Yazı Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 19:46
 
Raylı sistemde bir nal tamam geriye 'üç nal, bir at' bulmamız kaldı..
Abdullah Ayan
abdullahayan@gmail.com
 
 

Mersin Büyükşehir başkanlığı koltuğuna oturalı 5 ayı aşkın zaman geçmesine karşın Seçer geçmiş dönemle ilgili son günlere kadar yutkundu, durdu.

 

Muhalif, muvafık yükselen 'Kocamaz dönemiyle ilgili hesap sorma' taleplerini göğüslerken 'devr-i sabık yaratma gayretinde olmayacağını' da sürekli yineledi.

 

Ancak son günlerde Kocamaz' ın özellikle raylı sistem konusunda sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ve tv kanalına yaptığı açıklamalar belli ki Seçer cephesinde bardağı taşırma noktasına getirmiş..

 

Büyükşehir Meclisinin Eylül ayı olağan toplantısının son bölümünde eleştiri ve dilekleri yanıtlarken kullandığı kimi ifadeler, Kocamaz ile Seçer arasında yerel seçimlerden önce ilan edilen ateşkesin sona ermekte olduğunu göstermesi bakımından yeterince işaretlerle doluydu..

 

Örneğin asfalt konusunda dile getirdiği "geçmiş dönemde çok asfalt çalışması yapılmış ama daha bunların borcu ödenmeden aynı asfaltı yeniden yapmak zorunda kalıyoruz. Yapılan asfalt yol bir iki yılda bozulur mu?"  şikayetler…(kamuoyuna pek yansımayan bir detayı anımsatayım: Bu dökülen asfalt için belediye bütçesi yetersiz kalınca Kocamaz seçimlere 9 ay kala Meclisten yeniden borçlanma yetkisi almış, aldığı 240 milyon borçlanma yetkisiyle İller Bankası ve Ticari Bankalardan 240 milyon lira kredi kullanma yoluna gitmişti.. A.A)

 

Aşağıda da yine Seçer' in yapılan üst geçitlerle ilgili ilginç bilgiler:

"Yerel seçimlere günler kala, şubat ayında iki üst geçit ihalesi yapılmış. Hayli pahalı bulduğum için iptal edeyim dedim, firma ihtarname çekti. Mahkemelik olmaktansa zorunlu olarak yapmalarına onay verdim. Ama üstlenici firmayı da 'parayı geç alırsınız' diye uyardım. 11 milyon liraya üst geçit mi olur? Üstelik efektif te değil. İnsanımız üst geçidi kullanmıyor."

 

Seçer' in tüm soğukkanlılığına rağmen, deyim yerindeyse dudaklarını ısırarak Kocamaz' a yönelttiği oklar bununla da sınırlı kalmadı.

 

Belli ki, eski Başkanın sosyal medyada yer alan; "metro olarak belirlenen raylı sistem projesi bizim dönemimizde hazırlanıp Ulaştırma Bakanlığından onay almıştı. (…) Aldığım hayırlı habere göre hazırlanan metro projemiz yatırım programına alınmış bulunuyor. (…)

 

Bu dakikadan itibaren Mersin Büyükşehir Belediyesine düşen görev her şeyiyle yatırıma hazır hale getirdiğimiz ve yatırım programına da alınan metro projesinin bu dönem sonuna kadar hayata geçirilmesidir. (…)" paylaşımı sabır taşını çatlatmış…

 

Gerçekten de konuya vakıf olmayan azımsanmayacak sayıda insanın, "ulaştırma bakanlığı projeyi onaylamış, Cumhurbaşkanı da 2019 yatırım programına almış, daha ne duruyorsun hadi sen de işi bitir" noktasına gelmesine yol açan ve "ben zaten her şeyi hazırlamıştım. Artık son vuruşu yapıver" algısını güçlendiren bu paylaşım üzerine çıkıp gerçekleri tüm çıplaklığıyla paylaşmak gerekiyordu. Seçer de bunu yaptı. Üstelik gergin üslupla.

 

Seçer öncelikle projenin hazırlanma sürecini anlatırken bedeliyle ilgili ince dokundurmalarda bulundu. Aşağıdaki sözler olduğu gibi kendisinin: "Bizden önceki yönetim bir müşavirlik firması ile anlaşmış. projeyi ihale etmiş. 8 milyon 200 bin lira ve artı KDV. Geçmiş yönetim bu bedelin 2 milyon 200 bin lirasını ödemiş. Kalan 6 milyonu da benim yönetimim ödeyecek."

 

Özetlersem; Belediyenin kasasından KDV dahil 9,6 milyon lira çıkacak ve bunun 7 milyonluk kısmı zaten borç batağında devredilen belediyenin yeni başkana hediye olarak bırakılmış..

 

Seçer, gün geçtikçe bulduğu geçmiş dönemden kaynaklı ağır tablo yetmezmiş gibi, 'devr-i sabık yaratmayacağım' dediği Kocamaz' ın "borç yiğidin kamçısı, ben aday olup seçilsem borç borç diye ağlayacak mıydım?" salvo atışları sonrası belli ki, ipleri koparma noktasına getirmiş.

 

Metro! ile ilgili Kocamaz' ın; "raylı sistemde her şey tamam, iş ihaleye kalmış, ben onun da kredisini bulmuştum. Ancak aday olamayınca kredi verecek olanlar kredileri buzdolabına koydular" sözlerinin de birikimiyle, 4 saati aşkın süre devam eden ve dikkatlerin iyice dağıldığı Büyükşehir Meclisinin kapanışında öylesine açıklamalarda bulundu ki, bundan böyle Seçer-Kocamaz ilişkilerinin eskisi gibi sürdürülmesi hayli zor.

 

Gelelim Elvan' ın '2019 yatırım programına alındı' müjdesi! ardından Kocamaz' ın, 'ne duruyorsun helva yapsana' tadında  ve Seçer' e vermeye çalıştığı 'hadi bakalım her şey hazır ettik,  şu metroyu tamamlayıver' gazına!

 

Projenin yatırım programına alınması sembolik anlamda bir şey ifade eder ama hepsi o kadardır.

 

Seçer' in haklı olarak ifade ettiği ve benim yıllardır dile getirdiğim kaynak sorunu eskisinden çok daha ağır biçimde karşımızda durmaktadır.

 

Proje hangi yöntemle ihale edilecektir?

 

Hazine kaynaklı kredi, belediyenin borçlanması, ya da YİD 'Yap işlet devret' modellerinin her birinin kendine göre farklı sıkıntıları, açmazları var..

 

İktidar gittikçe ağırlaşan krizin ardından önemli gördüğü ve Erdoğan'a ileride seçim kazandırma potansiyeli olan projeleri bile askıya almışken muhalif Mersin BŞ belediyesinin dış kredi için hazine garantisi talebine onay vermez.* (İstanbul Havalimanı, Avrasya Tüneli , Üçüncü Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Çanakkale-Malkara Otoyolu, Ankara-Niğde Otoyoluna toplamda 15,4 milyar dolar garanti verildi ve artık hazinede barut bitmiş durumda.)

 

Belediye mevcut borçlarını ödemekte bile zorlanır ve Seçer, Meclisten borçlanma yetkisi alamazken belediyenin bir yıllık toplam bütçesine eşit bir yatırım için muhalefetin hâkim olduğu  Meclis yaklaşık 500 milyon dolarlık borçlanmaya 'olur' der mi? (Dese bile o borcun hangi şartlarda ve hangi faizlerle bulunacağı ayrı ve teknik bir konudur)

 

Geriye kalıyor YİD modeli..

 

2030 yılında bile saatte 18 bin yolcu taşıyacağı var sayılan (ki 2023 itibariyle gerçekçi tahminler yolcu sayısının 10 bin/saat' i bulmasının güç olduğunu, çünkü yapılan projeksiyonlarda pik saat dediğimiz yolcu trafiğinin en yoğun olduğu periyotlarda bile 12 bin yolcu olarak hesaplandığını gösteriyor) bir yatırıma gelip para koyacak üstleniciye nasıl bir rant vaat edeceğiz ki, getirip para koysun?

 

Kaba taslak hesapla 500 milyon dolar koyacak yatırımcı 10 faizle yetinmez ve  10 yıllık gelirle parasını amorti edeceği Bankacılık sektörüne heveslenmezken, hangi şartlarla gelip Mersin metrosuna kaynak ayıracak veya  yapımını üstlenecek?

 

Bu soruların yanıtı zor gibi görünse de, aslında basit yöntemle ortaya çıkacak tabloyu kestirmek zor değil.

 

Bunun için bir soru önem kazanıyor, o soruyu sorarak noktalayayım:

 

Basit hesapla gidersek 10 faiz ve on yıllık amortisman demek, 50 milyonu faiz gelirinden olmak üzere her yıl 100 milyon dolarlık bir gelirin garanti edilmesidir ki, o 100 milyon doları karşılamak için kaç Mersin' li çıkacak ta, metromsu raylı sistemimizin vagonlarına kurulacak?

 

Yer altından geçeceği bölgenin denizden kazanılmış bataklık olması, oraya girecek üstlenicinin nelerle karşılaşacağı, yatırımın belirlenen sürede tamamlanmaması halinde Seçer' e önümüzdeki seçimi kazandırması şöyle dursun, hayalleriyle birlikte yutacağı gerçeği mi dediniz?

 

Yatırım modeli netleşsin, o konuları da ileride konuşur, tartışırız nasılsa.. (Mersin Times)

 
Etiketler: Raylı, sistemde, bir, nal, tamam, geriye, 'üç, nal,, bir, at', bulmamız, kaldı..,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÇİN TİPİ 'KOMÜNİZM' VE REFAHIN PAYLAŞIMI..
YENİ BİR ÇAĞ, YENİ BİR TARİH
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ -2
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ…(1)
90 YIL ÖNCE MERSİN KURTULUŞ BAYRAMINI NASIL KUTLADI?...
Mersin' in kurtuluşu…
2020' yi geride bırakırken..
ZENGİN ÜLKELERLE YOKSULLARIN AŞI AYRIŞMASI...
87 YIL ÖNCE MERSİN…
Uzakdoğu ahlakı, batı sistemi ve Ortadoğu..
Çin nasıl başardı?
Asgari ücret ve seçimlerle bağı..
Çin orta gelir barajını geçerken, Türkiye neden tuzağa yakalandı?
RCEP anlaşmasında süreç nasıl işleyecek?
RCEP ve 'yeni dünya' ekonomisine etkileri…
RCEP Serbest ticaret anlaşmasının anlamı…
Çukurova Havalimanı.. Yaşananlar, yaşanacaklar..
Bahtı kara Havaalanı, bahtı kara Mersin…
İkili sirkülasyon modeli Çin' i nereye, nasıl taşıyacak?
Yol ayrımındaki Erdoğan eksen değiştirebilir mi?
Çin' in orta gelir tuzağından çıkma çabası dünyayı nasıl etkileyecek?
Veriler ışığında Çin' in başarı öyküsü..
Çin' in yeni 5 yıllık planı ve 2035 hedefi…
Rüyalarda kalan bir Karaduvar-Kazanlı hayal projesi…
Küresel para sisteminin Dijital Yuan sınavı..
Dijital para devrimi ve Çin…
Doların tahtını dijital devrim yıkacak…
Çin öncesi küresel para sistemi...
Dolara dayalı küresel sistem çöküyor mu? ...
Dijital devrimin yeni öncüsü Çin…
Maruni Kilisesi' nin başına gelenler…
Mersin' in sembollerinden Taş Bina gerçekte kimin?
Rum ve Arap Ortodoks Kiliselerinin başına gelenler…
Kurtuluş = Çankaya okulu gerçekte kimin?
Mersin' in tarihi mektep binaları kimin?
Mersin' deki aile mücevherleri gerçekte kimin?
Hatıralarımızın mabedi okullarımıza kıymayın efendiler…
Mersin BŞ Belediyesi gayrimenkullerini İmar İnşaat Şirketine neden devreder?
Mersin Metro ihalesi; güzergah ve kamulaştırma sorunları…
Metro projesi yeniden ihaleye çıkarken…
Fındıkpınarı petrolüyle ilgili saha araştırmaları…
Fındıkpınarı yolunda bulunan petrolün öyküsü…
Mersin ve tarih boyunca petrol…
Kent merkezinin canlandırılması- 4
Kent merkezinin canlandırılması … 3- (Müftü Deresi' nin önemi)
Kent merkezinin canlandırılması … -2- (eski Mersin' in tozunu almak..)
Mersin kent merkezinin canlandırılması, bütüncül plan gereksinimi…
Pandemi ışığında yeni kentleşme modelleri ve Mersin..
Pandemi konusunda yeni gelişmeler, yeni normal..
Salgınlar kentleri de değiştirecek…
Salgınlar kentleri değiştirdi, yine değiştirecek...
Atatürk Parkı' na kıymayın… -2- (Otopark projesi ve riskleri)
Atatürk Parkı' na kıymayın -1
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -2
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -1-
Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler..
Dünyada gelir desteği modellemeleri…
Otları yok ederken, insanları öldüren ilaç
Barselona' dan derslerle Eski Mersin' i canlandırmak..
Tozunu alabilirsek Bit pazarı' na nur yağacak…
Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Mersin' in umutları Kaf dağının ardında…
Akaryakıt çiftlikleri ortasında, petrokimya tesisine nazır TOKİ evleri..
Yeni Zelanda örneği üzerinden 'yeni normal'
Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobüs çözümü...
Yeni normal, yeni yargı
Pandemi sonrası adalet, hukuk, yargı
Mersin'i denizle barıştıracak küçük dokunuşlar..
Evrensel salgın, evrensel korkular…
Küresel Salgın, Belirsizlik çağı…
Koronavirüsten turizm nasıl etkilenecek?
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -10
Sosyalleşme yerini sosyal mesafeye bırakırken etkilenecek sektörler..
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -8
Fiziki çalışma yaşamı sanal ortama taşınırken..
Yoksullara ekmek dağıtmak kavga konusu yapılmamalı…
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -5
Yazı-yorum (Sokağa çıkma yasağında doğrular, yanlışlar)
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… (2)
Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..(1)
Kent merkezini canlandırmaya niyetlenenleri bekleyen zor sınav...
Mersin kent merkezini canlandırmanın olmazsa olmaz koşulu…
Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz..
Mersin metrosu.. Son gelişmeler ne anlatıyor?..
2020 yatırım programından Mersin' e düşenler.. Ankara Mersin' e nasıl bakıyor?
Balık şenliklerinden kimyasal tesis girişimlerine, yol ayrımındaki Karaduvar…
Mersin HRS (Metro) projesinin kredi takvimi, borcun tasfiye süreci nasıl işleyecek?
Mersin metrosu kaç paraya çıkacak?
Mersin Metrosu ve finansman sorunu…
Metro projesinde çevresel sorular, sorunlar..
Çok ortaklı şirketler ve Mersin -4- (Mersin Oteli inşaatı ihaleye çıkarılıyor)
Çok ortaklı şirketler ve Mersinin turizm macerası -3- (Ticaret Sarayı projesi)
Mersin' in turizm macerası -1- (yolunu arayan kent)
2020.. Yeni on yılın eşiğinde…
ABD' de Başkanlık seçimleri, yapay zekaların savaşı...
Yapay zeka ve etik.. Siyaseti daha da kirleten yapay zeka yöntemleri
Yapay zeka ve etik kuralları ..veri analiziyle seçim kazanmak
Yeni dinamikler ışığında bilgi çağını okumak…
Yereli güçlendirelim diye yola çıkanların vardığı yer; Kentteki bahçeyi bile merkezi idarenin üstlendiği ülke!..
Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek..(yazı dizisi 6.bölüm)
Mersin Konteyner Limanı, kaybolan yıllar..(yazı dizisi 5. bölüm)
Ana terminal limandan 470 metrelik rıhtıma savrulan proje…
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (2)
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (1)
AK Parti döneminde Mersin' in gelir gider tablosu-Projelerin başına gelenler..
Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şan...
Aratos' u mezarıyla yeniden keşfetmenin önemi…
Mersin' in terminal liman hayalini çalacak tehlike kapıda..
Metro yatırımının siyasi riskleri..
Metro kararı siyasi bir tercih midir?
Mersin marina; yatlara niyet, rantiyeye kısmet…
Liman sahasının imara açılma girişimi şimdilik püskürtüldü..
Raylı sistemden metroya, maliyet hesapları…
Mersin raylı sistemi kaç yolcu taşıyacak?
Menderes' in Askeri kışlayı turizme kazandırma çabaları…
Taşucu' nun geleceği adına, Mersin Büyükşehir Meclisine düşen tarihi görev..
Mersin' deki Askeri Kışlanın Oyak arazisine dönüşüm öyküsü
Kışla arazisini kapsamayan Millet Bahçesi.. Ayağı eksik proje..
Taşucu' nda tersaneciler mi, çevreciler mi kazanacak?
Taşucu tersaneye mi, çevreci turizme mi kucak açacak?
Vaatler ve gerçekler.. Bir Havalimanı hikayesi -4-
Vaatler ve gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -3-
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-
Vaatler ve Gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi…
Katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek..
Çeşmeli-Taşucu otoyolu.. Mersin' in ihmal edilmişliği üzerine bir yılan hikâyesi…
Vaatler ve gerçekler… Mersin aktardığı vergiye karşı Ankara' dan ne alıyor?
Veriler ışığında Mersin metrosunun finans yükü, yapılabilirliği…
Raylı sistem mi, metro mu tartışmasının göz ardı ettiği gerçekler..
Hafif raylı sistem mi, metro mu? Toplu taşımada kafa ve kavram karışıklığı..
CHP' nin saydamlık manifestosu, Mersin' de ticari sır duvarına takıldı…
Manifestodaki şeffaflık, pratikteki 'sır'..
Uyumayan şehirler, ölüm uykusundaki Mersin'i uyandırmak için ne yapmalı?…
Uyumayan şehirler…
Mersinli bu kadar mı saf?…
Akkuyu Akdeniz' i daha da ısıtacak…
Mersin'i refaha ulaştıracak kontayner terminal projesi buharlaşırken..
Mersin Büyükşehir belediyesinin borçları, Meclisin denetim ısrarı…
Katılımcılık, sivil toplum, Kent Konseyi…
23 Haziran sonrası.. Nereye doğru?…
'Sahili temizlemeyin, ileride Millet bahçesi yapacağız' diyen akıl…
Bir helikopter hikayesi, Mersin' i bekleyen fatura…
Şeffaflık, hesap verebilirlik sözde olmaz, özde olur…
Erdoğan' ın kaybı sürüyor, İmamoğlu kazanacak…
Çamlıbel Deniz Parkı yeniden açılırken…
Huawei batı blokuna giren Truva atı mı?
ABD- Çin ticaret kavgası, Huawei meydan savaşına döner mi?
Çin-ABD ticaret savaşı, nereye doğru?
Küreselleşmede değişen dinamikler, ABD- Çin Ticaret Savaşı..
Kent konseyleri ne yapmalı, ne yapmamalı?
Kent Konseylerinin kente yük olma halleri…
Belediyeler ve ufak tefek dokunuşlar (kent içinde mavi bayraklı plajlar)…
Mersin' in ayağına gelen altın fırsat: Millet Bahçesi yapımının durdurulması…
Mersin Büyükşehir borç batağında…
Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin… (2)
Siyasetin bu iklimi, bu diliyle nereye doğru?
Mersin' i yeniden metro masallarıyla avutmayın…
Son yerel seçimler, metropolleri kaybeden AK Parti' nin büyük düşüşü…
31 Mart seçimleri ve değişen siyaset iklimi…
Yerelde katılımcı yönetim ve bütçe…
Kim kazandı, kim kaybetti?
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin…
Sandığa giderken..
Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…
Projeler iyi de, para nerede?
Kapatılmayan kanalın, Hediye' nin kahreden öyküsü…
Teknoloji ve gazetecilik…
Mersini bekleyen fırsatlar, uyutulan projeler…
Mersin yeni Marmara olur mu?
Çin ve mütevazi bir köy öyküsü…
Çinli kahvecinin 'gerilla savaşı' …
Küresel kahveci Starbucks Çin' de…
Mersin uyutulurken, Gaziantep raylı sistemi nasıl hayata geçirdi?
Mersin' in kent içi ulaşım modeli arayışları, Gaziantep'in raylı sistem başarısı…
Yerel seçimler, Mersin' deki kaos ve olası sonuçları…
Kışla arazisi ve Müftü Deresini kapsamayan Millet Bahçesi topal projedir…
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
Yerel seçimler; Akdeniz' de kim ne yapar?
Adayları kim belirler? Yerel demokrasinin neresindeyiz?
2010'dan bugüne küresel marka trendleri ve değişen paradigma…
2010' dan bugüne Dünyanın en değerli markaları…(ABD'den Çin'e kayan eksen)
Dünyanın en değerli markaları…
Mersin' in yaşadığı en büyük afet…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Vahap Seçer' li CHP' nin durumu)
Yerel seçimlere doğru Mersin… (AKP-MHP ittifakı, Tuna' nın şansı)
2019' a girerken Mersin' in yatırım envanterine bakış…
Fadime Taner hocamın anısına...
Çukurova Havalimanı bir alandan ibaret değil ki..
Enerjide merkezileşmeye karşı yerelleşme...
Küreselleşme sevdasından küreselleşme karşıtlığına…
Ulus devletleri besleyen finans kapitalin yeni evresi…
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
Mersin' de Büyükşehir tablosu şimdiden netleşirken…
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
Şeffaflık masalı ve gerçekler..
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
MESBAŞ Sayıştay raporu; bir kuzudan kırk post çıkarma halleri…
Mersin' de yerel seçim beş parti arasında mı geçecek?
Hükümet Konağı sadece konak değildi ki…
Enflasyon belası, sorunun temeli…
Sanırım o şansımız da yok artık…
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek…
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri …
Mersin özelinde yerel ittifaklar…
Bahçeli' nin yerel seçim hamleleri…
İttifak hikayeleri, geçmiş deneyimler…
İyi Parti' nin Mersin Büyükşehir' i alma iddiası…
CHP' nin Yerel ittifak denklemleri ve Mersin…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Kocamaz faktörü ve MHP)
Yerel seçime doğru Mersin ve CHP…
Yerel seçimler öncesi Mersin (AKP- MHP cephesi)…
Yerel seçimlere doğru Mersin…
Zindanlardan devlet başkanlığına, vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
Krizi fırsata çeviren ülke…
Güney Kore, krizlerden dersler çıkarmak…
Amazon' un önlenemez yükselişi…
Trump- Bezos kavgası… Amazon üzerinden Washington Post' u çökertme girişimleri…
Telgraftan Twitter' e değişen dünya..
CHP' nin vakitsiz yeni yol arayışları…
Çevre düşmanı projelere karşı, yerel demokrasinin önemi…
Küreselleşmeye karşı yerelleşme…
Pompeipolis' in, Soli' nin dinmeyen feryadı…
24 Haziran seçimleri… Kim kazandı, kim kaybetti?
Erdoğan kaybediyor…
Çeşitli özel ve kamu hastaneleriyle şehir Hastanelerinin maliyet karşılaştırması…
Nicelikten niteliğe doğru yargı ve adalet…
Yeni seçimler, eski yöntemler…
Partiler de ölür…
Dünden bugüne Akkuyu nükleer projesi…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Özlü Sözler
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı