Yazı Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 16:54
 
Mersinli bu kadar mı saf?…
ABDULLAH AYAN
abdullahayan@gmail.com
 
 

Türkiye' de katılımcı demokrasinin kıyısından bile geçemediğimiz için razı olmak zorunda kaldığımız temsili demokrasi diye yutturulan siyaset sahnesinin eskiden güçlü kabul edilen aktörleri Milletvekillerinin de artık esamisi okunmuyor.

 

Genel Başkanlarca aday gösterildiği için sadece parti liderine bağlı olan Vekilin seçmene kendini ispat etme zorunluluğu zaten yoktu, Cumhurbaşkanlığı sisteminin devreye girmesiyle Milletvekilliği de azalmış fonksiyonlarını tümden kaybetti.

 

Sadece muhalefet sıralarında oturanlar değil, iktidardaki AK Parti' yi temsilen seçilen vekiller de yeni sistemle birlikte her gün artan biçimde bakanlara, bürokratlara ulaşamamaktan dolayı rahatsızlıklarını dile getirmekte, etkinliklerini sorgulamakta.

 

Eskiden her hangi bir talep için bakanın yolunu kesen iktidar mensubu vekiller artık bakan bir yana, seçildikleri il bürokratına bile ulaşmakta zorlanıyorlar.

 

Sistem kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırdığı için Meclis, muhalifinden iktidar mensubu vekile kadar yasa tasarısı hazırlamak şöyle dursun, Saray da hazırlanan metinleri onaylama mekanizmasının parçası olmanın ötesinde fonksiyona sahip değil.

 

Bakmayın, Meclise gelen kimi tasarıda bazı değişiklikler yapıldığına. O değişikliklerin tümü Saray ve çevresindeki yapının hazırladığı metinlerde yine kendilerince sonradan görülen eksiklerin, aksaklıkların giderilmesi amacıyla Meclis grup yetkililerine iletilen eklentilerin ana metne yamanmasından başka şey değil…

 

Gittikçe zayıflayan TBMM etkinliğinin son durumunu  anlatan en iyi örnek, 11. Kalkınma Planının taslak metni ve o metnin Meclis plan bütçe komisyon görüşmeleri…

 

Daha önce kaleme aldığım makalede dikkat çekmeye çalıştığım gibi, Mersin' in geleceğini kaderini belirleyecek en ciddi yatırım projesi kurulması hedeflenen 'Konteyner Ana Terminal (Hub) limanı..

 

2009' da ÇED süreci tamamlanan proje yıllardır dillerde, ülkenin dış ticaret hedeflerinin gerçekleşmesinin de olmazsa olmaz bir iki ana omurga yatırımından biri.

 

Bir zamanlar ülke yükselişe geçerken hazırlanan 2023 ihracat stratejisi ve eylem planında hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracatın gerçekleşmesinin de lojistik alanındaki en önemli ayaklarından…

 

2014-2019 döneminde Türkiye' nin atacağı adımları, yapacağı yatırımları belirleyen en önemli metin olan 10. Kalkınma Planında Mersin Ana Konteyner Limanına özel bir başlık veriliyor ve projenin hayata geçirilmesi hedefleniyordu.

 

Derken aradan geçen sürede Türkiye partili Cumhurbaşkanı sistemine geçti.

 

1963' ten itibaren planları hazırlayan Devlet Planlama Teşkilatı gibi bir kurum AK Parti' nin artık muktedir olduğunu ilan ettiği 2011' de zaten Kalkınma Bakanlığına bağlanarak etkinliğini yitirmişti. 24 Haziran seçimlerinden sonra geçilen yeni rejimde o bakanlık ta Sanayi Teknoloji Bakanlığı bünyesine alınarak dükkan kapatıldı, son olarak 18 Temmuz 2018 tarihinde yapılan düzenleme ile DPT' nin Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak ihdas edilen Strateji ve Bütçe Başkanlığına bağlandığı görüldü.

 

1980 yılında Türkiye' nin dışa açılım sürecinin mimarı olarak tarihe geçen Turgut Özal' ın başında olduğu ülkenin en etkin kurumunun zaman içindeki serencamı böyle. İşte bu Strateji ve Bütçe Başkanlığı 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. kalkınma planını hazırlayıp görüşülmesi amacıyla TBMM' ye sevk etti.

 

Kalkınma Planı önce Meclis plan bütçe komisyonunda tartışılacak, burada görüşülüp varsa üzerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra Meclis Genel Kuruluna sevk edilecek.

 

Yıllardır Mersin Konteyner Liman projesini takip eden biri olarak geçmişte olduğu gibi plan taslağını incelediğimde gördüğüm  ve Mersin adına kabul edilmesi imkansız değişikliği (10. planda Mersin olarak belirlenen Konteyner Terminal limanı 11. planda Mersin yerine 'doğu Akdeniz' olarak tanımlanıyor) daha önce ele aldığım için oralara yeniden dönmeyeceğim.

 

Sadece yeni rejimin işleyiş biçimini ve muhalifi iktidar Milletvekiliyle Meclisteki temsilcilerin bürokrasi karşısındaki yeni pozisyonunu anlatması bakımından derslerle dolu son gelişmeleri paylaşayım istiyorum.

 

Konuyu Mersin gündemine taşımaya çalıştığımda kendisini kentin STK' ları olarak tanımlayan kimi kurumları da harekete geçiyor. (Burada konuyu kamuoyuna güçlü biçimde taşıyan ve ilk tepkiyi veren Toroslar Belediye Başkanı Atsız A. Yılmaz ve ekibini aldığı öncü pozisyon nedeniyle kutlamam gerekiyor)

 

İktidarın Mersin' deki en güçlü ismi kabul edilen üstelik AKP' nin son yapılanmasında Bakanlıktan alınıp Meclis Plan Bütçe Komisyon Başkanı yapılan Lütfi Elvan' a konu iletiliyor.

 

Elvan bürokratlarla görüşüyor, Mersinin dertli STK yetkililerine " kaygılanmayın, plan metnine her ne kadar doğu Akdeniz yazıldıysa da liman Mersin' e yapılacak" mesajını iletiyor.

 

İş bununla da bitmiyor.

 

Plan başkanı olduğu komisyonda görüşülürken sunumu yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay' a "Doğu Akdeniz' e yapılacak ana terminal liman ifadesiyle neyi kast ediyorsunuz' diye soruyor. Aldığı yanıt ta yasal işleyişi bilmeyenler için yürekleri ferahlatacak cinsten..

 

Elvan, komisyonda Oktay' ın ağzından 'Mersin' de yapılacak limanı kast ediyoruz' cümlesini alıyor. Cümle haber olarak servis ediliyor. Kimi STK temsilcisi yüreklerine su serpen adrese teslim açıklama haberiyle demeçler patlatıp, kaygılanacak bir şey olmadığını ifade etmeye başlıyorlar.

 

Utanmasalar, konuyu gündeme taşıyanları 'bir şeyden anlamaz' diye yaftalayacaklar..

 

Oysa bu konteyner terminal limanının nereye yapılacağı meselesini dallandırıp budaklandırmanın alemi yok, aksine çok basit ve tek çözümü var..

 

Plan bütçe komisyonu ve Meclis genel kurulunda ezici çoğunluk kimde? O komisyonun başkanı kim, Mecliste kimin dediği oluyor?

 

Ne Cumhurbaşkanı yardımcısının sözlü ifadelerine gerek var, ne de gönüllere su serpen açıklamalara..

 

AK Parti temsilcileri olarak muhalefetin de hayır demeyeceği önergeyi verir, 11. plan tasarısındaki 'doğu Akdeniz' ifadesini, tıpkı 10. planda olduğu gibi 'Mersin' olarak değiştirirsiniz. 'Söz uçar, yazı kalır' ilkesi bir kez daha anımsanır. Mecliste görüşülen ve Meclis genel kurulunda kabul edilecek metinde yazılan neyse gerçek olan da odur.

 

Gerisi…

 

Gerisi, alt yapısı bitmemiş, terminal vs. gibi üst yapı tesislerinin yapımına başlanmamış Çukurova havalimanına 31 Mart seçimlerinden önce '1 Nisanda uçak indireceğiz' vaadiyle ikiz kardeştir.

 

Siyasilerin özellikle de iktidar temsilcilerinin her seçim döneminde gelip ninni niyetine anlattığı vaatlerden gerçekten sıkıldık.

 

Seçmen olarak, vatandaş olarak, biraz daha ciddiyete davet hakkımız kaldıysa, o hakkımızı kullanalım artık.. (Mersin Times)

 
Etiketler: Mersinli, bu, kadar, mı, saf?…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
LİMANIN ATATÜRK PARKINA UZANMA PROJESİ..
LİMANIN ATATÜRK PARKINA UZANMA PROJESİ..
RANTİYENİN ATATÜRK PARKI ÖNÜNE KONTEYNER DAĞI DİKME PROJESİ…
DAVULTEPE BAHÇELERİNİN KATLEDİLME GİRİŞİMİ, YANIT BEKLEYEN SORULAR…
MEZİTLİ BELEDİYESİ, DAVULTEPE BAHÇELERİNİ YOK ETME GİRİŞİMİNİN NERESİNDE?
DAVULTEPE BAHÇELERİNE SANAYİ SİTESİ KONDURMA PROJESİ -2
DAVULTEPE BAHÇELERİNE SANAYİ SİTESİ KONDURMA GİRİŞİMLERİ VE GERÇEKLER -1
PANDEMİ SONRASI YENİ NORMAL
KÜRESEL DAĞITIM ZİNCİRİNİN KIRILMASI, BOLLUK İÇİNDE SEFALET
2021 YATIRIM PROGRAMI, MERSİN' İN PAYINA DÜŞENLER -2
2021 YATIRIMLARI, MERSİN' İN PAYINA DÜŞENLER
ÇİN TİPİ 'KOMÜNİZM' VE REFAHIN PAYLAŞIMI..
YENİ BİR ÇAĞ, YENİ BİR TARİH
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ -2
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ…(1)
90 YIL ÖNCE MERSİN KURTULUŞ BAYRAMINI NASIL KUTLADI?...
Mersin' in kurtuluşu…
2020' yi geride bırakırken..
ZENGİN ÜLKELERLE YOKSULLARIN AŞI AYRIŞMASI...
87 YIL ÖNCE MERSİN…
Uzakdoğu ahlakı, batı sistemi ve Ortadoğu..
Çin nasıl başardı?
Asgari ücret ve seçimlerle bağı..
Çin orta gelir barajını geçerken, Türkiye neden tuzağa yakalandı?
RCEP anlaşmasında süreç nasıl işleyecek?
RCEP ve 'yeni dünya' ekonomisine etkileri…
RCEP Serbest ticaret anlaşmasının anlamı…
Çukurova Havalimanı.. Yaşananlar, yaşanacaklar..
Bahtı kara Havaalanı, bahtı kara Mersin…
İkili sirkülasyon modeli Çin' i nereye, nasıl taşıyacak?
Yol ayrımındaki Erdoğan eksen değiştirebilir mi?
Çin' in orta gelir tuzağından çıkma çabası dünyayı nasıl etkileyecek?
Veriler ışığında Çin' in başarı öyküsü..
Çin' in yeni 5 yıllık planı ve 2035 hedefi…
Rüyalarda kalan bir Karaduvar-Kazanlı hayal projesi…
Küresel para sisteminin Dijital Yuan sınavı..
Dijital para devrimi ve Çin…
Doların tahtını dijital devrim yıkacak…
Çin öncesi küresel para sistemi...
Dolara dayalı küresel sistem çöküyor mu? ...
Dijital devrimin yeni öncüsü Çin…
Maruni Kilisesi' nin başına gelenler…
Mersin' in sembollerinden Taş Bina gerçekte kimin?
Rum ve Arap Ortodoks Kiliselerinin başına gelenler…
Kurtuluş = Çankaya okulu gerçekte kimin?
Mersin' in tarihi mektep binaları kimin?
Mersin' deki aile mücevherleri gerçekte kimin?
Hatıralarımızın mabedi okullarımıza kıymayın efendiler…
Mersin BŞ Belediyesi gayrimenkullerini İmar İnşaat Şirketine neden devreder?
Mersin Metro ihalesi; güzergah ve kamulaştırma sorunları…
Metro projesi yeniden ihaleye çıkarken…
Fındıkpınarı petrolüyle ilgili saha araştırmaları…
Fındıkpınarı yolunda bulunan petrolün öyküsü…
Mersin ve tarih boyunca petrol…
Kent merkezinin canlandırılması- 4
Kent merkezinin canlandırılması … 3- (Müftü Deresi' nin önemi)
Kent merkezinin canlandırılması … -2- (eski Mersin' in tozunu almak..)
Mersin kent merkezinin canlandırılması, bütüncül plan gereksinimi…
Pandemi ışığında yeni kentleşme modelleri ve Mersin..
Pandemi konusunda yeni gelişmeler, yeni normal..
Salgınlar kentleri de değiştirecek…
Salgınlar kentleri değiştirdi, yine değiştirecek...
Atatürk Parkı' na kıymayın… -2- (Otopark projesi ve riskleri)
Atatürk Parkı' na kıymayın -1
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -2
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -1-
Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler..
Dünyada gelir desteği modellemeleri…
Otları yok ederken, insanları öldüren ilaç
Barselona' dan derslerle Eski Mersin' i canlandırmak..
Tozunu alabilirsek Bit pazarı' na nur yağacak…
Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Mersin' in umutları Kaf dağının ardında…
Akaryakıt çiftlikleri ortasında, petrokimya tesisine nazır TOKİ evleri..
Yeni Zelanda örneği üzerinden 'yeni normal'
Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobüs çözümü...
Yeni normal, yeni yargı
Pandemi sonrası adalet, hukuk, yargı
Mersin'i denizle barıştıracak küçük dokunuşlar..
Evrensel salgın, evrensel korkular…
Küresel Salgın, Belirsizlik çağı…
Koronavirüsten turizm nasıl etkilenecek?
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -10
Sosyalleşme yerini sosyal mesafeye bırakırken etkilenecek sektörler..
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -8
Fiziki çalışma yaşamı sanal ortama taşınırken..
Yoksullara ekmek dağıtmak kavga konusu yapılmamalı…
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -5
Yazı-yorum (Sokağa çıkma yasağında doğrular, yanlışlar)
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… (2)
Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..(1)
Kent merkezini canlandırmaya niyetlenenleri bekleyen zor sınav...
Mersin kent merkezini canlandırmanın olmazsa olmaz koşulu…
Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz..
Mersin metrosu.. Son gelişmeler ne anlatıyor?..
2020 yatırım programından Mersin' e düşenler.. Ankara Mersin' e nasıl bakıyor?
Balık şenliklerinden kimyasal tesis girişimlerine, yol ayrımındaki Karaduvar…
Mersin HRS (Metro) projesinin kredi takvimi, borcun tasfiye süreci nasıl işleyecek?
Mersin metrosu kaç paraya çıkacak?
Mersin Metrosu ve finansman sorunu…
Metro projesinde çevresel sorular, sorunlar..
Çok ortaklı şirketler ve Mersin -4- (Mersin Oteli inşaatı ihaleye çıkarılıyor)
Çok ortaklı şirketler ve Mersinin turizm macerası -3- (Ticaret Sarayı projesi)
Mersin' in turizm macerası -1- (yolunu arayan kent)
2020.. Yeni on yılın eşiğinde…
ABD' de Başkanlık seçimleri, yapay zekaların savaşı...
Yapay zeka ve etik.. Siyaseti daha da kirleten yapay zeka yöntemleri
Yapay zeka ve etik kuralları ..veri analiziyle seçim kazanmak
Yeni dinamikler ışığında bilgi çağını okumak…
Yereli güçlendirelim diye yola çıkanların vardığı yer; Kentteki bahçeyi bile merkezi idarenin üstlendiği ülke!..
Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek..(yazı dizisi 6.bölüm)
Mersin Konteyner Limanı, kaybolan yıllar..(yazı dizisi 5. bölüm)
Ana terminal limandan 470 metrelik rıhtıma savrulan proje…
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (2)
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (1)
AK Parti döneminde Mersin' in gelir gider tablosu-Projelerin başına gelenler..
Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şan...
Aratos' u mezarıyla yeniden keşfetmenin önemi…
Mersin' in terminal liman hayalini çalacak tehlike kapıda..
Metro yatırımının siyasi riskleri..
Metro kararı siyasi bir tercih midir?
Mersin marina; yatlara niyet, rantiyeye kısmet…
Liman sahasının imara açılma girişimi şimdilik püskürtüldü..
Raylı sistemden metroya, maliyet hesapları…
Mersin raylı sistemi kaç yolcu taşıyacak?
Menderes' in Askeri kışlayı turizme kazandırma çabaları…
Taşucu' nun geleceği adına, Mersin Büyükşehir Meclisine düşen tarihi görev..
Mersin' deki Askeri Kışlanın Oyak arazisine dönüşüm öyküsü
Kışla arazisini kapsamayan Millet Bahçesi.. Ayağı eksik proje..
Taşucu' nda tersaneciler mi, çevreciler mi kazanacak?
Taşucu tersaneye mi, çevreci turizme mi kucak açacak?
Raylı sistemde bir nal tamam geriye 'üç nal, bir at' bulmamız kaldı..
Vaatler ve gerçekler.. Bir Havalimanı hikayesi -4-
Vaatler ve gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -3-
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-
Vaatler ve Gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi…
Katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek..
Çeşmeli-Taşucu otoyolu.. Mersin' in ihmal edilmişliği üzerine bir yılan hikâyesi…
Vaatler ve gerçekler… Mersin aktardığı vergiye karşı Ankara' dan ne alıyor?
Veriler ışığında Mersin metrosunun finans yükü, yapılabilirliği…
Raylı sistem mi, metro mu tartışmasının göz ardı ettiği gerçekler..
Hafif raylı sistem mi, metro mu? Toplu taşımada kafa ve kavram karışıklığı..
CHP' nin saydamlık manifestosu, Mersin' de ticari sır duvarına takıldı…
Manifestodaki şeffaflık, pratikteki 'sır'..
Uyumayan şehirler, ölüm uykusundaki Mersin'i uyandırmak için ne yapmalı?…
Uyumayan şehirler…
Akkuyu Akdeniz' i daha da ısıtacak…
Mersin'i refaha ulaştıracak kontayner terminal projesi buharlaşırken..
Mersin Büyükşehir belediyesinin borçları, Meclisin denetim ısrarı…
Katılımcılık, sivil toplum, Kent Konseyi…
23 Haziran sonrası.. Nereye doğru?…
'Sahili temizlemeyin, ileride Millet bahçesi yapacağız' diyen akıl…
Bir helikopter hikayesi, Mersin' i bekleyen fatura…
Şeffaflık, hesap verebilirlik sözde olmaz, özde olur…
Erdoğan' ın kaybı sürüyor, İmamoğlu kazanacak…
Çamlıbel Deniz Parkı yeniden açılırken…
Huawei batı blokuna giren Truva atı mı?
ABD- Çin ticaret kavgası, Huawei meydan savaşına döner mi?
Çin-ABD ticaret savaşı, nereye doğru?
Küreselleşmede değişen dinamikler, ABD- Çin Ticaret Savaşı..
Kent konseyleri ne yapmalı, ne yapmamalı?
Kent Konseylerinin kente yük olma halleri…
Belediyeler ve ufak tefek dokunuşlar (kent içinde mavi bayraklı plajlar)…
Mersin' in ayağına gelen altın fırsat: Millet Bahçesi yapımının durdurulması…
Mersin Büyükşehir borç batağında…
Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin… (2)
Siyasetin bu iklimi, bu diliyle nereye doğru?
Mersin' i yeniden metro masallarıyla avutmayın…
Son yerel seçimler, metropolleri kaybeden AK Parti' nin büyük düşüşü…
31 Mart seçimleri ve değişen siyaset iklimi…
Yerelde katılımcı yönetim ve bütçe…
Kim kazandı, kim kaybetti?
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin…
Sandığa giderken..
Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…
Projeler iyi de, para nerede?
Kapatılmayan kanalın, Hediye' nin kahreden öyküsü…
Teknoloji ve gazetecilik…
Mersini bekleyen fırsatlar, uyutulan projeler…
Mersin yeni Marmara olur mu?
Çin ve mütevazi bir köy öyküsü…
Çinli kahvecinin 'gerilla savaşı' …
Küresel kahveci Starbucks Çin' de…
Mersin uyutulurken, Gaziantep raylı sistemi nasıl hayata geçirdi?
Mersin' in kent içi ulaşım modeli arayışları, Gaziantep'in raylı sistem başarısı…
Yerel seçimler, Mersin' deki kaos ve olası sonuçları…
Kışla arazisi ve Müftü Deresini kapsamayan Millet Bahçesi topal projedir…
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
Yerel seçimler; Akdeniz' de kim ne yapar?
Adayları kim belirler? Yerel demokrasinin neresindeyiz?
2010'dan bugüne küresel marka trendleri ve değişen paradigma…
2010' dan bugüne Dünyanın en değerli markaları…(ABD'den Çin'e kayan eksen)
Dünyanın en değerli markaları…
Mersin' in yaşadığı en büyük afet…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Vahap Seçer' li CHP' nin durumu)
Yerel seçimlere doğru Mersin… (AKP-MHP ittifakı, Tuna' nın şansı)
2019' a girerken Mersin' in yatırım envanterine bakış…
Fadime Taner hocamın anısına...
Çukurova Havalimanı bir alandan ibaret değil ki..
Enerjide merkezileşmeye karşı yerelleşme...
Küreselleşme sevdasından küreselleşme karşıtlığına…
Ulus devletleri besleyen finans kapitalin yeni evresi…
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
Mersin' de Büyükşehir tablosu şimdiden netleşirken…
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
Şeffaflık masalı ve gerçekler..
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
MESBAŞ Sayıştay raporu; bir kuzudan kırk post çıkarma halleri…
Mersin' de yerel seçim beş parti arasında mı geçecek?
Hükümet Konağı sadece konak değildi ki…
Enflasyon belası, sorunun temeli…
Sanırım o şansımız da yok artık…
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek…
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri …
Mersin özelinde yerel ittifaklar…
Bahçeli' nin yerel seçim hamleleri…
İttifak hikayeleri, geçmiş deneyimler…
İyi Parti' nin Mersin Büyükşehir' i alma iddiası…
CHP' nin Yerel ittifak denklemleri ve Mersin…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Kocamaz faktörü ve MHP)
Yerel seçime doğru Mersin ve CHP…
Yerel seçimler öncesi Mersin (AKP- MHP cephesi)…
Yerel seçimlere doğru Mersin…
Zindanlardan devlet başkanlığına, vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
Krizi fırsata çeviren ülke…
Güney Kore, krizlerden dersler çıkarmak…
Amazon' un önlenemez yükselişi…
Trump- Bezos kavgası… Amazon üzerinden Washington Post' u çökertme girişimleri…
Telgraftan Twitter' e değişen dünya..
CHP' nin vakitsiz yeni yol arayışları…
Çevre düşmanı projelere karşı, yerel demokrasinin önemi…
Küreselleşmeye karşı yerelleşme…
Pompeipolis' in, Soli' nin dinmeyen feryadı…
24 Haziran seçimleri… Kim kazandı, kim kaybetti?
Erdoğan kaybediyor…
Çeşitli özel ve kamu hastaneleriyle şehir Hastanelerinin maliyet karşılaştırması…
Nicelikten niteliğe doğru yargı ve adalet…
Yeni seçimler, eski yöntemler…
Partiler de ölür…
Dünden bugüne Akkuyu nükleer projesi…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
5
3
18
26
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
54
0
6
3
17
26
4
Trabzonspor
48
0
6
6
14
26
5
Hatayspor
45
0
7
6
13
26
6
Alanyaspor
42
0
8
6
12
26
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
40
0
8
7
11
26
9
Göztepe
35
0
9
8
9
26
10
Antalyaspor
34
0
6
13
7
26
11
Sivasspor
32
0
7
11
7
25
12
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
13
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
14
Kasımpaşa
29
0
13
5
8
26
15
Çaykur Rizespor
28
0
10
10
6
26
16
BB Erzurumspor
25
0
13
7
6
26
17
Başakşehir FK
25
0
13
7
6
26
18
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
15
5
5
25
Özlü Sözler
Adem suretinde olan herkes adem değildir…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı