Yazı Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 17:33
 
İktidarı doğru yerel yönetimler getirir!
Naci Sapan
mersintimes
 
 

Demokrasiyi içselleştirenlerin yaşam pratiğinin temelinde sürece inanmışlık vardır. İnsanlık tarihinde/yaşamında süreçler bitmez. Sürece inananlar ait oldukları toplumlara başarıyı, huzuru, ortak ve eşit yaşamın koşullarını yaratırlar. Sadece kendisini destekleyenleri mutlu etmek değil sürece inanmışlık. Demokrasi uğruna verilen mücadelelerin sonuçları toplumun tamamını kapsar. O mücadeleyi verirken yanınızda olmayanlar da, başarıldığında mutlaka o sürecin bir parçası olacaktır.  

 

Ülkenin, toplumun geldiği aşama Sosyal Demokrat yerel yönetim anlayışını dayatıyor. Cumhuriyet Halk Partisini önümüzdeki süreçte iktidara taşıyacak şifrelerin anahtarı da yerel yönetimlerin kazanımı ve o alanlardaki başarının toplumun geniş kesimleriyle buluşması/aynı zamanda kabulü ile ilintilidir.

 

Erken genel seçimin sonuçlarından elde edilen verilerin, yerel yönetimlerde iktidar olmanın parametrelerini sunuyor olmasını çok iyi değerlendirmek gerekir. Bunu başarmanın yolu; iç kavgaları bir tarafa bırakıp yerel yönetimlerle ilgili mutabakatlı, doğru, başarılı olacağına inandığımız adayların, belediye meclis üyelerinin seçiminden geçer. Zaman uygun, bunu başarmak mümkün, ancak, kendi içinde barışık olmak kaçınılmaz bir durum.

**

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanının ve yönetimin istenen istifasının gerçekleşmiş olmasının bu aşamada bir faydasının olmadığını çok net görmek gerekiyor. CHP’de görev değişikliğinin kurultaylardan geçtiğini görmemek, görmezden gelmek, bilindiği halde bilmezlikten gelmek Muharrem İnce’nin gerçekleşen doğal liderliğinin önüne de set çekmek anlamına gelir diye düşünüyorum.

Genel Başkanın istifaya zorlanması, görevi bu aşamada kabul edip etmeyeceğini bilmediğimiz Muharrem İnce’nin ise görevi almaya zorlanması gibi spontan bir kararın gündemleştirilmesinden çok, tarafları önümüzdeki yerel seçimlerde belirlenecek doğru adayların profili üzerinde çalışmaya zorlamak, bunu başarmaları için baskı oluşturmak bu aşamada en doğru yöntem olacaktır. Yerel yönetimler üzerinden iktidar hedeflenmek isteniyorsa, mutlaka bu yapılmalıdır. Genç, dinamik, gelecek vaat eden, şaibesi olmayan, toplumun geniş katmanlarında kabul gören, seçimleri mutlaka kazanacağına inandığımız aday profillerini kendi içimizde tartışıp, parti içine ve kamuoyuna birlik ve beraberlik tablosu yansıtan Sayın Kılıçdaroğlu ve İnce’nin ortak fikirlerine sunmak, olmasını sağlamak gibi bir görev aşamasında olduğumuzu mutlaka görmemiz gerekir.

**

Önümüzdeki yerel seçimler çok önemli. O nedenle; ‘Genel seçimlerde kim kime oy verdi, niye oy verdi, nasıl verir, neden vermez’ gibi tartışmaların günümüz Türkiye koşullarında gündemleştirilmesi son derece yanlış bir tutumdur.  Faşizmi savunanların oyları birbirlerine ne kadar ‘helal’ ise, Demokrasiyi savunanların oyları birbirlerine onlardan on kat daha helaldir. Yerel seçim pratiklerinde ideolojik ayrılıklara rağmen beğendiği, inandığı adaya oy veren, kendi partisinin adayına oy vermeyen seçmen profilinin var olduğunu biliyoruz. İşte tam da bu nedenle; Doğru, gelecek vaat eden, genç, dinamik, bilgi, birikim sahibi, toplumun hakkını-hukukunu savunacak, bulunduğu alanda herkesin Belediye Başkanı olacak adayların belirlenmesi konusunda etkili ve baskıcı olmak zorundayız. Genel Başkan ve yönetiminin istifasını talep etmekten daha doğru ve ciddi bir iş var önümüzde.

 

Şimdi parti dışında demokrasi mücadelesi verme zamanı.

 

Parti içi demokrasi mücadelesinin zamanı ise kurultaylardır.

(28.06.218)

 
Etiketler: İktidarı, doğru, yerel, yönetimler, getirir!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Demokrasi kurban eti değil ki, saklansın!
Her şeye hazırlıklı olmalıyız
Halk sınavını verdi, sıra belediyelerde.
Belediyeler, Kurultay ve CHP’nin iktidar sınavı
Haziran’dan Haziran’a, Demokrasi trafiği
Parlamenter rejim, Demokratik siyaset
İstanbul tamam, sıra Türkiye’de
Sarılacak ip koptu, tutunacak dal kalmadı!
Yalan Tsunamisinin mağdurları!
‘YSK- VAR’ ve hileli karar!
İttifakın adı Demokrasi güçleridir
Vicdanlarda mahkum olmak!
‘Al takke ver külah’ devri!
Sandık Fetişizmi!
Akdeniz-Toroslar stratejisi!
Başaran Demokrasi güçleridir!
Ortak çaba ve kazanım
Halk, filmin tekrarını izlemek istemiyor
Gazeteci kılığındaki gazeteciler!
Demokrasiye sandıkla sahip çıkmak!
Mersin’i alan Türkiye’yi de alır!
Siyasette şahsi suçlama halleri!
Kuşu demokrasi pistine indirmek!
İlginç bir seçim olacak!
Başları dik yürüdüler ihtişam içinde
OYLARA TALİP OLMAK!
CHP’NİN AVANTAJI: Denenmemiş aday, demokrasi güçleri
Mersin Büyükşehir’i demokrasi güçleri yönetmeli!
Demokrasi güçleri ve Mersin’i kazanmak!
Demokrasiyi yerelden ayaklandırmak!
Hiç olmadığı kadar bir bitişin tanıkları olduk!
Yerel seçimleri kazanmanın kodları!
Yerel seçim, Demokrasi güçleri, Ve kazanım
PARTİ İÇİ YARIŞA ARA VERME ZAMANI!
Rüyadan uyanma zamanı!
1989’dan 2019’a yerel seçim!
“İttifaklar yerel seçimlerin belirleyici unsurudur”
Çıkış kapısı yerel yönetimler
Türkiye bu barajı aşmalı!
Diyarbakır Mutluysa Türkiye mutludur
Demokrasi kalesinde buluşma ve ‘İnce’ mesaj
Ezber mi bozuldu, prompter mi?
Çankaya’da İnce, Parlamentoda HDP güvence!
Mezarlıktan ıslık sesleri yükseliyor!
Kritik eşik ve Kürtler
İNCE İNCE BİR RÜZGÂR
Kendisi gibi olanı ‘ölü’ görmek!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Bir köy muhtarsız olmaz.Bir iğne ustasız olmaz,sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.Nasıl oluyor ki; nihayet derecede muntazam şu Kâinat Hakim’siz olur ?


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı