• Mersin Times
  • AKİB firmaların yaşam sürelerini uzatmaya çalışıyor

AKİB firmaların yaşam sürelerini uzatmaya çalışıyor

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKİB Akademi Adana’da “Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümleri Eğitimi” düzenliyor.

Gerek ülke ekonomimiz, gerekse bölge ekonomimizde çok önemli olan aile şirketlerinin sürdürülebilir büyümelerine ve kurumsallaşmalarına katkı sağlamak ve yol göstermek amacıyla bu eğitimi düzenlediklerini ifade eden AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, “Aile şirketlerinde başarılara şahit olduğumuz gibi, aile üyeleri arasındaki ihtilaflara, bölünmelere hatta kapanmalara şahit oluyoruz. Bu eğitimle aile şirketlerinin kurumsallaşma yolcuğuna katkıda bulunarak başarılarına şahit olabilmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu.

“Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümleri Eğitimi”nin Adana’da bulunan aile şirketlerine de büyük fayda sağlayacağına inandığını ifade eden Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Tüm dünyadaki şirketlerin %90’ı aile şirketi ki bu oran ülkemizde %96’larda ve bu şirketlerin ikinci nesilde hayatta kalma oranı yüzde onun bile altında. O halde biz şirketlerin ayakta kalması için gerekenlerden çok, aile şirketlerinin ayakta kalması için gerekenlerden bahsetmeliyiz. Çünkü zaten aile şirketi olmayan %10 büyük ve sağlam temelleri ile yoluna devam eden şirketler” şeklinde konuştu.

Yüzde onu bile ikinci nesile aktarılamayan bu şirketlerin sorununun kurumsallaşma olduğuna dikkat çeken Kıvanç, “Kurumsallaşma demek aile şirketi olmamak demek değil. Kurumsal bir aile şirketi olmak mümkün. Kurumsallaşma en basit ifadesiyle şirketlerin ömrünü uzatıyor. Çünkü kurumsal olmayan bir şirkette şirketin en önemli öz sermayesi olan insan kaynağı, bilgi ve becerilere göre değil kan bağına göre kullanılıyor” dedi.

Kıvanç, aile şirketi olmak ve kurumsal olmak kavramlarının birbiriyle çelişmemesi gerektiğini belirterek, “Kurumsal olmak aile üyelerinin yönetimden çekilmesi anlamına gelmiyor. Yönetimi bir prosedüre bağlamak da bazen yeterli olabilir. Biz de AKİB Akademi olarak; bu ihtiyaçları ve yapılması gerekenleri içeren bir eğitim düzenliyoruz. Bölgemizdeki tüm firmalarımızın bu eğitime katılarak firmalarının yaşam sürelerini uzatmalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

Eğitimde; Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik, devir ve yönetim sorunları, başarısızlık nedenleri, aile şirketlerinde sürdürülebilirlikte girişimci, ortaklar, izleyen kuşakların sorumlulukları ve çatışmaların yönetimi, aile şirketlerinde istihdam, kurullar, bağımsız üyelikler, aile anayasası oluşturulması ve kullanılabilecek hukuki araçlar ile Türk Ticaret Kanunu ve aile şirketleri konuları ele alınacak.

24 Şubat 2018 Cumartesi günü Adana’da, 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek ve Prof. Dr. Cemal Yükselen tarafından verilecek “Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümler Eğitimi” hakkında AKİB’in www.akib.org.tr adresli web sayfasından detaylı bilgi alarak programa kaydınızı yaptırabilirsiniz.(Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.