Yazı Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 15:31
 
İnsan Olabilmek…
Bedrettin GÜNDEŞ
 
 

İnsan olabilmek; kötülüklerden, haksızlıklardan, hırstan, egodan arınmaktır.

İnsan olabilmek; yaşamı doğru yorumlayabilmek, vicdan, ahlak, bilim ekseninde hayatı anlamlı kılmaktır.

İnsan olabilmek; haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme direnmektir.

İnsan olabilmek; empati yapmak, anlamak, sevgiyi, saygıyı yaşamın her alanında olgunlaştırmak ve uygulamaktır.

 

Çevremizde tanıdıklarımız, gördüklerimiz, yaşadıklarımız bazen bizleri hayal kırıklığına uğratsa da, her şeye temiz bakmak isteriz. Saygınlığımızı pekiştirmek için, duygu yükleriz kelimelerimize ve vicdanımıza. Her kişiyi ve her olayı kendi gerçeğinde görmeye çalışırız. Karşımızdakini anlamaya, eksileriyle değil, artılarıyla değerlendirmeye uğraşırız.

 

Ne var ki, az gelişmiş ya da gelişmekte olan toplumların tümünde, zayıf karakterli insanlar kendi olamadığı gibi çektiği sancıları, sıkıntıları, kişilik bozukluklarını, haksızlığı, hukuksuzluğu iliklerine kadar yaşamak durumunda kalır.

 

Bu nedenledir ki insani değerlerle bütünleşmiş olanlar, güçlü bir iradeyle ayakta durmayı başarabilirler. Bu güçlü irade beyanı ise, kişi de aldığı eğitim, sosyal statü, bilinç, doğru tercihin insansı duygularla olgunlaştırdığı erdemliliği ortaya çıkarır. Bu erdemli duruş ise pahalıdır, risklidir, emek ister, vicdan ve ahlakın bilince taşınmasıyla olur.

 

Yaşamın her alanında doğruyu savunmanın ve yaşamanın birincil koşulu İnsan olabilmektir. İnsan kendi ufku, bilinci, iradesi doğrultusunda hareket ettiğinde bu sürecin iyiye evrilmesine güç ve değer katar.

 

İnsan; değerleriyle, kutsallarıyla, inancıyla bir üst kimliktir. Hangi dinden, milletten, ırktan olursa olsun önce insan olmalıdır. İnsan olmadıktan sonra ırkının da mezhebinin de dininin de milletinin de bir anlamı ve değeri yoktur.

 

Milliyeti, dini, ırkı önceliğe almak ayrımcılığa, bozgunculuğa cehalete, kavgaya götürür. Hitler Alman ırkını ön plana çıkardığı için faşizmi bir ideoloji olarak uygulamak durumunda kaldı.

 

Ben önce insanım sonra Türk, Kürt, Arap, Fransız, Almanım denmeli. İnsan olmadıktan sonra Arap olmanın, Türk olmanın, Kürt, Fransız ya da Müslüman, Musevi, Hıristiyan olmanın hiçbir anlamı ve değeri yoktur.

 

Önce insan olmak gerek. İnsan; insan olmanın erdemiyle dine, düşünceye, farklılıklara saygı duymayı önceliğine alır.  Bu öncelik insanı doğru yorumlama ve algılama yetileriyle olgunlaştırır. Bu olgunluk ve evrensel bakı insana saygınlık kazandırır.

 

Bu olgunluk, yaşamı renklendirir, anlamlı kılar, vicdan ve ahlak ekseninde zenginlik oluşturur.. 01.10.2018

 
Etiketler: İnsan, Olabilmek…,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı