Yazı Detayı
06 Ağustos 2018 - Pazartesi 14:54
 
Trump- Bezos kavgası… Amazon üzerinden Washington Post' u çökertme girişimleri…
Abdullah Ayan
abdullahayan@gmail.com
 
 

Bir önceki makalede telgrafla başlatılan 1. Dünya Savaşı'ndan günümüze, değişen iletişim teknolojisini ve o teknoloji sürecinde son yıllara damgasını vuran sosyal medya olgusunu anlatmaya çalışmıştım.

Özellikle de Twitter platformuyla aradığını bulduğu anlaşılan ABD Başkanı Trump' ın, gecenin bir vakti veya tuvalette aklına takılanları paylaşarak dünyanın pek çok alanda feleğini şaşırtan adımlar attığını, örneğin Çin ile başlattığı ticaret savaşını, Kuzey Kore ve bugünlerde de İran' a yönelik tehdit dolu dilini tüm dünyanın nefesini tutarak izlediği gerçeğini tekrarlamaya sanırım gerek yok.

Trump' ın geleneksel diplomasiyi yıkıp geçen politika yapma anlayışından Türkiye ve Erdoğan' da 'nasibini!' aldı.

Tutuklu Rahip Brunson üzerinden iki ülkenin gittikçe gerilen ilişkilerinde yine Trump' ın twitter mesajlarının rolü ortada…

Ama Trump' ın, başlattığı savaşlar ülkelerle sınırlı değil…

ABD' de doğan, aynı topraklarda serpilip büyüyen ve bugün dünyanın en değerli iki şirketinden biri haline gelen Amazon* ve patronu Bezos ile de, deyim yerindeyse ölümüne bir kavgaya tutuşmuş durumda.

Kapitalizmi ölümüne savunan ve ABD iş insanlarının taleplerini en öncelikli emir gibi algılayan Trump ile Bezos neden kavga ediyor?

Sorunun bir değil birkaç cevabı var…

Görünmeyen ve iki tarafın da dillendirmediği nedenlerden biri, belki de en önemlisi Trump, silah ve petrole dayalı enerji kartellerinin temsilcisi rolünde.

Buna karşın Bezos, bilişim sektörünün büyüttüğü bir isim…

İyi de örneğin Trump neden Apple veya Microsoft üzerinden Bill Gates ile değil de Bezos ile kavga ediyor?

Çünkü Bezos faaliyet alanlarını sadece sanal pazarlama alanındaki Amazon ile sınırlı tutan biri değil.

Medya sektörüne de el atan, üstelik bunu ABD' nin en etkin iki gazetesinden biri olan Washington Post' u 2013' te henüz Trump meydanlara çıkmamışken ve siyasi anlamda esamisi okunmayan bir figürken gerçekleştirdi.

2016 seçimlerinde Washington Post, ülkenin en etkin diğer gazetesi New York Times ile birlikte Trump' a karşı en yoğun mücadeleyi yürüttü.

Trump, Hillary Clinton' a karşı beklenmedik zaferi elde ederken, kendi ifadesiyle yerleşik medyayı da yere serdi.

Özellikle WP ve NYT, Başkan olduktan sonra da Trump ile kavgaya son vermedi. Trump' ın Rusya destekli trollerle ve o trollerin Facebook üzerinden gerçekleştirdiği atraksiyonlarla seçim kazandığını ve bu seçimlerin şaibe koktuğunu, Rusya lideri Putin ile Trump arasında ABD milli menfaatlerine zarar verecek ilişkiler olduğunu halen savunuyorlar. (Facebook platformunda yer alan Rusya menşeli ve destekli trollerin ABD seçimleri üzerindeki etkisini merak edenler Mart 2018' deki https://abdullahayan.wordpress.com/2018/03/30/sandikta-sanal-kedi-halleri-bilisimin-demokrasi-ile-sinavi-30-mart-2018/ makaleme göz atabilir)

Ve Trump Başkanlık koltuğunda oturmasına rağmen bugün de bağımsız hakimin yürüttüğü soruşturma, Demokles' in kılıcı gibi tepesinde sallanıyor.

Bezos Washington Post' u en azından gerçekleri yazma konusunda durdurmayarak ve bağımsızlığına halel getirmeyerek Trump' ın canını yakıyor da, Trump boş mu duruyor?

Karşınızda bugüne kadar ister Cumhuriyetçi ister Demokrat olsun tüm başkanlardan farklı ve bel altı vuruşlu siyasetin kurdu biri olunca, oyunun kuralları da alışılanın dışında ve hiçbir ahlaki değerle bağdaşmayan yöntemlerin mubah sayıldığı biçimde yürüyor…

Örnek mi?

Koltuğa oturduğu günden beri Trump, Amazon ve Amerikan Posta İdaresi arasındaki ilişkileri masaya yatırıp, Bezos' un şirketinin dağıtım ağına yönelik hamleler peşinde…

Aslında Amazon ve Posta İdaresi (USPS) tamamen ticari teamüllere uygun bir iş yapmakta.

Amazon' un kimi kargosunu USPS, belirlenen ücret tarifesi çerçevesinde dağıtıyor ve karşılığında da azımsanmayacak bir para alıyor.

Üstelik USPS, internet çağının başlaması ve o güne kadar dağıtımın en önemli ayağını oluşturan 'mektup' ile haberleşmenin yerini elektronik posta ve ardından gelen çok daha etkin iletişim modellerinin etkisiyle yıllar önce zaten iflas bayrağını çekmiş bir kurum…

Yarım milyondan fazla insana istihdam sağlayan USPS, 2008 kriziyle su yüzüne çıkan tükenmişliğine yıllardır Kongre ve önceki Başkanlar çare bulma, yaralarını sarma derdinde.

Örneğin daha 2010 yılında yıllık zararı 4 milyar doları bulan USPS' in kapatılması veya farklı finansman yöntemleriyle piyasaya çıkmasının sağlanması gündemdeydi. Ve Kongre o günden beri "batıyoruz" sinyalleri veren eski amiral gemisini yüzdürmek için çareler, çözümler arayıp durmakta.

Aslında Amazon, sağladığı dağıtım portföyü ile USPS' e yük olan değil, yük alan bir konumda. (Benzeri bir ilişki Çin' li Alibaba ile Türkiye PTT idaresi arasında yıllardır sürüyor. Ve tıpkı USPS gibi, icra ve mahkeme kararlarının, trafik cezalarından tutun da, belediye harç tebligatlarına varıncaya kadar her türlü resmi yazışmanın aracılığı dışında işlevini yitirmiş olan USPS, PTT ve benzeri kurumlar başlayan bilişim çağına geçişin hızlanmasıyla eninde sonunda tarihe karışacak)

Ama Trump, canını sıkan kendisine muhalif Washington Post' u susturamayınca, gazetenin patronu Bezos' u Amazon- USPS ilişkisi üzerinden vurmayı deniyor.

Hamleleri bezirganlığın boyutlarını sergilemesi bakımından da ilginç…

Bir yandan Amazon' u sıkıştırıp WP' u sindirmek, bunu yaparken de kendi ifadesiyle "ABD Postahanesi büyük maliyetlere mal olan dağıtım hizmetini, ,üç kuruşa Amazon' un emrine vererek, Federal Devletin en önemli kurumlarından birinin çalışanlarını paket teslimatçısı olarak 'kullanıyor' "

Bu ifadelerle Amazon' un dağıtım işini USPS' e çok ucuza yaptırdığı iddiası doğru gibi görünse de gerçekçi değil. Değil çünkü; USPS, Amazon'a mahkum ama Amazon' un hayli gelişmiş özel sektör dağıtım ağlarına sahip ABD' de pek çok çözüm ortağı bulması mümkün…

Sonuçta,irili ufaklı çok sayıda şirketin faaliyet gösterdiği, 18 milyon çalışana sahip dünyanın en gelişmiş ve en aktif dağıtım ağlarına sahip ülkesinden söz ediyoruz.

Kavganın sonunda ne mi olur?

Trump bugün var yarın yok…

Ama Amazon' un açtığı yol ve sanal pazarlama sektörü, biçim ve yöntem değiştirse de, hayatımızdaki yerini arttırmaya devam edecek…

Amazon ve Alibaba' nın bugün ulaştığı cirolar bir yana, insansız hava ve kara araçlarıyla dağıtıma getirdikleri yenilikler de yeni çağın akıl almaz çeşitlilikteki ip uçlarıyla dolu…

Sınırların kalktığı, engelleyici gümrük duvarlarının yıkıldığı, en kaliteli ve ucuzun dünyanın bir yerinden, en ücra köşesine ışınlandığı bir yeni çağa dev adımlarla koşuyor insanlık…

Trump ve benzerleri bu gidişin devletleri ve bir avuç yöneticiyi ayakta tutan gelir kaynaklarını kuruttuğunun farkında ama iş engel olmaya gelince sürecin durdurulamayacağı gün gibi ortada.

Çok değil, beş yıl sonra Trump' ı acı gülümsemeyle hatırlayanlar olacaktır ama hepsi bu…

Oysa Amazon ve Alibaba' ların yeni çağdaki rolleri, kendileri günün birinde bugünkü etkilerini yitirseler de, unutulacak gibi değil…

*Uzun zamandır Apple ve Amazon işlem gördükleri borsa fiyatları üzerinden hesaplanan piyasa değerleriyle dünya üzerinde ilk kez bir trilyon dolarlık eşiği aşma noktasında nefes nefese bir yarışın içindeler. Trump ile girdiği kavgadan etkilenmese ipi Amazon' un göğüslemeye yakın olduğu yarışta şimdilik Apple öne geçmiş gibi görünüyor. Sizler bu makaleyi okurken Apple 1 Ağustos 2018 Borsa seansında hisse başına 200 doları aşan fiyatıyla dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi ünvanını elde etti. Apple bu payeye erse de, düşen performansı, arkasından gelen Samsung ve Çin' li Huwai' nin akıllı telefon piyasasında ilk iki sırayı alarak, onu üçüncülüğe itmesi ve azalan kârlarıyla Apple liderlik tahtında daha ne kadar oturur bilinmez. Ama Apple ile en değerli şirket yarışını sürdüren Amazon çok daha emin adımlarla büyüyor ve durmadan yeni pazarlama teknikleriyle sektörünün dünya üzerindeki en önemli ikilisinden biri (diğeri Çin' li Alibaba) olarak, yakında birincilik tahtına oturursa bu kimseleri şaşırtmamalı. Bu kadar da değil… Amazon patronu Bezos Forbes dergisinin her yıl yayınladığı dünyanın en zengin iş insanları sıralamasında adını en üste yazdırarak 2018 yılında dünyanın en zengini unvanını elde etti.

 
Etiketler: Trump-, Bezos, kavgası…, Amazon, üzerinden, Washington, Post', u, çökertme, girişimleri…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
2021 YATIRIMLARI, MERSİN' İN PAYINA DÜŞENLER
ÇİN TİPİ 'KOMÜNİZM' VE REFAHIN PAYLAŞIMI..
YENİ BİR ÇAĞ, YENİ BİR TARİH
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ -2
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ…(1)
90 YIL ÖNCE MERSİN KURTULUŞ BAYRAMINI NASIL KUTLADI?...
Mersin' in kurtuluşu…
2020' yi geride bırakırken..
ZENGİN ÜLKELERLE YOKSULLARIN AŞI AYRIŞMASI...
87 YIL ÖNCE MERSİN…
Uzakdoğu ahlakı, batı sistemi ve Ortadoğu..
Çin nasıl başardı?
Asgari ücret ve seçimlerle bağı..
Çin orta gelir barajını geçerken, Türkiye neden tuzağa yakalandı?
RCEP anlaşmasında süreç nasıl işleyecek?
RCEP ve 'yeni dünya' ekonomisine etkileri…
RCEP Serbest ticaret anlaşmasının anlamı…
Çukurova Havalimanı.. Yaşananlar, yaşanacaklar..
Bahtı kara Havaalanı, bahtı kara Mersin…
İkili sirkülasyon modeli Çin' i nereye, nasıl taşıyacak?
Yol ayrımındaki Erdoğan eksen değiştirebilir mi?
Çin' in orta gelir tuzağından çıkma çabası dünyayı nasıl etkileyecek?
Veriler ışığında Çin' in başarı öyküsü..
Çin' in yeni 5 yıllık planı ve 2035 hedefi…
Rüyalarda kalan bir Karaduvar-Kazanlı hayal projesi…
Küresel para sisteminin Dijital Yuan sınavı..
Dijital para devrimi ve Çin…
Doların tahtını dijital devrim yıkacak…
Çin öncesi küresel para sistemi...
Dolara dayalı küresel sistem çöküyor mu? ...
Dijital devrimin yeni öncüsü Çin…
Maruni Kilisesi' nin başına gelenler…
Mersin' in sembollerinden Taş Bina gerçekte kimin?
Rum ve Arap Ortodoks Kiliselerinin başına gelenler…
Kurtuluş = Çankaya okulu gerçekte kimin?
Mersin' in tarihi mektep binaları kimin?
Mersin' deki aile mücevherleri gerçekte kimin?
Hatıralarımızın mabedi okullarımıza kıymayın efendiler…
Mersin BŞ Belediyesi gayrimenkullerini İmar İnşaat Şirketine neden devreder?
Mersin Metro ihalesi; güzergah ve kamulaştırma sorunları…
Metro projesi yeniden ihaleye çıkarken…
Fındıkpınarı petrolüyle ilgili saha araştırmaları…
Fındıkpınarı yolunda bulunan petrolün öyküsü…
Mersin ve tarih boyunca petrol…
Kent merkezinin canlandırılması- 4
Kent merkezinin canlandırılması … 3- (Müftü Deresi' nin önemi)
Kent merkezinin canlandırılması … -2- (eski Mersin' in tozunu almak..)
Mersin kent merkezinin canlandırılması, bütüncül plan gereksinimi…
Pandemi ışığında yeni kentleşme modelleri ve Mersin..
Pandemi konusunda yeni gelişmeler, yeni normal..
Salgınlar kentleri de değiştirecek…
Salgınlar kentleri değiştirdi, yine değiştirecek...
Atatürk Parkı' na kıymayın… -2- (Otopark projesi ve riskleri)
Atatürk Parkı' na kıymayın -1
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -2
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -1-
Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler..
Dünyada gelir desteği modellemeleri…
Otları yok ederken, insanları öldüren ilaç
Barselona' dan derslerle Eski Mersin' i canlandırmak..
Tozunu alabilirsek Bit pazarı' na nur yağacak…
Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Mersin' in umutları Kaf dağının ardında…
Akaryakıt çiftlikleri ortasında, petrokimya tesisine nazır TOKİ evleri..
Yeni Zelanda örneği üzerinden 'yeni normal'
Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobüs çözümü...
Yeni normal, yeni yargı
Pandemi sonrası adalet, hukuk, yargı
Mersin'i denizle barıştıracak küçük dokunuşlar..
Evrensel salgın, evrensel korkular…
Küresel Salgın, Belirsizlik çağı…
Koronavirüsten turizm nasıl etkilenecek?
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -10
Sosyalleşme yerini sosyal mesafeye bırakırken etkilenecek sektörler..
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -8
Fiziki çalışma yaşamı sanal ortama taşınırken..
Yoksullara ekmek dağıtmak kavga konusu yapılmamalı…
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -5
Yazı-yorum (Sokağa çıkma yasağında doğrular, yanlışlar)
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… (2)
Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..(1)
Kent merkezini canlandırmaya niyetlenenleri bekleyen zor sınav...
Mersin kent merkezini canlandırmanın olmazsa olmaz koşulu…
Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz..
Mersin metrosu.. Son gelişmeler ne anlatıyor?..
2020 yatırım programından Mersin' e düşenler.. Ankara Mersin' e nasıl bakıyor?
Balık şenliklerinden kimyasal tesis girişimlerine, yol ayrımındaki Karaduvar…
Mersin HRS (Metro) projesinin kredi takvimi, borcun tasfiye süreci nasıl işleyecek?
Mersin metrosu kaç paraya çıkacak?
Mersin Metrosu ve finansman sorunu…
Metro projesinde çevresel sorular, sorunlar..
Çok ortaklı şirketler ve Mersin -4- (Mersin Oteli inşaatı ihaleye çıkarılıyor)
Çok ortaklı şirketler ve Mersinin turizm macerası -3- (Ticaret Sarayı projesi)
Mersin' in turizm macerası -1- (yolunu arayan kent)
2020.. Yeni on yılın eşiğinde…
ABD' de Başkanlık seçimleri, yapay zekaların savaşı...
Yapay zeka ve etik.. Siyaseti daha da kirleten yapay zeka yöntemleri
Yapay zeka ve etik kuralları ..veri analiziyle seçim kazanmak
Yeni dinamikler ışığında bilgi çağını okumak…
Yereli güçlendirelim diye yola çıkanların vardığı yer; Kentteki bahçeyi bile merkezi idarenin üstlendiği ülke!..
Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek..(yazı dizisi 6.bölüm)
Mersin Konteyner Limanı, kaybolan yıllar..(yazı dizisi 5. bölüm)
Ana terminal limandan 470 metrelik rıhtıma savrulan proje…
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (2)
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (1)
AK Parti döneminde Mersin' in gelir gider tablosu-Projelerin başına gelenler..
Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şan...
Aratos' u mezarıyla yeniden keşfetmenin önemi…
Mersin' in terminal liman hayalini çalacak tehlike kapıda..
Metro yatırımının siyasi riskleri..
Metro kararı siyasi bir tercih midir?
Mersin marina; yatlara niyet, rantiyeye kısmet…
Liman sahasının imara açılma girişimi şimdilik püskürtüldü..
Raylı sistemden metroya, maliyet hesapları…
Mersin raylı sistemi kaç yolcu taşıyacak?
Menderes' in Askeri kışlayı turizme kazandırma çabaları…
Taşucu' nun geleceği adına, Mersin Büyükşehir Meclisine düşen tarihi görev..
Mersin' deki Askeri Kışlanın Oyak arazisine dönüşüm öyküsü
Kışla arazisini kapsamayan Millet Bahçesi.. Ayağı eksik proje..
Taşucu' nda tersaneciler mi, çevreciler mi kazanacak?
Taşucu tersaneye mi, çevreci turizme mi kucak açacak?
Raylı sistemde bir nal tamam geriye 'üç nal, bir at' bulmamız kaldı..
Vaatler ve gerçekler.. Bir Havalimanı hikayesi -4-
Vaatler ve gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -3-
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-
Vaatler ve Gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi…
Katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek..
Çeşmeli-Taşucu otoyolu.. Mersin' in ihmal edilmişliği üzerine bir yılan hikâyesi…
Vaatler ve gerçekler… Mersin aktardığı vergiye karşı Ankara' dan ne alıyor?
Veriler ışığında Mersin metrosunun finans yükü, yapılabilirliği…
Raylı sistem mi, metro mu tartışmasının göz ardı ettiği gerçekler..
Hafif raylı sistem mi, metro mu? Toplu taşımada kafa ve kavram karışıklığı..
CHP' nin saydamlık manifestosu, Mersin' de ticari sır duvarına takıldı…
Manifestodaki şeffaflık, pratikteki 'sır'..
Uyumayan şehirler, ölüm uykusundaki Mersin'i uyandırmak için ne yapmalı?…
Uyumayan şehirler…
Mersinli bu kadar mı saf?…
Akkuyu Akdeniz' i daha da ısıtacak…
Mersin'i refaha ulaştıracak kontayner terminal projesi buharlaşırken..
Mersin Büyükşehir belediyesinin borçları, Meclisin denetim ısrarı…
Katılımcılık, sivil toplum, Kent Konseyi…
23 Haziran sonrası.. Nereye doğru?…
'Sahili temizlemeyin, ileride Millet bahçesi yapacağız' diyen akıl…
Bir helikopter hikayesi, Mersin' i bekleyen fatura…
Şeffaflık, hesap verebilirlik sözde olmaz, özde olur…
Erdoğan' ın kaybı sürüyor, İmamoğlu kazanacak…
Çamlıbel Deniz Parkı yeniden açılırken…
Huawei batı blokuna giren Truva atı mı?
ABD- Çin ticaret kavgası, Huawei meydan savaşına döner mi?
Çin-ABD ticaret savaşı, nereye doğru?
Küreselleşmede değişen dinamikler, ABD- Çin Ticaret Savaşı..
Kent konseyleri ne yapmalı, ne yapmamalı?
Kent Konseylerinin kente yük olma halleri…
Belediyeler ve ufak tefek dokunuşlar (kent içinde mavi bayraklı plajlar)…
Mersin' in ayağına gelen altın fırsat: Millet Bahçesi yapımının durdurulması…
Mersin Büyükşehir borç batağında…
Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin… (2)
Siyasetin bu iklimi, bu diliyle nereye doğru?
Mersin' i yeniden metro masallarıyla avutmayın…
Son yerel seçimler, metropolleri kaybeden AK Parti' nin büyük düşüşü…
31 Mart seçimleri ve değişen siyaset iklimi…
Yerelde katılımcı yönetim ve bütçe…
Kim kazandı, kim kaybetti?
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin…
Sandığa giderken..
Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…
Projeler iyi de, para nerede?
Kapatılmayan kanalın, Hediye' nin kahreden öyküsü…
Teknoloji ve gazetecilik…
Mersini bekleyen fırsatlar, uyutulan projeler…
Mersin yeni Marmara olur mu?
Çin ve mütevazi bir köy öyküsü…
Çinli kahvecinin 'gerilla savaşı' …
Küresel kahveci Starbucks Çin' de…
Mersin uyutulurken, Gaziantep raylı sistemi nasıl hayata geçirdi?
Mersin' in kent içi ulaşım modeli arayışları, Gaziantep'in raylı sistem başarısı…
Yerel seçimler, Mersin' deki kaos ve olası sonuçları…
Kışla arazisi ve Müftü Deresini kapsamayan Millet Bahçesi topal projedir…
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
Yerel seçimler; Akdeniz' de kim ne yapar?
Adayları kim belirler? Yerel demokrasinin neresindeyiz?
2010'dan bugüne küresel marka trendleri ve değişen paradigma…
2010' dan bugüne Dünyanın en değerli markaları…(ABD'den Çin'e kayan eksen)
Dünyanın en değerli markaları…
Mersin' in yaşadığı en büyük afet…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Vahap Seçer' li CHP' nin durumu)
Yerel seçimlere doğru Mersin… (AKP-MHP ittifakı, Tuna' nın şansı)
2019' a girerken Mersin' in yatırım envanterine bakış…
Fadime Taner hocamın anısına...
Çukurova Havalimanı bir alandan ibaret değil ki..
Enerjide merkezileşmeye karşı yerelleşme...
Küreselleşme sevdasından küreselleşme karşıtlığına…
Ulus devletleri besleyen finans kapitalin yeni evresi…
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
Mersin' de Büyükşehir tablosu şimdiden netleşirken…
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
Şeffaflık masalı ve gerçekler..
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
MESBAŞ Sayıştay raporu; bir kuzudan kırk post çıkarma halleri…
Mersin' de yerel seçim beş parti arasında mı geçecek?
Hükümet Konağı sadece konak değildi ki…
Enflasyon belası, sorunun temeli…
Sanırım o şansımız da yok artık…
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek…
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri …
Mersin özelinde yerel ittifaklar…
Bahçeli' nin yerel seçim hamleleri…
İttifak hikayeleri, geçmiş deneyimler…
İyi Parti' nin Mersin Büyükşehir' i alma iddiası…
CHP' nin Yerel ittifak denklemleri ve Mersin…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Kocamaz faktörü ve MHP)
Yerel seçime doğru Mersin ve CHP…
Yerel seçimler öncesi Mersin (AKP- MHP cephesi)…
Yerel seçimlere doğru Mersin…
Zindanlardan devlet başkanlığına, vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
Krizi fırsata çeviren ülke…
Güney Kore, krizlerden dersler çıkarmak…
Amazon' un önlenemez yükselişi…
Telgraftan Twitter' e değişen dünya..
CHP' nin vakitsiz yeni yol arayışları…
Çevre düşmanı projelere karşı, yerel demokrasinin önemi…
Küreselleşmeye karşı yerelleşme…
Pompeipolis' in, Soli' nin dinmeyen feryadı…
24 Haziran seçimleri… Kim kazandı, kim kaybetti?
Erdoğan kaybediyor…
Çeşitli özel ve kamu hastaneleriyle şehir Hastanelerinin maliyet karşılaştırması…
Nicelikten niteliğe doğru yargı ve adalet…
Yeni seçimler, eski yöntemler…
Partiler de ölür…
Dünden bugüne Akkuyu nükleer projesi…
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
44
0
4
2
14
20
2
Galatasaray
39
0
5
3
12
20
3
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
4
Gaziantep FK
35
0
3
8
9
20
5
Trabzonspor
33
0
5
6
9
20
6
Hatayspor
32
0
6
5
9
20
7
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
8
Fatih Karagümrük
30
0
6
6
8
20
9
Yeni Malatyaspor
27
0
7
6
7
20
10
Antalyaspor
26
0
6
8
6
20
11
Çaykur Rizespor
25
0
7
7
6
20
12
Göztepe
25
0
7
7
6
20
13
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
14
Başakşehir FK
24
0
8
6
6
20
15
Konyaspor
23
0
9
5
6
20
16
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
17
Gençlerbirliği
19
0
11
4
5
20
18
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
12
5
3
20
Özlü Sözler
İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı