BAŞKAN DİNÇER: PRİM BORÇLUSU ESNAFA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI

BAŞKAN DİNÇER: PRİM BORÇLUSU ESNAFA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Kamuya ait 3 banka ile emekli olabilecek sigortalılara yönelik "Kredi iş birliği protokolü" imzalandı. Başkan Dinçer, yaşı ve prim süresi dolan ancak prim borcu nedeni ile emekli olamayanların önündeki engelin aşıldığını müjdeledi.

ABONE OL
29 Temmuz 2021 13:41
BAŞKAN DİNÇER: PRİM BORÇLUSU ESNAFA EMEKLİLİK YOLU AÇILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin ESOB Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında, 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında, emekli olabilecek sigortalılara yönelik imzalanan “Kredi iş birliği protokolü” imzaladı. Dinçer, bu protokol ile yaşı ve prim süresi dolan ancak prim borcu nedeni ile emekli olamayan esnaf sanatkarların önündeki bir engelin aşıldığını söyledi.

Başkan Dinçer söz konusu protokol ile yaş ve hizmet süresini dolduran ancak prim borcundan dolay emekli olamayan esnaf sanatkarlara yönelik kredi kullanılmak suretiyle emekli olma imkanı tanındığını vurguladı. Dinçer, “SGK ve üç kamu bankası arasında imza altına alınan protokol sayesinde esnaf sanatkarlarımıza, kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirildi. Sigortalılar, 30 Nisan 2021 tarihine kadar olan ve yapılandırılan sigorta prim borçlarını ve ihya tutarlarını peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık yüzde 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler” dedi.

Dinçer, protokolünden yararlanmak isteyen esnaf sanatkarların sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle bulundukları Sosyal Güvenlik İl ve  Merkez Müdürlüklerine yapacakları söyledi Başkan “ Başvuruyu yapan esnafımıza ilgili  Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlükleri tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası’nın tercih ettikleri şubelerine kredi için müracaat edebilecekler” diye konuştu.

Başkan Dinçer, TESK nezdinde yaptıkları girişim sonucu prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf sanatkarlara  yönelik SGK ile  üç kamu bankası arasında imzalanan “kredi iş birliği protokolü” ile yaşı ve hizmet süresi dolan ancak prim borcu nedeni ile emekli olamayan esnaf sanatkarların önündeki bir engeli  aşmanın mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.