Ali Bozan: Depremde kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmeliyiz - Mersin Times

Ali Bozan: Depremde kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmeliyiz
  • Mersin Times
  • Siyaset
  • Ali Bozan: Depremde kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmeliyiz

Ali Bozan: Depremde kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmeliyiz

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Deprem Dayanışma Derneği tarafından Hıdırellez için düzenlenen etkinlikte 6 Şubat depreminde yaşamını yitirenleri andı ve “Depremde kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmemiz gerekiyor” dedi.

ABONE OL
6 Mayıs 2023 21:56
Ali Bozan: Depremde kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmeliyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deprem Dayanışma Derneği, Türkiye’nin 6 farklı noktasında Hıdırellez programı düzenleyerek depremin 3’üncü ayında yaşamını yitirilenleri andı. Mersin’de de Kazanlı sahilinde düzenlenen programa; Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Ali Bozan, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş, depremzede yurttaşlar ve çok sayıda kişi katıldı. Programda depremde yaşamını yitirenlerin yanı sıra idam edilişlerinin yıldönümü dolayısıyla Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan da anıldı.

Yüce: “Depremi yaşayan bütün kentleri sevgiden tuğlalarla yeniden inşa edeceğiz”

Depremin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen acılarının hala taze olduğunu söyleyen SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, “Bugün acımızı yaşayacağız ama aynı zamanda da isyanımızı ve umudumuzu büyüteceğiz. Kaybettiklerimiz için denize çiçeklerimizi bırakacağız. Kentlerimizi yeniden kurmak için, dayanışmayı büyütmek ve bize yaşatılanların hesabını sormak için dileklerimizi yazacağız ve gül ağaçların altına koyacağız. Depremi yaşayan bütün kentleri sevgiden tuğlalarla yeniden inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bozan: “Dayanışma içerisinde olmak zorundayız”

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, “Ben de Adıyamanlıyım. Adıyaman’da en büyük yıkımlardan birini yaşadı. Deprem sonrası olanaklarım ölçüsünde hemen Adıyaman’a gittim. Köyüm 290 haneliydi. Sadece 15 ev ayakta kaldı.  Nüfusun yüzde 10’u depremde hayatını kaybetti” dedi. Bozan, “Hatay’da olduğu gibi Adıyaman’da da devlet, depremden günlerce sonraya kadar yoktu. Birkaç gün önce Adıyaman’daydım. Yine aynı köyleri gezdim. Devlet hala yok. Hala köylerde kaldırılmamış enkazlar var. Şunu söyleyeyim; depremden sonra bu ülkede yaşayan herkes tamamı dayanışma içerisindeydi, tek olmayan devletti. Depremden sonra dayanışma içerisindeydik ve hala dayanışma içerisindeyiz. Dayanışma içerisinde olmak zorundayız. Depremin bütün yaralarını sarmamız mümkün olmayacak. Kaybettiklerimizi asla geri getiremeyeceğiz ama kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gültekin: “Ne dar ağacında biter fidanlar ne de enkaz altında”

Konuşmaların ardından Mersin Deprem Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Volkan Gültekin, ise şunları söyledi: “Yurdun her bir denizinden ölümsüz 3 fidana, Deniz’e Yusuf’a ve Hüseyin’e sesleniyoruz. Depremde yitirdiklerimizin yasını hep birlikte tutmak, Hıdır ve İlyas’ın gücü ile kavgamıza devam etmek için denizlere yürüyoruz. Ne dar ağacında biter fidanlar ne de enkaz altında. Bitmedik, gidenlere selam olsun, varız, var olacağız”.

Açıklamanın ardından meşalelerle sahile yürüyen yurttaşlar, burada dileklerini denize bıraktı. Sahilde yakılan ateş eşliğinde buhur yakıldı ve canlı müzik eşliğinde söylenen şarkılarla depremde hayatını kaybedenler anıldı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.