Yazı Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 18:52
 
Mersin' in terminal liman hayalini çalacak tehlike kapıda..
Abdullah Ayan
abdullahayan@gmail.com
 
 

Her anlamda süper yetkilerle donatılan Cumhurbaşkanı Mersin' i yakından ilgilendiren süper yatırım kararnamesini 26.11.2018 günü imzaladı.

 

 

27.11.2019 tarihli resmi gazetede yayınlanan 385 sayılı kararname ile Mersin ilinde yapılacak polipropilen üretim tesisine yatırımcıların aklını başından alacak destekler veriliyordu.

 

KDV istisnası, Gümrük vergi muafiyeti, işveren payına düşen tüm sigorta priminin karşılanması, 10 yıl boyunca gelir vergisi stopajı, nitelikli personele asgari ücretin 20 katını geçmemek üzere 5 yıl boyunca 1 milyon 200 bin liraya varan destek, kullanılacak krediler için bankalara ödenecek faiz için 10 yıl boyunca 350 milyon lirayı aşmayacak faiz desteği,yine on yıl boyunca kullanılacak enerji için enerji tüketiminin 50' si (40 milyon TL ile sınırlı) gibi teşvikler..

 

Polipropilen tesisini yapmak üzere devletten destek belgesini alan şirketin adı C.F.S Petrokimya A.Ş' nin ilginç bir öyküsü vardı.

 

Ana ortağı CFS İstanbul Yatırım A.Ş. isimli şirketti. Ve 2009 yılında kurulmuş olan CFS İstanbul Yatırım A.Ş.' nin kuruluş sözleşmesine göre amacı lokanta, restoran, eğlence mekanı işletmekti. Kurucuları da eski Başbakan Mesut Yılmaz' ın oğulları Mehmet Yavuz ve Emir Hasan Yılmaz..

 

CFS İstanbul Yatırım Şirketi 50 bin lira sermayeli CFS Petrokimya A.Ş. isimli şirketi kurduğuna dair ilanı 26.5.2017 tarihli Ticaret Sicil gazetesinde yayınlanır. Yeni kurulan petrokimya şirketinde Yılmaz kardeşler dışında Albert Özmizrahi adlı üçüncü ortak ta vardır.

 

İşte Mayıs 2017' de kurulan 50 bin lira sermayeli bu şirket, yatırım başlangıç tarihi 8.12.2017 olan polipropilen yatırımıyla ilgili devlet destekli teşvik belgesine 26.11.2018 günü kavuşur.

 

Buraya kadar olan sürecin Mersin' de yaşayanlar için en merak edilen yanı yatırım için seçilecek bölgeydi.

 

Kararname ardından konu küllenir gibi oldu. O kadar ki, inşaat sektöründeki projeleriyle ünlü Rönesans Holding, Türkiye' nin küresel anlamda petrol ve türevleri anlamında yatırım/üretim üssü seçilen Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi içinde yer alacak polipropilen tesisiyle ilgili yine devlet destekli teşvik kararnamesine bağlanan yatırım kararını açıkladığında, üssün Mersin' den Ceyhan' a kaydırıldığı kanaati de doğmadı değil..

 

Meğer, CFS' in çizdiği yol haritasının Mersin' i ve Mersin' in geleceğini ilgilendiren çok daha kapsamlı bir planı, projesi, beklentileri varmış..

 

Devlet destekli akıl almaz teşvikleri içeren teşvik belgesini alan CFS Petrokimya A.Ş. 28 Haziran 2019 tarihinde tüm hisselerini Tekfen Holding'e ait Toros Tarım Sanayi A.Ş. isimli şirkete satar. 9 Ağustos 2019 tarihinde Ticaret Sicil gazetesinde yayınlanan ilanla CFS Petrokimya A.Ş. sermayesinin tamamının Toros Tarım A.Ş.' ye geçtiği duyurulur.

 

Böylece 'Mersin ili' olarak genel bir tanımla geçiştirilen yatırım yeri için artık somut adımlar atılma dönemi başlar.

 

Toros Tarım A.Ş. (Mersinliler bunu Azot Sanayi ya da son yıllardaki adıyla Toros Gübre olarak ta okuyabilir) bünyesine geçen CFS Petrokimya A.Ş artık yeni adı Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi adını alan yatırım projesi için Ç.E.D başvuru dosyasını hazırlayıp yasal süreci başlatır. Başvuru dosyası 4 Eylül 2019 tarihini taşımaktadır.

 

Sesi hayli cılız çıkan birkaç dernek temsilcisinin katılımıyla Karaduvar' da Ç.E.D toplantısı 25 Eylül 2019 günü yapılır. O toplantıda bazı çevre örgütleri tepkilerini dile getirir ama hepimiz biliyoruz ki, dönem Çevrecilerin değil, adı ve riski ne olursa olsun, iktidarın destek verdiği projelerin hayata geçtiği dönemdir. (İnanmayan Akkuyu Nükleer Santral ile ilgili ilk günden bugüne yaşanan gelişmelere baksın)

 

Ben polipropilen tesisinden çok artık Tekfen Holding kontrolüne geçen projenin Ç.E.D. dosyasında yer alan adeta bir itirafa ve o itirafın Mersin için taşıdığı yaşamsal tehlikeleri barındıran risklerine değinmek istiyorum.

 

Ç.E.D dosyasına göre yatırım için seçilen yer, Serbest Bölge ile Karaduvar arasında kalan ve bir kısmında Toros Gübre' nin faaliyet gösterdiği Azot Gübre tesisinin önünde denize kadar uzanan 550 dönümü aşkın arazi..* (Tapu kayıtlarına göre Toros Tarım' ın Karaduvar Mahallesi 11129 ada 1 nolu parselde 1 milyon 92 bin m2+2 nolu parselde 44.709 m2 ve aynı alanda muhtelif ada parsellerde yaklaşık 70 bin m2 olmak üzere 1 milyon 210 bin m2 arazisi var. Bunun bir kısmında Toros Gübre yer alıyor. Geri kalanın 550 dönümü denize kadar uzanan arazi, bir kısmı ise tarla ve bahçe)

 

Gelelim Ç.E.D. dosyasındaki 'bam teline'..

 

Virgülüne dokunmadan başvuru dosyasından alıntıladım, birlikte okuyalım: " Toros Tarım Sanayi ve Tic. A.Ş. ; 06.08.2019 tarih ve 30854 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Endüstri Bölgeleri Yönetmeliği kapsamında iş bu proje kapsamında koordinatları verilen ÇED Sahasının Mersin Toros Özel Endüstri Bölgesi ilan edilebilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuruda bulunma aşamasındadır. Proje konusu faaliyet kapsamında; ÇED sahası olarak belirlenen alan içerisinde; halihazırda faaliyetini sürdürmekte olan Toros Tarım Mersin İşletmesi, ilerleyen yıllarda yapımı planlanan Gelecek Toros Tarım Gübre ve Kimyasal Tesis Yatırımları sahası ile 500 bin ton/yıl kapasiteli Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi Yatırımı Proje sahası yer almaktadır."

 

Dosyaya giren hedef, yoruma ihtiyaç duymayacak kadar açık..

 

Şirket; batısında serbest bölge, doğusunda Karaduvar, güneyinde deniz, kuzeyinde İsmet İnönü Bulvarının yer aldığı Mersin' in bugününün ve geleceğinin mihenk taşına kimya tesisi kondurmakla yetinmeyecek. Hayal edilen projenin ötesindeki hedefler çok daha büyük.

 

Tekfen' in sahip olduğu 1200 dönümü aşkın arazi 'özel endüstri bölgesi' ilan edilecek, bununla kalınmayacak, kenti zehirleyen Azot gübre ile patlaması, yanması halinde tüm kenti havaya uçuracak 23 bin ton amonyak depolama tesisine ilaveler yapılıp bu endüstri bölgesi içinde büyütülecek. Dosyadaki uydu görüntülerine göre Serbest Bölge ile Azot arasında kalan arazi 'gelecek Toros Gübre ve Kimyasal yatırım' alanı olarak işaretlenmiş…

 

Deniz kenarındaki 550 dönüm araziye kondurulacak polipropilen tesisinin güneyi çok daha önemli ve anlamlı bir başka projenin de ölümü anlamına geliyor aslında.

 

Konteyner Terminal Limanı için belirlenen ve Ç.E.D. sürecinden de geçmiş olan alan tam olarak Serbest Bölge ile Tekfen' in tesis kondurmaya hazırlandığı yerin tam karşısındaki deniz..

 

Son girişim can çekişmekte olan Mersin' in fişini çekmeye yetecek boyutttadır. Bölge petrokimya yatırımlarına açılınca, konteyner hub limanı ve kazanlı turizm bölgesinin ruhuna da fatiha okuyabilirsiniz. Sözün özü; temizinden bir ölüm bekliyor Mersin' i..

 

Kısacası limanın yanında özel endüstri bölgesi ve petrokimya yatırımı tabuta son çividir aslında..

 

Yorgan gitti kavga bitti misali, Siz sağ ben selamet...

 

* Bu 550 bin m2 arazinin Tekfen'  e geçişinin öyküsü de aslında nefes kesen macera tadında..  1985 yılında serbest bölge sınırları belirlenirken bir milyon metrekareyi aşkın hazine arazisinin yarısı Serbest Bölge işletmecilerine belli süreyle tahsis edilirken diğer yarısı hazine tarafından 'nominal bedelle' ve tıpkı bugünküne benzer teşvik kararıyla Azot gübre üretimi yapan TAGAŞ (Türk-Arap Gübre Sanayi A.Ş.) isimli o dönemin devlet ortaklığındaki şirkete verilir. TAGAŞ zaman içinde Arapların gitmesi vs gelişmeler ardından Toros Gübre olarak Tekfen' e kalır. Öykünün bizi ilgilendiren yanı, modernleştirme vs. amacıyla alınan arazi, o yatırımlar yapılmadığı halde nasıl oldu da Toros Gübre'nin tapulu malı oldu? İlgi duyanlar https://abdullahayan.wordpress.com/2013/12/05/hazine-mali-uzerine-oturma-dersleri-tagas-arazisi-abdullah-ayan/ linkinden detaylı bilgiye ulaşabilir.. (Mersin Times)

 
Etiketler: Mersin', in, terminal, liman, hayalini, çalacak, tehlike, kapıda..,
Yorumlar
Diğer Yazılar
2021 YATIRIMLARI, MERSİN' İN PAYINA DÜŞENLER
ÇİN TİPİ 'KOMÜNİZM' VE REFAHIN PAYLAŞIMI..
YENİ BİR ÇAĞ, YENİ BİR TARİH
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ -2
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ…(1)
90 YIL ÖNCE MERSİN KURTULUŞ BAYRAMINI NASIL KUTLADI?...
Mersin' in kurtuluşu…
2020' yi geride bırakırken..
ZENGİN ÜLKELERLE YOKSULLARIN AŞI AYRIŞMASI...
87 YIL ÖNCE MERSİN…
Uzakdoğu ahlakı, batı sistemi ve Ortadoğu..
Çin nasıl başardı?
Asgari ücret ve seçimlerle bağı..
Çin orta gelir barajını geçerken, Türkiye neden tuzağa yakalandı?
RCEP anlaşmasında süreç nasıl işleyecek?
RCEP ve 'yeni dünya' ekonomisine etkileri…
RCEP Serbest ticaret anlaşmasının anlamı…
Çukurova Havalimanı.. Yaşananlar, yaşanacaklar..
Bahtı kara Havaalanı, bahtı kara Mersin…
İkili sirkülasyon modeli Çin' i nereye, nasıl taşıyacak?
Yol ayrımındaki Erdoğan eksen değiştirebilir mi?
Çin' in orta gelir tuzağından çıkma çabası dünyayı nasıl etkileyecek?
Veriler ışığında Çin' in başarı öyküsü..
Çin' in yeni 5 yıllık planı ve 2035 hedefi…
Rüyalarda kalan bir Karaduvar-Kazanlı hayal projesi…
Küresel para sisteminin Dijital Yuan sınavı..
Dijital para devrimi ve Çin…
Doların tahtını dijital devrim yıkacak…
Çin öncesi küresel para sistemi...
Dolara dayalı küresel sistem çöküyor mu? ...
Dijital devrimin yeni öncüsü Çin…
Maruni Kilisesi' nin başına gelenler…
Mersin' in sembollerinden Taş Bina gerçekte kimin?
Rum ve Arap Ortodoks Kiliselerinin başına gelenler…
Kurtuluş = Çankaya okulu gerçekte kimin?
Mersin' in tarihi mektep binaları kimin?
Mersin' deki aile mücevherleri gerçekte kimin?
Hatıralarımızın mabedi okullarımıza kıymayın efendiler…
Mersin BŞ Belediyesi gayrimenkullerini İmar İnşaat Şirketine neden devreder?
Mersin Metro ihalesi; güzergah ve kamulaştırma sorunları…
Metro projesi yeniden ihaleye çıkarken…
Fındıkpınarı petrolüyle ilgili saha araştırmaları…
Fındıkpınarı yolunda bulunan petrolün öyküsü…
Mersin ve tarih boyunca petrol…
Kent merkezinin canlandırılması- 4
Kent merkezinin canlandırılması … 3- (Müftü Deresi' nin önemi)
Kent merkezinin canlandırılması … -2- (eski Mersin' in tozunu almak..)
Mersin kent merkezinin canlandırılması, bütüncül plan gereksinimi…
Pandemi ışığında yeni kentleşme modelleri ve Mersin..
Pandemi konusunda yeni gelişmeler, yeni normal..
Salgınlar kentleri de değiştirecek…
Salgınlar kentleri değiştirdi, yine değiştirecek...
Atatürk Parkı' na kıymayın… -2- (Otopark projesi ve riskleri)
Atatürk Parkı' na kıymayın -1
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -2
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -1-
Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler..
Dünyada gelir desteği modellemeleri…
Otları yok ederken, insanları öldüren ilaç
Barselona' dan derslerle Eski Mersin' i canlandırmak..
Tozunu alabilirsek Bit pazarı' na nur yağacak…
Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Mersin' in umutları Kaf dağının ardında…
Akaryakıt çiftlikleri ortasında, petrokimya tesisine nazır TOKİ evleri..
Yeni Zelanda örneği üzerinden 'yeni normal'
Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobüs çözümü...
Yeni normal, yeni yargı
Pandemi sonrası adalet, hukuk, yargı
Mersin'i denizle barıştıracak küçük dokunuşlar..
Evrensel salgın, evrensel korkular…
Küresel Salgın, Belirsizlik çağı…
Koronavirüsten turizm nasıl etkilenecek?
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -10
Sosyalleşme yerini sosyal mesafeye bırakırken etkilenecek sektörler..
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -8
Fiziki çalışma yaşamı sanal ortama taşınırken..
Yoksullara ekmek dağıtmak kavga konusu yapılmamalı…
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -5
Yazı-yorum (Sokağa çıkma yasağında doğrular, yanlışlar)
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… (2)
Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..(1)
Kent merkezini canlandırmaya niyetlenenleri bekleyen zor sınav...
Mersin kent merkezini canlandırmanın olmazsa olmaz koşulu…
Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz..
Mersin metrosu.. Son gelişmeler ne anlatıyor?..
2020 yatırım programından Mersin' e düşenler.. Ankara Mersin' e nasıl bakıyor?
Balık şenliklerinden kimyasal tesis girişimlerine, yol ayrımındaki Karaduvar…
Mersin HRS (Metro) projesinin kredi takvimi, borcun tasfiye süreci nasıl işleyecek?
Mersin metrosu kaç paraya çıkacak?
Mersin Metrosu ve finansman sorunu…
Metro projesinde çevresel sorular, sorunlar..
Çok ortaklı şirketler ve Mersin -4- (Mersin Oteli inşaatı ihaleye çıkarılıyor)
Çok ortaklı şirketler ve Mersinin turizm macerası -3- (Ticaret Sarayı projesi)
Mersin' in turizm macerası -1- (yolunu arayan kent)
2020.. Yeni on yılın eşiğinde…
ABD' de Başkanlık seçimleri, yapay zekaların savaşı...
Yapay zeka ve etik.. Siyaseti daha da kirleten yapay zeka yöntemleri
Yapay zeka ve etik kuralları ..veri analiziyle seçim kazanmak
Yeni dinamikler ışığında bilgi çağını okumak…
Yereli güçlendirelim diye yola çıkanların vardığı yer; Kentteki bahçeyi bile merkezi idarenin üstlendiği ülke!..
Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek..(yazı dizisi 6.bölüm)
Mersin Konteyner Limanı, kaybolan yıllar..(yazı dizisi 5. bölüm)
Ana terminal limandan 470 metrelik rıhtıma savrulan proje…
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (2)
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (1)
AK Parti döneminde Mersin' in gelir gider tablosu-Projelerin başına gelenler..
Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şan...
Aratos' u mezarıyla yeniden keşfetmenin önemi…
Metro yatırımının siyasi riskleri..
Metro kararı siyasi bir tercih midir?
Mersin marina; yatlara niyet, rantiyeye kısmet…
Liman sahasının imara açılma girişimi şimdilik püskürtüldü..
Raylı sistemden metroya, maliyet hesapları…
Mersin raylı sistemi kaç yolcu taşıyacak?
Menderes' in Askeri kışlayı turizme kazandırma çabaları…
Taşucu' nun geleceği adına, Mersin Büyükşehir Meclisine düşen tarihi görev..
Mersin' deki Askeri Kışlanın Oyak arazisine dönüşüm öyküsü
Kışla arazisini kapsamayan Millet Bahçesi.. Ayağı eksik proje..
Taşucu' nda tersaneciler mi, çevreciler mi kazanacak?
Taşucu tersaneye mi, çevreci turizme mi kucak açacak?
Raylı sistemde bir nal tamam geriye 'üç nal, bir at' bulmamız kaldı..
Vaatler ve gerçekler.. Bir Havalimanı hikayesi -4-
Vaatler ve gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -3-
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-
Vaatler ve Gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi…
Katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek..
Çeşmeli-Taşucu otoyolu.. Mersin' in ihmal edilmişliği üzerine bir yılan hikâyesi…
Vaatler ve gerçekler… Mersin aktardığı vergiye karşı Ankara' dan ne alıyor?
Veriler ışığında Mersin metrosunun finans yükü, yapılabilirliği…
Raylı sistem mi, metro mu tartışmasının göz ardı ettiği gerçekler..
Hafif raylı sistem mi, metro mu? Toplu taşımada kafa ve kavram karışıklığı..
CHP' nin saydamlık manifestosu, Mersin' de ticari sır duvarına takıldı…
Manifestodaki şeffaflık, pratikteki 'sır'..
Uyumayan şehirler, ölüm uykusundaki Mersin'i uyandırmak için ne yapmalı?…
Uyumayan şehirler…
Mersinli bu kadar mı saf?…
Akkuyu Akdeniz' i daha da ısıtacak…
Mersin'i refaha ulaştıracak kontayner terminal projesi buharlaşırken..
Mersin Büyükşehir belediyesinin borçları, Meclisin denetim ısrarı…
Katılımcılık, sivil toplum, Kent Konseyi…
23 Haziran sonrası.. Nereye doğru?…
'Sahili temizlemeyin, ileride Millet bahçesi yapacağız' diyen akıl…
Bir helikopter hikayesi, Mersin' i bekleyen fatura…
Şeffaflık, hesap verebilirlik sözde olmaz, özde olur…
Erdoğan' ın kaybı sürüyor, İmamoğlu kazanacak…
Çamlıbel Deniz Parkı yeniden açılırken…
Huawei batı blokuna giren Truva atı mı?
ABD- Çin ticaret kavgası, Huawei meydan savaşına döner mi?
Çin-ABD ticaret savaşı, nereye doğru?
Küreselleşmede değişen dinamikler, ABD- Çin Ticaret Savaşı..
Kent konseyleri ne yapmalı, ne yapmamalı?
Kent Konseylerinin kente yük olma halleri…
Belediyeler ve ufak tefek dokunuşlar (kent içinde mavi bayraklı plajlar)…
Mersin' in ayağına gelen altın fırsat: Millet Bahçesi yapımının durdurulması…
Mersin Büyükşehir borç batağında…
Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin… (2)
Siyasetin bu iklimi, bu diliyle nereye doğru?
Mersin' i yeniden metro masallarıyla avutmayın…
Son yerel seçimler, metropolleri kaybeden AK Parti' nin büyük düşüşü…
31 Mart seçimleri ve değişen siyaset iklimi…
Yerelde katılımcı yönetim ve bütçe…
Kim kazandı, kim kaybetti?
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin…
Sandığa giderken..
Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…
Projeler iyi de, para nerede?
Kapatılmayan kanalın, Hediye' nin kahreden öyküsü…
Teknoloji ve gazetecilik…
Mersini bekleyen fırsatlar, uyutulan projeler…
Mersin yeni Marmara olur mu?
Çin ve mütevazi bir köy öyküsü…
Çinli kahvecinin 'gerilla savaşı' …
Küresel kahveci Starbucks Çin' de…
Mersin uyutulurken, Gaziantep raylı sistemi nasıl hayata geçirdi?
Mersin' in kent içi ulaşım modeli arayışları, Gaziantep'in raylı sistem başarısı…
Yerel seçimler, Mersin' deki kaos ve olası sonuçları…
Kışla arazisi ve Müftü Deresini kapsamayan Millet Bahçesi topal projedir…
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
Yerel seçimler; Akdeniz' de kim ne yapar?
Adayları kim belirler? Yerel demokrasinin neresindeyiz?
2010'dan bugüne küresel marka trendleri ve değişen paradigma…
2010' dan bugüne Dünyanın en değerli markaları…(ABD'den Çin'e kayan eksen)
Dünyanın en değerli markaları…
Mersin' in yaşadığı en büyük afet…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Vahap Seçer' li CHP' nin durumu)
Yerel seçimlere doğru Mersin… (AKP-MHP ittifakı, Tuna' nın şansı)
2019' a girerken Mersin' in yatırım envanterine bakış…
Fadime Taner hocamın anısına...
Çukurova Havalimanı bir alandan ibaret değil ki..
Enerjide merkezileşmeye karşı yerelleşme...
Küreselleşme sevdasından küreselleşme karşıtlığına…
Ulus devletleri besleyen finans kapitalin yeni evresi…
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
Mersin' de Büyükşehir tablosu şimdiden netleşirken…
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
Şeffaflık masalı ve gerçekler..
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
MESBAŞ Sayıştay raporu; bir kuzudan kırk post çıkarma halleri…
Mersin' de yerel seçim beş parti arasında mı geçecek?
Hükümet Konağı sadece konak değildi ki…
Enflasyon belası, sorunun temeli…
Sanırım o şansımız da yok artık…
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek…
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri …
Mersin özelinde yerel ittifaklar…
Bahçeli' nin yerel seçim hamleleri…
İttifak hikayeleri, geçmiş deneyimler…
İyi Parti' nin Mersin Büyükşehir' i alma iddiası…
CHP' nin Yerel ittifak denklemleri ve Mersin…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Kocamaz faktörü ve MHP)
Yerel seçime doğru Mersin ve CHP…
Yerel seçimler öncesi Mersin (AKP- MHP cephesi)…
Yerel seçimlere doğru Mersin…
Zindanlardan devlet başkanlığına, vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
Krizi fırsata çeviren ülke…
Güney Kore, krizlerden dersler çıkarmak…
Amazon' un önlenemez yükselişi…
Trump- Bezos kavgası… Amazon üzerinden Washington Post' u çökertme girişimleri…
Telgraftan Twitter' e değişen dünya..
CHP' nin vakitsiz yeni yol arayışları…
Çevre düşmanı projelere karşı, yerel demokrasinin önemi…
Küreselleşmeye karşı yerelleşme…
Pompeipolis' in, Soli' nin dinmeyen feryadı…
24 Haziran seçimleri… Kim kazandı, kim kaybetti?
Erdoğan kaybediyor…
Çeşitli özel ve kamu hastaneleriyle şehir Hastanelerinin maliyet karşılaştırması…
Nicelikten niteliğe doğru yargı ve adalet…
Yeni seçimler, eski yöntemler…
Partiler de ölür…
Dünden bugüne Akkuyu nükleer projesi…
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
44
0
4
2
14
20
2
Galatasaray
39
0
5
3
12
20
3
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
4
Gaziantep FK
35
0
3
8
9
20
5
Trabzonspor
33
0
5
6
9
20
6
Hatayspor
32
0
6
5
9
20
7
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
8
Fatih Karagümrük
30
0
6
6
8
20
9
Yeni Malatyaspor
27
0
7
6
7
20
10
Antalyaspor
26
0
6
8
6
20
11
Çaykur Rizespor
25
0
7
7
6
20
12
Göztepe
25
0
7
7
6
20
13
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
14
Başakşehir FK
24
0
8
6
6
20
15
Konyaspor
23
0
9
5
6
20
16
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
17
Gençlerbirliği
19
0
11
4
5
20
18
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
12
5
3
20
Özlü Sözler
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı