en eski partisinin Mersin gibi önemli bir yerde Vahap Seçer’i aday olarak göstermesi bizim için büyük bir sorumluluktur. Onun için yaptığımız karne umarım iyidir ve sonuç da iyi olur. Biz de sizlere 5 yıl daha hizmet etmenin onurunu ve gururunu yaşarız” ifadelerini kullandı.

Çığlık: “Önerilerimizi ve sorunlarımızı Vahap Başkan’a birebirde söyleme fırsatı bulmuş oluyoruz”

Mersin Dersimliler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurşen Çığlık, bu tarz buluşmaların öneminden söz ederek, “Böylelikle sivil toplum örgütleri ciddiye alınmış oluyor. Biz de kendi önerilerimizi ve sorunlarımızı Vahap Başkan’a birebirde söyleme fırsatı bulmuş oluyoruz. Bizim gönlümüz zaten hep Vahap Başkan’dan yanaydı. İstiyordum ki Vahap Başkan seçilsin. Gerçekten buna da çok memnun oldum. Başkanımızın sonuna kadar yanındayız, kayıtsız şartsız destekleyeceğiz” dedi.

Kurt: “Gerçekten güzel bir hareket”

Mersin Arslanköylüler Dayanışma ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Raziye Kurt, Büyükşehir ile iletişimlerinin çok iyi olduğunu belirtti. Bu tür toplantıların kent yönetimi için önemli olduğuna vurgu yapan Kurt, “Gerçekten güzel bir hareket çünkü sonuçta onlar mülki amirler ise biz de en uçtaki halka dokunan insanlarız. O yüzden hemfikir olursak, beklentilerimizi ve onların yapabileceklerini birleştirirsek daha iyi hizmet olur ve daha memnun bir halk olur diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Harranlılar Derneği Başkanı Mahmut Polat ise, STK’ların görüşlerinin alınmasının önemli olduğunu söyleyerek, “Gerçekten düşünülmesi gereken bir toplantıydı. Sayın Başkan’a buradan teşekkür ediyorum” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.