Ataması yapılan Mersin Üniversitesinin Rektörü Prof.Dr. Erol Yaşar görevi devraldı - Mersin Times

Ataması yapılan Mersin Üniversitesinin Rektörü Prof.Dr. Erol Yaşar görevi devraldı
  • Mersin Times
  • Eğitim
  • Ataması yapılan Mersin Üniversitesinin Rektörü Prof.Dr. Erol Yaşar görevi devraldı

Ataması yapılan Mersin Üniversitesinin Rektörü Prof.Dr. Erol Yaşar görevi devraldı

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar ile Mersin Üniversitesine Rektör olarak atanan Prof. Dr. Erol Yaşar, düzenlenen devir teslim töreni ile yeni görevine başladı.

ABONE OL
12 Ocak 2023 18:15
Ataması yapılan Mersin Üniversitesinin Rektörü Prof.Dr. Erol Yaşar görevi devraldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üniversiteye ait Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Rektörlük devir teslim töreni’ne, Prof. Dr. Erol Yaşar ve eşi Esra Yaşar, 2014-2022 yılları arasında Rektörlük görevini yapan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve eşi Dr. Memnune Çamsarı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Genel Sekreter İsa Değirmenci’nin yanı sıra Dekanlar, akademik ve idari personel katılım sağladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından başlayan törende konuklara ilk olarak “2015’ten Günümüze Mersin Üniversitesi” başlıklı Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın rektörlük dönemindeki faaliyetlerinin anlatıldığı bir video izletildi.

Daha sonrasında kürsüye gelerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, 27 yıllık meslek hayatı boyunca en çok heyecanlandığı anı yaşadığını söyledi. Prof. Dr. Çamsarı, “Rektörlük dönemim boyunca, aklımızdaki hemen her şeyi gerçekleştirdiğimizi düşünüyor, sekiz yılı da başarılarla dolu bitirmenin gururunu yaşıyorum. Bu önemli görevi içim rahat bir şekilde Prof. Dr. Erol Yaşar hocama devredeceğim. Kendisine bu yeni görevinde üstün başarılar diliyorum. İki dönem boyunca Rektörlük görevini tarafıma layık gören Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, görev sürem boyunca birlikte çalıştığım tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı kararı ile Rektör olarak yeni atanan Prof. Dr. Erol Yaşar’a Rektörlük Binişini giydirdi. Tören, karşılıklı hediye ve çiçek takdimi ile devam etti.

Rektörlük Binişini giyerek kürsüye çıkan Prof. Dr. Erol Yaşar, sözlerine kuruluşundan bugüne kadar Mersin Üniversitesine emeği geçen tüm Rektör ve Mersin Üniversitesi ailesine şükranlarını sunarak başladı.

Uzun yıllar çeşitli kademelerde önemli görevler üstlendiğini ve bu kez de Rektör olarak hizmet edecek olmanın heyecanı ve onurunu yaşadığını ifade eden Prof. Dr. Erol Yaşar, “Üniversitelerin 2547 sayılı kanunda belirlenmiş 3 temel görevi vardır. Bunlar Yükseköğretim düzeyinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmek, bilimsel araştırma faaliyetlerini sürdürmek ve toplumu doğru, objektif ve bilimsel bilgilerle aydınlatmaktır. Üniversiteler bu görevlerini asli unsurları olan akademik ve idari personeli ile yürütmektedir. Unutmayalım ki bugün gurur duyduğumuz, ülkemizde ve tüm dünyada gerçekleştirdikleri başarılı işlerle adından söz ettiren gençlerimiz bu akademisyenler tarafından yetiştirilmektedir.” dedi.

“Görevimin sorumluluklarının farkındayım ve bu sorumluluk bilinci ile kararlar alacağım”

Prof. Dr. Erol Yaşar; “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin çağın bilgi ve becerileriyle donanmış, evrensel değerler ile milli ve manevi kültürü benimsemiş olarak yetişmelerini ve akademisyenlerin de günlük tartışma ve çekişmelerin dışına çıkarak eğitim-öğretim faaliyetleri ile bilimsel araştırma faaliyetlerini huzurlu ve takım ruhuyla yürütmelerini sağlamanın bir Rektörün en önemli görevidir. Rektörlük görevimin sorumluluklarının farkındayım ve bu sorumluluk bilinci ile kararlar alacağımdan hiçbirinizin şüphesi olmasın. Özellikle bir Rektör olarak üniversite personelimizi ve öğrencilerimizi önemseyen, görevlendirme, atama ve yükseltmelerde ve özlük hakları konusunda hakkaniyet ve liyakat kuralları içerisinde işleyen, kolaylaştıran ve ötekileştirmeyen bir yönetim sistemi geliştirmek en büyük hedefim olacaktır” dedi. .

Üniversitelerin evrensel kurumlar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yaşar, “Üniversiteyi dar bir alana hapsetmek, hem üniversiteye hem de bulunduğu şehre zarar vermektir. Bu nedenle Üniversitemizi faydasız tartışmaların odağından çıkarıp bilimsel ve evrensel normlar çerçevesinde ülkemiz ve bütün insanlık için faydalı bilim üreten bir kurum haline getirmek hepimizin görevidir. Rektörlük görevimi icra edeceğim süre boyunca liyakati esas almayı, üreteni desteklemeyi, bilimde önceliği ilke edineceğim.” şeklinde konuştu.

Rektörlük görevindeki temel hedefinin Üniversitenin başarı grafiğini daha da yükseğe çıkararak, mevcut konumdan her yönü ile daha ileriye taşıyacağını kaydeden Prof. Dr. Erol Yaşar, “Şimdiye kadar başardıklarından aldığı güç, cesaret ve tüm kazanımlarıyla, Üniversitemizin içinde barındırdığı çeşitliliği fırsata dönüştürerek; Ar-Ge projeleri ve inovasyonu temel alan, her geçen gün daha büyük çalışmalara imza atan, nitelikli bilimsel yayın üreten ve her düşüncenin bilimsel temelde tartışıldığı bir üniversite olma yolunda emin adımlarla yürüyeceğiz.  Mersin Üniversitesi’ni iyi tanıyan, güçlü ve güçlendirilmesi gereken yönlerini iyi bilen bir akademisyen olarak, bu hedeflere hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkesinden asla ödün vermeden ve sizlerin de destekleri ile kısa zaman içerisinde ulaşacağımıza olan inancım tamdır. Üstlenmiş olduğum bu onurlu ve bir o kadar da zor görevde başarılı olmayı Allah bizlere nasip etsin” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.