AHKİB, Mayıs ayında yüzde 3 artışla 34 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi
  • Mersin Times
  • Ekonomi
  • AHKİB, Mayıs ayında yüzde 3 artışla 34 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi

AHKİB, Mayıs ayında yüzde 3 artışla 34 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, mayıs ayında 34 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracat performansında yüzde 3 oranında artış yakaladıkları belirten Başkan Gürkan Tekin, bu dönemde en fazla bayan dış giyim ve bay dış giyim ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

ABONE OL
28 Haziran 2024 17:29
AHKİB, Mayıs ayında yüzde 3 artışla 34 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Döviz kurunun düşük kalmasından dolayı karlılık oranı dip seviyelere indi”

Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün mayıs ayında 1,64 milyar dolar ihracat değerine ulaştığını, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat performansının yatay seyrettiğini vurgulayan Başkan Gürkan Tekin, finansmana erişim, maliyetlerdeki artışlar ve kur seviyesinden kaynaklı nedenlerden dolayı yaşanan sıkıntıların derinleştiğini söyledi.

Döviz kurunun düşük kalmasından dolayı ihracatçı firmaların karlılık oranının dip seviyelere indiğini dile getiren Başkan Gürkan Tekin, “Pandemi sonrasında Türkiye, coğrafik konumunun sağladığı kısa süreli terminden dolayı avantaj sağlamıştı. Fakat şu an artan maliyetler ve kur seviyesinden dolayı Uzak Doğu ülkeleri ile rekabet edemez hale geldik. Maalesef ihracat pazarlarımızı Uzak Doğu’lu rakiplerimize kaptırıyoruz.” dedi.

“Pakistan ve Hindistan da konfeksiyon üretimine yöneldi”
Giderek sertleşen rekabet ortamında Türk hazır giyim ve konfeksiyon firmalarının düşük maliyetli üretimi sağlayacak yatırımlarda Kuzey Afrika’ya yöneldiğine dikkati çeken Başkan Gürkan Tekin, maliyet avantajlarına sahip bu ülkelerde yatırım arayışının hızlandığını ifade etti. Pakistan ve Hindistan’da kumaş üretici firmaların konfeksiyon üretimine de başladığını kaydeden Başkan Gürkan Tekin, bu durumun Türkiye’nin aleyhine işleyeceğini, bu ülkelerle rekabet etme şansı olmadığını belirtti. Başkan Tekin, enflasyon, kur ve faiz sarmalından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen hazır giyim ve konfeksiyon sektörü için kısa vadede işletmelerin ayakta kalabilmesi için devlet desteklerinin artırılması, orta ve uzun vadede de markalaşma ve katma değerli üretimi artıracak destek mekanizmalarının devre alınması gerektiğini belirtti.

“Mayıs ayında Hollanda pazarında ihracat hacmini iki katından fazla artırdık”
AHKİB’in mayıs ayı ihracatını ürün grupları ve ülkelere göre değerlendiren Başkan Gürkan Tekin, şunları söyledi: “Yılın 5’inci ayında 3 bin 838 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendirdik. En fazla bayan dış giyim, bay dış giyim ve diğer hazır eşya ihraç ettik. Bu ürün grupları bölge ihracatımızın yüzde 86’sını oluşturdu. Bayan dış giyimde 17,9 milyon dolar, bay dış giyimde 6,4 milyon dolar, diğer hazır eşyada 3,7 milyon dolar değere ulaştık. Mayıs ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler listesinde Hollanda, Almanya ve Fransa ilk üç sırada yer aldı. Hollanda’ya 17,2 milyon dolar, Almanya’ya 3,3 milyon dolar, Fransa’ya 1,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Söz konusu dönemde ihracat hacminde en yüksek performansı Hollanda, Suudi Arabistan ve KKTC pazarlarında yakaladık. Yüzde 112 artış sağladığımı Hollanda’yı yüzde 54 artış ve 1,17 milyon dolar değer ile Suudi Arabistan, yüzde 51 artış ve 555 bin dolar değer ile KKTC takip etti.” (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.