AKUT deprem bilinçlendirmesine devam ediyor

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Mersin Ekibi “Deprem Bilinçlendirme Seminerlerine” devam ediyor.

Gönüllüler son olarak; Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ev sahipliğinde; Mezitli Belediyesi Kent Konseyi işbirliğiyle “Genel Tanıtım ve Afet Biliçlendirme Semineri”gerçekleştirdi. MESİAD Başkanı Mehmet Deniz, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul’un yaptığı konuşmaların ardından, AKUT Mersin Ekip Lideri Doğan Göktekin; Mersin ekibi hakkındaki genel bilgilendirme, eksikler, gönüllü kabulü hakkında bilgiler verdi. Konuşması sırasında Mersin kentinin acil durumlara hazırlık planı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Göktekin’in konuşması sonrasında “Afet Bilinçlendirme Semineri” gerçekleştirildi.

Öte yandan; AKUT Mersin Seminer Sorumlusu Erkan Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Toplumumuzda genel olarak Deprem ve hazırlıklı olma konularında ölümcül olabilecek yetersiz, eksik ve yanlış bilgiledigi endişe ile izlenen bir konudur. Oysa ki afete dönüşen depremlerde ne yazık ki her şey cok zorlaşmakta, deprem icin oluşturulmuş resmi kurumlar, yerel ekipler ve sivil toplum kuruluşları da yetersiz kalabilmektedir” diye konuştu.

Olası bir deprem felaketi sonrasında yaşanacak olumsuzluklara karşı bilgi sahibi olmak ve öncesinde önlem almanın önemine değinen Demir, “Dünyanın en etkin deprem kuşakları arasında yer alan ülkemizde de irili ufaklı birçok deprem meydana gelmektedir. Geçmişte yaşanılan büyük depremlerde ciddi sayıda can ve mal kaybı olmuş, birçok yer yaşanılamayacak hale gelmiştir. Bizler AKUT Mersin Ekibi olarak; ne zaman gerçekleşeceği önceden bilinmeyen, en iyi ihtimalle tahminde bulunulan, dolayısıyla önceden önlem alınmasının elzem ve kaçınılmaz olduğu afetlere, afetlerin getireceği sonuçlara, afetlerden ne şekilde korunulması ve afetlere karşı ne gibi önlemler alınması gerektiğine dair toplumumuzda farkındalık çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Arama-kurtarma operasyonları ve iç eğitimlerinin yanı sıra temel amacı toplumu bilinçlendirmek, afetlere dayanıklı bir Türkiye yaratmak olan; AKUT’un, sosyal sorumluluk bilinci ile tüm yurtta gerçekleştirdiği “Afet Bilinçlendirme Seminerleri” yıl boyunca Mersin’de de devam edecek. Okullar, kolejler, öğrenme merkezleri, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimlerin yanısıra destek talep eden tüm kurum ve kuruluşlara “Deprem ve Afet Bilinçlendirme Seminerleri” düzenlemektedir. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.