Akdeniz hububattan 1.1 milyar dolar kazandı

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2017 yılında Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak yapılan ihracat geçen yıla kıyasla yüzde 6 artışla 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Aralık ayı ve 2017 yılı ihracat rakamlarını değerlendiren AKİB Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arslan, 2017 yılı Aralık ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatının 562,6 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payının % 4,1 olduğunu belirtti.

Ülkelere göre ihracat rakamlarını da ele alan Arslan, “Komşu ülke Irak ile olan ticari ilişkilerimiz her zaman iyi oldu. Irak’a Aralık ayında %23’lük pay ile 127 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Bunu Suriye ve Almanya %7 ve %4’lük pay ile takip etti” şeklinde bilgi verdi.

– Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak ülke geneli sektör ihracat payımız %16

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin aylık sektör ihracat rakamlarına da değinen Arslan, 2017 yılı Aralık döneminde 92 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payın % 16 olduğunu belirtti.

En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Pastacılık Ürünleri

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Aralık ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 92 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünlerinin 29 milyon dolarlık değeri ve %32’lik payı ile ilk sırada olduğunu kaydetti. Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracat, 13,5 milyon dolar ile ‘tatlı bisküvi ve gofretler’ e ait. Ülkelere göre incelendiğinde ise, 2017 yılı Aralık ayında Irak %17’lik payı ve 15,2 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 14,5 milyon dolarlık ihracat değeri ve %16’lık payı ile Suriye geldi” dedi.

Türkiye geneli Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatının 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda %5 oranında artış gösterdiğini ve 6,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini dile getiren Arslan, “Alt ürün grupları bazında incelendiğinde ise pastacılık ürünleri değer bazında geçen yıla kıyasla %8 artış göstererek 1,6 milyar dolar değeri ve %25 payı ile ilk sırada yer aldı. Bu ürün grubunu %20’lik payı ve 1,2 milyar dolar değeri ile değirmencilik ürünleri takip etti. En çok ihracat yapılan ülkeler ise sırasıyla Irak, Suriye, Birleşik Devletler, Suudi Arabistan, Almanya, Sudan, İsrail ve Lübnan oldu” diye konuştu.

2017 yılında sektör ihracatımız 1,1 milyar dolara ulaştı

Arslan, 2017 yılında Birliğimiz kanalıyla yapılan hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının geçen yıla kıyasla %6 artışla 1,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek, “Yıllık sektör ihracatındaki payımız %9,6 oldu. Irak, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan, Yemen ve Almanya Birliğimiz aracılığıyla en çok ihracat yaptığımız ülkeler oldu” dedi.(Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.