Yazı Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 12:56
 
Yerel seçim, Demokrasi güçleri, Ve kazanım
Naci Sapan
mersintimes
 
 

Yerel seçimler Demokrasi güçlerinin mutlak kazanımının şart olduğu bir çıtayı önümüze koymuştur. Bu durum doğal olarak mevcut gidişata ‘dur’ demek isteyen, Cumhuriyet ve demokrasi kazanımlarının yeterli olmasa da heba olmasını istemeyen hatırı sayılır, ezici bir çoğunluğun ortaklaşmasını, farklı ideolojik görüşlere mensup olunsa da temelde bir buluşmayı gündeme getirmiştir. Finale doğru sessiz, güçlü bir yürüyüşün başlamış olduğunu görüyor, fark ediyoruz. Biz/Bizler bunu görüyor ve fark ediyor iken, bu gidişi durdurmak isteyenlerin görmemesi mümkün mü?

 

Elbette ki onlarda bunu görüyor, kendilerine göre tedbirlerini alıyor, durumu lehlerine çevirme gayreti içindeler. Tarafsız olduğu konusunda kimsenin bizi inandıramayacağı Anayasa ve yargı kurumlarının görünürde ‘tarafsız’ gibi davranış sergileyerek yeniden gündeme getirdiği ‘Andımız’ meselesiyle başlayan, ‘Cumhur ittifakı’nı numaradan ‘teneffüse’ çıkarılması ile devam ettirilen sürecin iktidarın Kürt seçmen ihtiyacını karşılamaya dönük bir atak olduğunun herkes farkında.

 

Güya ‘Milliyetçi ittifaktan vazgeçildi’ imajının yaratılmış olmasını kimse yemedi, yemezde. Bir ayağı AKP’nin, diğer ayağı HDP’nin içinde olan yerelde ve genelde iktidarın nimetlerinden faydalanmak üzere kendini kodlamış, kendine zaman zaman Kürt iş adamı, zaman zaman sadece iş adamı pozisyonları ile var etmeye çalışan rantçı kesimin dışında hiç kimse ‘Andımız’ meselesine de cumhur ittifakının teneffüse çıkmış olmasına da inanmıyor. Onlar, yerel seçimlerden sonra teneffüsten evlerine gitmeyecek, çünkü son ders değil, sınıflarına geri döneceklerdir. Bunların dışında kalan, demokrasi mücadelesini kimlik ve mezhep ayrışmasına indirgemeyen, sadece yerel seçim galibiyetine kilitlenen, entel, dantel söylemlere kanmayan ciddi bir halk potansiyelinin varlığı bizi/Bizleri umutlandırıyor, o nedenle ‘Demokrasi güçleri kazanacak, yapılanların hesabı sorulacak’ diyoruz.

 

Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Mersin gibi ciddi Kürt seçmen potansiyelinin, aynı zamanda gerçek Atatürkçü ve Cumhuriyetçi kesimlerin olduğu kentlerde demokrasi güçlerinin kazanımının hesabını yapanlar maalesef CHP içine sızma planları yaparak, yönelimin, kazanımın önünü kesmeye çalışıyorlar.

 

Şunu hesaba katmıyorlar, gelinen aşama Kürt, Türk, mezhep, kimlik ile ilgili tartışacağımız bir aşama değil, topyekûn imha ya da topyekûn var olma mücadelesidir. Demokrasi mücadelesi ve kazanımı kimliklerin, renklerin, farklılıkların kaliteli, sağlıklı varlığının ve devamının teminatıdır. 16 yıldır yaşanan onca şeyden sonra süzgeçten geçirilen anlayışa karşı oluşan tabandaki ittifak kendisini dayattığı için rahatsızlık duyuldu, buna karşı ataklar geliştiriliyor. Bence ok yaydan çıktı, önünü alamazlar, yeter ki Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezi, yönetim kadrosu bu sızmalara karşı zemini kapatsın, bütün kesimlere hitap edecek kendi adaylarını belirlesin, hırsızı, arsızı, kendi partisinden kovulmuşları sohbet etmek için dahi olsa muhatap almasın. İnanmamakla birlikte, aldığını farz edelim, ciddi bir hezimet yaşanacak, taban bu kez ‘Evet’ demeyecek. Alanlarda gördüğümüz, analiz ettiğimiz tablo bu.

Toplum, yiğitçe yapılacak siyaset özlemi içinde, bunu yapan kazanacak.    

 
Etiketler: Yerel, seçim,, Demokrasi, güçleri,, Ve, kazanım,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Demokrasi kurban eti değil ki, saklansın!
Her şeye hazırlıklı olmalıyız
Halk sınavını verdi, sıra belediyelerde.
Belediyeler, Kurultay ve CHP’nin iktidar sınavı
Haziran’dan Haziran’a, Demokrasi trafiği
Parlamenter rejim, Demokratik siyaset
İstanbul tamam, sıra Türkiye’de
Sarılacak ip koptu, tutunacak dal kalmadı!
Yalan Tsunamisinin mağdurları!
‘YSK- VAR’ ve hileli karar!
İttifakın adı Demokrasi güçleridir
Vicdanlarda mahkum olmak!
‘Al takke ver külah’ devri!
Sandık Fetişizmi!
Akdeniz-Toroslar stratejisi!
Başaran Demokrasi güçleridir!
Ortak çaba ve kazanım
Halk, filmin tekrarını izlemek istemiyor
Gazeteci kılığındaki gazeteciler!
Demokrasiye sandıkla sahip çıkmak!
Mersin’i alan Türkiye’yi de alır!
Siyasette şahsi suçlama halleri!
Kuşu demokrasi pistine indirmek!
İlginç bir seçim olacak!
Başları dik yürüdüler ihtişam içinde
OYLARA TALİP OLMAK!
CHP’NİN AVANTAJI: Denenmemiş aday, demokrasi güçleri
Mersin Büyükşehir’i demokrasi güçleri yönetmeli!
Demokrasi güçleri ve Mersin’i kazanmak!
Demokrasiyi yerelden ayaklandırmak!
Hiç olmadığı kadar bir bitişin tanıkları olduk!
Yerel seçimleri kazanmanın kodları!
PARTİ İÇİ YARIŞA ARA VERME ZAMANI!
Rüyadan uyanma zamanı!
1989’dan 2019’a yerel seçim!
“İttifaklar yerel seçimlerin belirleyici unsurudur”
Çıkış kapısı yerel yönetimler
İktidarı doğru yerel yönetimler getirir!
Türkiye bu barajı aşmalı!
Diyarbakır Mutluysa Türkiye mutludur
Demokrasi kalesinde buluşma ve ‘İnce’ mesaj
Ezber mi bozuldu, prompter mi?
Çankaya’da İnce, Parlamentoda HDP güvence!
Mezarlıktan ıslık sesleri yükseliyor!
Kritik eşik ve Kürtler
İNCE İNCE BİR RÜZGÂR
Kendisi gibi olanı ‘ölü’ görmek!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah’ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı