Aşut’tan Alzheimer’a anlamlı destek

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi’nin her hafta düzenlediği Pazartesi sohbetlerine konuk olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, ‘21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme’ isimli son kitabını derneğe gelir sağlamak için imzaladı.

Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi’nin her hafta düzenlediği Pazartesi sohbetlerinin konuğu Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut oldu.

“BU KİTAP ASLNDA BİR YÜZLEŞMEDİR”

Moderatörlüğünü Ziya Aykın’ın yaptığı söyleşiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Abdurrahman Çokgünlü ve Özcan Demir’in yanı sıra hayırseverler katıldı. Başkan Aşut kitabıyla ilgili gerçekleştirdiği söyleşide, “Gelecek kuşaklara bırakılan bir tarihi vesika olsun diye, ama daha önemlisi bugünün sorunlarına çözüm getirerek, geleceğe ait bir vizyon oluştursun diye farklı konularda görüşlerimizi bildirdik. İşte 21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme isimli kitabım, tüm bu düşüncelerin bir araya getirildiği bir eser oldu. Unutmayın yüzleşenler her zaman kazanır. İşte bu kitap aslında bir yüzleşmedir” dedi.

Zoraki değil gönüllü yüzleşenlerin, samimi katkılar sağlayan, sorumluluk taşıyan eleştirilerin, farklı tecrübe ve birikimlerin sorunlara çözüm getireceğini vurgulayan Aşut, şunları söyledi:

“İşte sizler gibi Sivil Toplum Kuruluşları’nın önemi budur. Sorunlara ancak yürekten gelen, içten çabalar çözüm olabilir. Yoksa sadece yasayla, yönetmelikle böylesi sorunlar çözülemez. İşte en somut örneği olan Derneğimizin Yaşlı Bakım Merkezi. Yasanın gücüyle mi yapıldı?

Zorlama ile mi oldu? Hayır. Sadece öncü olan birkaç gönüllü ile başlayan ve dalga dalga kitlelere yayılan bir inisiyatif ve sorumluluk örneğidir bu merkez. Bu tür örnekler artırılmalı.”

Hayatın içinden bir kitap yazdığını anlatan Aşut, yazılarında özellikle eğitime ağırlık verdiğini vurguladı. “Çünkü 21.Yüzyılla Büyük Yüzleşme bence ülkemizin ve kentimizin eğitim sistemiyle yüzleşmesiyle başlayacaktır” diyen Aşut, kitabında 21. yüzyılın talep ettiği eğitim modelinin ipuçlarını verdiğini anlattı.

“MERSİN İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmasında Alzheimer Derneği Mersin Şubesi’ne de değinen Aşut, hizmet etmenin bir ideal ve erdem olduğunu söyledi. Bu erdem ve idealin Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ile somutlaştığını vurgulayan Aşut şöyle konuştu:

“Mersin Alzheimer Derneği üyelerinin tümünü bir araya gelmelerinden ve dayanışma ruhuyla toplumumuza hizmet etmeye çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum. Mersin adına şükranlarımı sunuyorum. Bir araya gelmek ilk adımdır. Başarı ise bu birlikteliği devam ettirebilmektir. İşte, Mersin Alzheimer Derneği’nde kurulduğundan bu yana, bu sürekliliği ve başarıyı görüyoruz. Böylesi gönüllü, ulusal çaplı networkü olan STK’larda görev almak çok önemlidir. Çünkü buralar hem bir okul hem de, sadece yaşadığı topluma değil, tüm insanlığa hizmet etmenin bulunmaz mekanlarıdır. Çalışıyoruz ve Mersin için çalışmaya da devam edeceğiz. İnanmanızı isterim ki Mersin’in yarını bugününden daha zengin, daha refah daha mutlu olacaktır.”

Aşut daha sonra Alzheimer Derneği Mersin Şubesi’ne gelir sağlamak adına katılımcılar için kitaplarını imzaladı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.