• Mersin Times
  • Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu tahliye edildi

Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu tahliye edildi

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu’nun aralarında bulunduğu 15 kişi serbest bırakıldı.

Akdeniz Belediyesi’nin tutuklu Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve HDP İl Eş Başkanı Sadun Doğan’ın da aralarında bulunduğu 15 tutuklu çıkarıldıkları ilk mahkemede “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı.

Mersin’de 24 Aralık 2016 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve  Akdeniz Belediyesi’ne dönük operasyonlar kapsamında tutuklanan HDP İl Eş Başkanı Sadun Doğan, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ile aralarında KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Ergin Çağlar’ın da olduğu 15’i tutuklu 34 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklu sanıklar Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ile Ayşe Aydoğan, Fatmagül Demirtağ, Raziye Soner ve Nuran Arslan getirilirken, Ermenek ve Karaman Cezaevlerinde tutuklu bulunan HDP İl Eş Başkanı Sadun Doğan ile Abdülkerim Avcıoğlu, Mehmet Emin Sarıgül, Kahraman Oğuz, Mustafa Salış, Şükrü Alkanlı, Selman Günbat, Sedat Akbay ve Selahattin Karageçili SEBGİS ile katıldı.

Duruşmaya SEGBİS ile katılan sanıklar üzerlerine atılı “örgüt üyeliği” suçlamasını reddederek, parti faaliyetlerinin “terörize” edip suç oluşturulduğunu savundu. Sanıklar, iddianamenin yasal parti çalışması olan eylem ve etkinliklerin suç unsuru olarak değerlendirildiğini ve şiddet içermeyen bu etkinliklerin çözüm süreci döneminde yapıldığını, bunla birlikte siyasi konjonktürün değişmesiyle yargılandıklarını savunup tahliyelerini talep etti.

Söz alan tutuklu Yüksel Mutlu ise, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı olarak 3 yıl boyunca tüm kesimlere hizmet verdiklerini ve Akdeniz Belediyesi’nin DBP’nin Batı’daki tek partisi olduğunu belirtti. Eş Başkanlık sistemine de değinen Mutlu, “Eşbaşkanlık, kadınları hayatın içine katmaya yönelik bir sistemdir” dedi.

DBP’nin eşit temsiliyeti getirdiğini belirten Mutlu, “HDP ve DBP demokratiktir, çünkü yerellerde halkın katılımını sağlar. Ekonomiktir, çünkü çevre tahribatına karşı kadın özgürlükçüdür. Yüzde 50 kadın kotasını, eşit temsiliyeti önemser. Bin 250 çalışanı olan Belediye, HDP, CHP ve AKP’li çalışanlardan oluşuyor, çünkü biz insanlara ayrımcılık yapmıyoruz. Son bir yıl TC’nin tüm müfettişleri Akdeniz Belediyesi’nde inceleme yapmış. Çocuk bahçesinden korolara kadar sayan bir muamele ile karşılaştık. Bizim yapmak istediğimiz kadın dostu yerele yöneticiliktir” diye konuştu.

Mutlu’nun ardından ise avukatlar savunma yaptı. Suç vasfın oluşmadığını söyleyen avukatlar müvekkillerinin beraat etmesini talep etti. Duruşma, yargılanan diğer sanık kadınların savunmalarıyla devam etti. Ardından karar veren mahkeme heyeti, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu ve HDP İl Eş Başkanı Sadun Doğan’ında aralarında bulunduğu 15 tutuklunun uzun tutukluluk süresini göz önüne alarak, yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.