“Akdeniz BİLSEM” zeki ve üstün yetenekli çocukları arıyor

“Akdeniz BİLSEM” zeki ve üstün yetenekli çocukları arıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 2022 yılında açılan Akdeniz Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) kazandırılacak zeki ve üstü yetenekli çocukların tespiti amacıyla düzenlenen toplantıya katılan Başkan Gültak, önceki yıllarda yaptıkları saha araştırmaları sonucunda, Akdeniz ilçesinde zeki ve üstün yetenekli olduğu belirlenen 50 çocuğun tespit edildiğini belirterek bu çocukların BİLSEM’LERE yönlendirildiğini söyledi.

ABONE OL
5 Ocak 2024 14:04
“Akdeniz BİLSEM” zeki ve üstün yetenekli çocukları arıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim ve Sanat Merkezleri 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı BİLSEM’lere Tanımlama ve Yerleştirme programı kapsamındaki tanıtım toplantısı Mersin İmam Hatip Anadolu Lisesi’nde düzenlendi. Toplantıya, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Âdem Şimşek’in yanı sıra, okul idarecileri ile öğretmenler katıldı. Toplantıda söz alan Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Âdem Şimşek, eğitim alanında hayata kattıkları hizmet ve projelerden bahsetti, bu süreçte desteklerini esirgemeyen Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’a teşekkür etti.

“Akdeniz’de 50 BİLSEM öğrencisi tespit ettik”

Toplantıda öğretmenlere hitap eden Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise, 2019 yılında göreve gelir gelmez, “Akdeniz’in Parlayan Yıldızları Projesini” hayata katarak, BİLSEM’lerle ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi. Başkan Gültak; “Baktık ki bölgemizde BİLSEM öğrencileri var ama o eğitimi almak için Toroslar, Yenişehir veya Mezitli’ye gidiyorlar. Biz de hemen Mersin Üniversitemizle çalışmalara başladık ve o dönem bölgemizde 27 BİLSEM öğrencisi tespit ettik. Bugün bu sayı 50’ye yaklaşmış durumda. Tabi sonrasında bu çocuklarımızın evlerine giderek aileleriyle görüşmeler yaptık. Dezavantajlı durumdaki ailelerimiz ve çocuklarımıza burs desteği, bilgisayar, kaynak kitaplar, çalışma masası, kırtasiye ürünleri ve kitaplık temin ettik. Bu ebeveynlerimizi ve zeki çocuklarımızı Mersin Üniversitesi ile tanıştırdık” dedi.

“BİLSEM’Lİ çocuklarımızı keşfetmemiz lazım”

Koronavirüs Pandemisi nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında projeye ara vermek zorunda kaldıklarını kaydeden Başkan Gültak; “Akdeniz’de eğitim gören BİLSEM öğrencilerimizle halen ilgileniyoruz. Çünkü Yenişehir ve Mezitli’de olduğu gibi Akdeniz’de de BİLSEM’li çok sayıda öğrencilerimiz var. Ama bu çocuklarımızı keşfetmek, ilgilenmek lazım. Hem çocuklarımıza hem de ailelerimize destek vermemiz gerekir. Bu konuyla bizzat ben de ilgileniyorum, evlerine gidiyorum, ailelerle görüşüyorum ve eğitim desteği sağlıyorum. Böylelikle çocuklar özgüven kazanıyor ve yarışır hale geliyorlar” ifadelerini kullandı.

Başkan Gültak; BİLSEM kapasitesindeki zeki ve üstün yetenekli çocukların keşfi, eğitimi ve merkeze yönlendirilmesi noktasında öğretmenlere büyük görev ve sorumluluk düştüğünün de altını çizerek, “Benim emeğim, sizlerin emeği karşısında çok küçüktür. O yüzden hepinize teşekkür ediyorum. Ulaştığımız çocuklarımızın sayısının daha da yükseleceğinden ve konuda özveriyle çalışacağınızdan hiç şüphem yok” diye konuştu. Toplantı, BİLSEM’lerin kuruluş amacı, hizmet ve faaliyetlerini tanıtan sunum ile devam etti.

Akdeniz BİLSEM hakkında…

Akdeniz Bilim ve Sanat Merkezi, 31 Mart 2022 Tarih ve 46856412 sayılı Bakanlık oluru ile hizmete açılmıştır. 2022/2023 eğitim öğretim yılını Üç Ocak Ortaokulu’nda tamamlayan merkez, 2023/2024 eğitim öğretim yılına ise İhsaniye Mahallesi 4931 sokak No:6/A adresindeki yeni yerinde hizmet vermeye devam etmektedir. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.