• Mersin Times
  • Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Akredite Edildi

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Akredite Edildi

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) tarafından akredite edildi.

Yeterlik Kurulu (TARD-YEK) Denklik Kurulu Değerlendirme ve Ziyaret Komitesi tarafından yapılan incelemenin ardından Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nın akreditasyonu onaylandı. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı; verilen uzmanlık eğitimi, eğiticilerin bilimsel aktiviteleri, kurumun fiziksel koşulları ve sağlık hizmetinin kalitesi göz önünde bulundurularak ulusal standartlar kapsamında değerlendirildi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı toplantı salonunda Anabilim Dalı çalışanlarıyla bir araya geldi. 7 Kasım Salı günü gerçekleşen toplantıya; Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Meltem Nass Ducce, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Atıcı ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ali Aydın Altunkan, Prof. Dr. Nurcan Doruk, Prof. Dr. Handan Birbiçer, Prof. Dr. Davud Yapıcı, Prof.  Dr. Egemen Bilgin,  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Azizoğlu, Yrd. Doç. Dr. Aslınur Sagün ve asistanlar katıldı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı “Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı bizim akredite edilen 4’üncü birimimiz. Akredite olmak, hem eğitim açısından hem verilen hizmet açısından önemli. Akredite edilen bölüm sayımızı arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu başarıda katkısı olan herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Atıcı ise eğitimin yapılandırılması anlamına gelen akreditasyonun, eğitim veren kurumlarca edinilmesi gereken bir belge olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Atıcı; akreditasyonun, mezun olan uzmanların aynı eğitime tabi tutulduğunu ve standartlara uygun olduğunu gösteren ulusal bir belge olduğunu söyleyerek, belgenin geçerliliğinin 5 yıl olduğunu belirtti.

1998 yılında kurulan ve ilk anestezi uygulamasını 1999 yılında yapan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı; 6 profesör doktor, 2 yardımcı doçent doktor, 2 araştırma görevlisi uzman doktor ve 15 araştırma görevlisi doktor ile eğitim-öğretim ve bilimsel faaliyetlerini yürütüyor. 13 adet cerrahi bölüme ait 15 ameliyathanede yılda yaklaşık 20 bin hastaya anestezi hizmeti veren birimde ayrıca Yoğun Bakım Ünitesi, Anestezi Polikliniği ve Algoloji Bilim Dalı bulunuyor.(Mersin Times)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.