Yazı Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 01:36
 
Mersin' de Büyükşehir tablosu şimdiden netleşirken…
Abdullah Ayan
abdullahayan@gmail.com
 
 

Mevcut Mersin Büyükşehir Belediye Başkanının seçildiği partisi MHP tarafından aday gösterilmemesiyle başlayan belirsizlik, sonunda İyi Parti lideri Akşener' in grup toplantısında yaptığı açıklama ile sona erdi.

 

Akşener Kocamaz' ın kolunu kaldırarak, bir dönemin noktalandığını açıkladı. Kapanan perdenin yerine yenisinin açılıp açılmayacağını 31 Mart akşamı sandıkların açılmasıyla göreceğiz.

 

Bahçeli' nin AK Parti ile ittifak görüşmelerinin sonucunu beklemeden MHP' li Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna' yı Kocamaz' ın yerine aday ilan etmesi ve Kocamaz' ın karar karşısında köşesine çekilmeyip "daha yapılacak yarım kalan işlerim var" diyerek meydanı terk etmemesi şimdiden Mersin özelinde milliyetçi kesimin hayli gergin ve şimdiden söylemlere yansıyan iki cepheli bir yerel seçime hazırlandığını gösteriyor.

 

Partisinden istifa ederken kendisine karşı tuzaklar kurulduğunu söylerken doğrudan kimi isimleri hedef tahtasına oturtarak "hakkımı helal etmiyorum" diyen Kocamaz' a karşı, MHP il başkanının hafta sonu bir toplantıda dile getirdiği söylemler seçime giden sürecin işaretlerini yansıtması bakımından dikkat çekici…

 

25 yıldır belediye başkanlığı sıfatını Kocamaz' ın kazanmadığını, o sıfatı kendisine ülkücü hareketin verdiğini  söyleyen MHP il başkanı sözü "helalleşmeye" getirip şunları söylüyor: "Şehitlerin analarının gözyaşları kadar hakkın var mı bu partide? Bir de çıkıyorsun 25 yılın hakkını savunuyorsun. Bu haklarımızı sana nasıl helal edeceğiz Burhanettin Kocamaz? Ülkücü, hayatını her şeyiyle vatanına, milletine, davasına adamış kişidir. Ülkücünün tarifi budur."

 

Yukarıdaki sözler yerel seçimlere doğru milliyetçi kesimde düne kadar kapalı kapılar ardında süren çekişmenin, 'yen içinde kalan kırılmış kolun' artık ortaya çıkmak bir yana meydanlara yansıyacağının da ilk işaretleri gibi görünüyor.

 

Gerçekten de 2014' ten beri Kocamaz ile Tuna arasında kamuoyuna yansıtılmamaya çalışılan bazen gizli bazen açık bir rekabet olduğu sır değil. Zaten aday yapılmamasında Tuna' nın rolü olduğunu dile getiren ve suçlayıcı ifadeler kullanan da Kocamaz' ın kendisi…

 

Kavganın artık kişiler üzerinden çıkıp, iki parti arasında söz düellosuna dönme potansiyeli de var elbet… Bekleyip görelim ve gelelim Kocamaz' ın İyi parti adayı olmasıyla şekillenmeye başlayan Mersin tablosuna…

 

MHP'nin kendisini aday yapmayacağının belli olduğu andan itibaren, Kocamaz adını bir türlü açıklamadığı pek çok partiden kendisine teklifler yapıldığını söyleyerek, aslında tüm partilerin önerilerine açık olduğunu da deklare etti.

 

Bununla da kalmadı. CHP ya da AK Parti' den aday olabileceği yönünde ortaya atılan tüm iddiaları da yalanlamaktan çok, doğrulayacak bir tavır sergiledi.

 

İstanbul ve Ankara Büyükşehir seçimlerini kazanmak bir yana Mecliste de MHP desteğine muhtaç AK Partinin, bir Mersin uğruna müttefiki ile köprüleri nasıl olup ta atabileceği bile bazı kesimlerce sorgulanmadı.

 

CHP' de ise masa başı mühendislik hesapları yapan, İyi Parti ve CHP oylarını 24 Haziran tablosundan hareketle toplayıp bunlardan sonuç çıkaran kimi isimler aylarca Kocamaz' ın İyi Parti- CHP ortak adayı olacağı iddialarını sıcak tuttular.

 

Tüm beklentiler bugün itibariyle sona ermiş bulunuyor.

 

Akşener' in 4 Aralık 2018 Salı günü henüz Kılıçdaroğlu ile ittifak görüşmelerini sonuçlandırmak üzere bir araya gelmeden ve o birlikteliğin yürüyüp yürümeyeceğini görmeden Kocamaz' ın adaylığını açıklaması, en azından iki partinin Mersin' de ortak aday beklentilerini sona erdirmiş oldu.

 

AKP-MHP' nin yerele dönük ittifak tablosu henüz netleşmese de, özellikle AK Partinin Mersin'de bugüne kadar aday belirleme yönündeki çekingenliği gösteriyor ki, iki parti Tuna ismi üzerinde mutabakat sağlama noktasındalar veya çok yakınlar.

 

O cephede pazarlıkların Büyükşehirden ziyade ilçeler bazında  sürdürülmesi ve ortak adayların pazarlıklara göre şekillenmesi sürpriz sayılmamalı.

 

Bu durumda belli ki sağ ve özellikle de sağın milliyetçi cenahında Tuna-Kocamaz arasında bir yarışa tanık olacağız. Kimbilir, iki isim arasında beş yıl öncesinden başlayıp süren gizli/açık kavga 31 Mart 2019 akşamı belki de ikisinin sahneden inmesiyle sonlanacak…

 

Mersin' de bugün ortaya çıkan tablo en çok kime yaradı derseniz?

 

Öncelikle ve parti olarak CHP' ye ama ondan da öte, yakınlarına ifade ettiği kadarıyla 'kendisini en çok yoran il' olan Mersin' deki belirsizliğin ortadan kalkmasıyla eli rahatlayan CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu' na…

 

Milliyetçi kesimde oyların az veya çok bölünecek olması aritmetik olarak CHP' ye altın fırsat sunmakla kalmıyor, aynı zamanda düne kadar İyi Parti ittifak hesapları nedeniyle milliyetçi seçmene sıcak gelecek aday arayışları yerini Kürt tabanın oyunu alacak, en azından onların tepki göstermeyecekleri bir ismi öne çıkarma beklentilerini güçlendiriyor…

 

Tabanda böylesi bir ittifak gerçekleşebilir mi?

 

İlçeler bazında ele alındığında çok daha sağlıklı analizler yapılabilecek o olasılıkları da bir sonraki yazıda ele alacağım… (Mersin Times)

 
Etiketler: Mersin', de, Büyükşehir, tablosu, şimdiden, netleşirken…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
Şeffaflık masalı ve gerçekler..
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
MESBAŞ Sayıştay raporu; bir kuzudan kırk post çıkarma halleri…
Mersin' de yerel seçim beş parti arasında mı geçecek?
Hükümet Konağı sadece konak değildi ki…
Enflasyon belası, sorunun temeli…
Sanırım o şansımız da yok artık…
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek…
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri …
Mersin özelinde yerel ittifaklar…
Bahçeli' nin yerel seçim hamleleri…
İttifak hikayeleri, geçmiş deneyimler…
İyi Parti' nin Mersin Büyükşehir' i alma iddiası…
CHP' nin Yerel ittifak denklemleri ve Mersin…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Kocamaz faktörü ve MHP)
Yerel seçime doğru Mersin ve CHP…
Yerel seçimler öncesi Mersin (AKP- MHP cephesi)…
Yerel seçimlere doğru Mersin…
Zindanlardan devlet başkanlığına, vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
Krizi fırsata çeviren ülke…
Güney Kore, krizlerden dersler çıkarmak…
Amazon' un önlenemez yükselişi…
Trump- Bezos kavgası… Amazon üzerinden Washington Post' u çökertme girişimleri…
Telgraftan Twitter' e değişen dünya..
CHP' nin vakitsiz yeni yol arayışları…
Çevre düşmanı projelere karşı, yerel demokrasinin önemi…
Küreselleşmeye karşı yerelleşme…
Pompeipolis' in, Soli' nin dinmeyen feryadı…
24 Haziran seçimleri… Kim kazandı, kim kaybetti?
Erdoğan kaybediyor…
Çeşitli özel ve kamu hastaneleriyle şehir Hastanelerinin maliyet karşılaştırması…
Nicelikten niteliğe doğru yargı ve adalet…
Yeni seçimler, eski yöntemler…
Partiler de ölür…
Dünden bugüne Akkuyu nükleer projesi…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı