Ali Bozan: Madımakta 30 yıl önce yakılan gerici ateş hala yanıyor - Mersin Times

Ali Bozan: Madımakta 30 yıl önce yakılan gerici ateş hala yanıyor

Ali Bozan: Madımakta 30 yıl önce yakılan gerici ateş hala yanıyor

Madımak Katliamı’nın yıldönümünde değerlendirmede bulunan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, “Madımakta 30 yıl önce yakılan gerici ateş hala yanıyor. Değil 30 yıl, 30 asır da geçse Madımak’ta yitirdiğimiz canlarımızın unutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

ABONE OL
2 Temmuz 2023 00:51
Ali Bozan: Madımakta 30 yıl önce yakılan gerici ateş hala yanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sivas’ta aydın, yazar ve sanatçıların yakıldığı Madımak Katliamı’nın 30. Yıldönümünde Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Madımak’ta yakılan gerici ateşin hala yanmaya devam ettiğini belirtti. Bozan, katliamı organize eden güçlerin açığa çıkarılması ve Madımak Oteli’nın ‘Utanç Müzesi’ olması için, gericiliğe karşı tüm kesimlerin tek vücut halinde ses yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

“Katiller hep korundu”

Madımak Katliamı’nın, ülkenin ilericilerine karşı gerici güruhun harekete geçtiği ve aydın, yazar, sanatçıların yakıldığı utancın adı olduğunu vurgulayan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, “Madımakta 30 yıl önce yakılan gerici ateşin üzerinden değil 30 yıl, 30 asır da geçse yitirdiğimiz canlarımızın unutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi. 30 yıl boyunca katillerin ve arkasındaki güçlerin korunduğunun altını çizen Bozan, insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımının olmayacağını hatırlattı. Milletvekili Bozan, Sivas Katliamı’nı unutturmayacaklarını ve katliamda dahili olan herkesin yargılanacağı, gerçeklerle yüzleşileceği günler için mücadele etmeye devam edeceklerini aktardı.

“Karanlıkları yok edene kadar mücadelemiz devam edecek”

Madımak’ta yakılan gerici ateşin Suruç’ta, Diyarbakır’da ve Ankara Gar’ında yanmaya devam ettiğini, bugünkü iktidarın gerici politikalarıyla da yanmaya devam eden ateşe benzin döküldüğünü ifade eden Milletvekili Bozan, “Vicdanlı tüm kesimler birleşerek, bu gerici ateşe hep birlikte aydınlık sular dökmeliyiz. Çare biziz. Demokrasiden, insan haklarından, vicdandan yana bizlerin birlikteliğidir. Bu ülkede aydınlıkla karanlıkları yok edene dek mücadelemiz bitmeyecek” diye belirtti.

“Zulme hep karşı koyduk”

Muhlis Akarsu’nun ve Hasret Gültekin’in türküleri, Behçet Aysan’ın şiirleri,  Nesimi Çimen’in deyişlerinin bugün bile aynı canlılığıyla yaşatıldığı ve her daim de yaşatılacağını vurgulayan Bozan, “’Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan’ şiarıyla adaletsizliğe, karanlığa, baskıya, haksızlığa ve zulme hep karşı koyduk. Her zaman var gücümüzle adil ve eşit bir yaşam için mücadele edecek, ülkeyi barışın, özgürlüğün ve demokrasinin ülkesi haline getireceğiz” diye konuştu. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.