Baro Başkanı Özdemir: Kız çocukları için ayrı okul projesi, laik eğitim sistemine aykırıdır - Mersin Times

Baro Başkanı Özdemir: Kız çocukları için ayrı okul projesi, laik eğitim sistemine aykırıdır
  • Mersin Times
  • Gündem
  • Baro Başkanı Özdemir: Kız çocukları için ayrı okul projesi, laik eğitim sistemine aykırıdır

Baro Başkanı Özdemir: Kız çocukları için ayrı okul projesi, laik eğitim sistemine aykırıdır

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir yaptığı yazılı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kız çocuklarını okula göndermeyenler için gerekirse ayrı okul açabiliriz şeklindeki açıklamasına tepki göstererek, “Kız çocukları için ayrı okul projesi, laik eğitim sistemine aykırıdır. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için verdiğimiz mücadeleye ters düşmektedir” dedi.

ABONE OL
14 Temmuz 2023 17:26
Baro Başkanı Özdemir: Kız çocukları için ayrı okul projesi, laik eğitim sistemine aykırıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için verdiğimiz mücadeleye ters düşmektedir”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz gün, kız çocuklarını okula göndermeyenler için ayrı okul açılabileceğini söylemesi üzerine açıklama yapan Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, “Mersin Barosu olarak bu uygulamanın laik eğitim sistemine, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine, kişi hak ve özgürlüklerine, hukuk kurallarına aykırı olduğunu, cinsiyet eşitliğinin sağlanması için verdiğimiz mücadeleye ters düştüğünü, tamamen cinsiyet ayrımcılığı yaratacağını düşünmekte olduğumuz için bu uygulamanın hayata geçirilmek istenmesinden vazgeçilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

“Yasalar gereği cinsiyet, çocuğun eğitim hakkına engel değildir”

Milli Eğitim Bakanlığı, kız çocuklarını okula göndermeyenler için gerekirse ayrı okul açabiliriz demek yerine, toplumda kadın ve erkeğin bir arada, eşit bir şekilde yaşama kültürünü benimsemesi yönünde projeler geliştirmelidir. Ülke yöneticileri yasalar gereği, kız-erkek tüm çocukların okula gitmesini sağlamak zorundadır. Yasalar gereği cinsiyet, çocuğun eğitim hakkına engel değildir.

Ülkemizde her geçen gün artan kadına şiddetin, çocuk istismarının temelinde cinsiyet ayrımcılığı ve eğitimsizlik yatmaktadır. Bu nedenle ülke yöneticileri çocuklara cinsiyet ayrımcılığını değil, cinsiyet eşitliğini öğretmelidir. Mersin Barosu olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kız çocuklarına ayrı okul uygulamasını asla hayata geçirmemesini, laik ve bilimsel eğitim sistemini geliştirmek için çalışmalar yürütmesini talep etmekteyiz” ifadesini kullandı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.