• Mersin Times
  • Anlatsam Roman Olur projesinin finali yapıldı

Anlatsam Roman Olur projesinin finali yapıldı

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu’nun (AKROMFED) ‘Anlatsam Roman Olur’ projesinin kapanış toplantısı ‘Romanların İş Gücü Piyasasına Entegrasyonu’ başlığıyla yapıldı.

‘Romanların İş Gücü Piyasasına Entegrasyonu’ başlığıyla ‘Anlatsam Roman Olur’ projesinin kapanış toplantısı Atlıhan Otelde yapıldı. Onlarca ulusal ve uluslararası dernek ile kuruluş temsilcisinin yer aldığı sempozyumda katılımcılarla Romanların sorunları paylaşıldı.

Gün boyu  devam eden oturumlarda değişen konuşmacılar, katılımcıların da sorularını yanıtladılar.

“İŞSİZ ROMAN SAYISI YÜZDE 96,5”

“Romanların yaşamı, gerçekten de anlatılsa roman olur” diyerek konuşmasına başlayan AKROMFED Başkanı Başkanı Daylam, “Yaklaşık 200 öğrenci ve birçok katılımcıyla yaptığımız araştırmaya göre, Mersin’deki işsiz Roman sayısı yüzde 96,5, ilkokuldan terk oranının yüzde 33, 50 yaş üstü okuma-yazma bilmeyen Roman nüfusu yüzde 66, evli olmayan Roman oranı yüzde 65, lise mezunu Roman nüfusu yüzde 4, üniversite mezunu binde 4 olarak karşımıza çıktı. Ortada bir sorun var ve bu sorun tüm siyasi algıların üzerinde bir devlet sorunudur. Romanların iş gücü piyasasına tutunmaları, eğitim süreci, barınma gerçekten ciddi birer sorun. Devletin elinde bugüne kadar ciddi bir veri yoktu. Biz de bu projelerle kendi bölgemizdeki üniversitelerle çalışmalar yaparak bir takım veriler ortaya koyuyoruz ki, bunlar algılansın” diye konuştu.

“GÜZEL SONUÇLAR ELDE EDEBİLECEĞİ UMUDUNU TAŞIYORUZ”

Daylam, “Ama tabi burada niyet varsa. Şimdi Çalışma Bakanlığımızın başında olduğu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının genel sekreterliğini yaptığı 5 bakanlıkta bir takım veriler çıktı ve geçen yıl Nisan ayında da bizim hasretle beklediğimiz Strateji Belgesi açıklandı. Avrupa’da artık sonuçlarının alındığı ve bununla ilgili politikalar ürettiği Romanlara Yönelik Strateji Belgesi’nin nasıl hayata geçeceğini umutla ve sabırla bekliyoruz. Roman STK’larla birlikte bu süreci takip edeceğiz. Çünkü sonuçta bu kadar eğitimsiz, barınma ile ilgili büyük problemler yaşayan bu toplumun gençlerinin artık eğitimli gençler haline gelmelerini istiyoruz. Eğitimsiz gençler maalesef madde bağımlısı oluyor, kötü alışkanlıklar ediniyor. Biz üretmek istiyoruz. Bu toplumu üretken hale getirmek gerekiyor. Bunlar zor şeyler değil. Yerel yönetimler, hükümetin organları ve kamu kurumları ile yapılacak çalışmalarla Romanların en azından ara eleman noktasında ülkeye katkısı olabilir. Ayrıca, gençlerimizin daha nitelikli eğitim almalarıyla kamu kurumlarında, siyasi arenada da şans bulmaları çok önemli. Roman toplumunun kendi kültürünü yaşayabileceği, en azından kamu kurumlarıyla işbirliği çerçevesinde güzel sonuçlar elde edebileceği umudunu taşıyoruz” dedi.

“YAŞADIKLARI ÜLKENİN PARÇASI OLARAK BİR YURTTAŞ OLABİLMEK İÇİN ÇABA HARCIYORLAR”

Roman vatandaşların topluma entegre olma çabalarına değinen AKROMFED Onursal Başkanı Bedrettin Gündeş, “Son 10 yıldır farklı illerde federasyon başkanlarını, kendilerine çeki düzen vermek, yaşadıkları ülkenin parçası olarak bir yurttaş olabilmek için çaba harcıyorlar. Mersin de bu konuda epeyce mesafe kat etti. Romanlar artık Hindistan’dan, Karaçi’den çıkıp bütün dünyaya yayılan ama bütün dünyayı da kendi vatanı olarak gören, yaşadıkları toplumda da o toplumun özgür, çalışkan, üreten bireyi olmak isteyen insanlar olarak görmek istiyorlar kendilerini. Bu çerçevede büyük bir çaba var.” ifadelerini kullandı.

“300 BİN AVRO TUTARINDA BİR HİBE DESTEĞİ SAĞLANMIŞ OLDU”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Temsilcisi Özlem Özmen,, “Anlatsam Roman Olur Projesi’nin de kapsamında bulunduğu AB ve Türkiye tarafından finansa edilen Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonuyla İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Operasyonu, Çalışma Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte ve bu ay sonunda tamamlanacak. Biz bu operasyonla dezavantajlı kişilerin iş gücü piyasasına entegrasyonlarının sağlanmasını ve iş gücü piyasasındaki her türlü ayrımcılık biçimleriyle mücadele edilmesini hedefledik. Bu amaçla da 48 ilde toplam 137 projeye yaklaşık 23 milyon avro tutarında hibe desteği sağladık. Bu projelerin 46 tanesi sadece Roman vatandaşların istihdamına, sosyal içermesine yönelik gerçekleşti ve Roman vatandaşların istihdamı için yaklaşık 5 milyon 300 bin avro tutarında bir hibe desteği sağlanmış oldu. Eylem planının istihdama ilişkin faaliyetleri Bakanlığımızca yürütülmekte olup, eylem planında çocuk işçilerin önlenmesine, Roman vatandaşlara yönelik iş piyasası analizlerine ve istihdam araştırmalarının yapılmasına, girişimcilik konusunda Roman vatandaşların bilgilendirilmesine ilişkin faaliyetler bulunmaktadır. Bu kapsamda da özellikle ilgili kurumumuz olan İŞKUR ile birlikte çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz” dedi.(Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.