Yazı Detayı
19 Ekim 2020 - Pazartesi 11:42
 
Çin öncesi küresel para sistemi...
ABDULLAH AYAN
abdullahayan@gmail.com
 
 

Önceki makalede 1945' te ikinci dünya savaşının tartışılmaz tek galibi ABD' nin altına dayalı sistemi tüm mekanizmalarıyla İngiltere' den alıp kendi üzerine geçirdiğini ve 1971 Ağustos'una kadar oyunu iyi kötü sürdürdüğünü ele almıştım.

 

Kaldığım yerden devam edeceğim ama başlıktan anlaşılacağı gibi son 75 yıla damgasını vuran para sisteminin bundan sonra ne yöne evrileceği ABD kadar Çin' in stratejisine bağlı olacağı için, Çin öncesi ve Çin sonrası tanımları önemli diye düşünüyorum.

 

Bu nedenle Çin' in dünya sahnesine girdiği 1990 sonrasını ele almadan önce altın-dolar bağının kopmasına yol açan süreçlerin yeterince değerlendirilmesi gerekiyor…

 

Gerekiyor çünkü, Japonya ve Almanya gibi dış ticaret fazlası veren ülkelerin daha önce razı oldukları ABD liderliğine sonradan oyuna katılan Çin' in neden farklı yaklaştığını, mevcut düzeni sarsma gücünün sınırlarını zorlama kapasitesini anlamanın yolu biraz da bu geçmişte yatıyor…

 

Hikayeye kaldığımız yerden devam edelim…

 

2. Dünya savaşının resmen bittiği 1945' ten bir yıl önce kurulacak yeni dünyanın hükümranının ABD olacağı belliydi. Bu nedenle bir yıl öncesinde 1944'te Breeton Woods kasabasında altına dayalı yeni sistemin kuralları koyulurken savaşın mağlubu Almanya bir yana galipleri Fransa ve İngiltere' nin itiraz edecek mecali yoktu. Masayı kuran efendinin dağıttığı kartları şartsız kabul ettiler.

 

Savaş sonrası tümüyle çöken Avrupa ekonomilerinin ABD' ye bağlanması kaçınılmazdı. Bretton Woods anlaşmasıyla dünya ticaretinin dolar üzerinden işlemesinin önü açıldı. Doların rezerv para olması, masadaki kağıt dağıtıcısının aynı zamanda kasayı da tutması rezerv para avantajının oyunun hakimi ABD' ye geçmesi demekti, öyle de oldu. Kağıt ve mürekkep ve matbaa masrafından başka maliyeti olmayan banknotun tüm dünyada satılan her şeyi ve özellikle de petrolü bedavadan alması sağlandı.

 

Ancak saadet zincirinin biteviye sürdürülmesi olanaksızdı.

 

Vietnam savaşının getirdiği aşırı mali yük (sonradan yapılacak çalışmalar o dönemin parasıyla 168 milyar doların savrulduğu savaş, bugünkü değerlendirmeyle 1 trilyonu aşan harcama yanında sadece travma geçiren askerlerin tedavi ve iş kaybı nedeniyle en az onun kadar iş gücü kaybı yaşanacaktır.)

 

Savaşın finansmanı için tam gün mesai yapan banknot matbaasında basılan dolarlar tüm dünya piyasalarına saçıldı. Bir süre sonra ABD' ye mal ihraç edip karşılığı altın olarak belirlenen dolarları alan Avrupa ülkeleri işkillenmeye başladı.

 

Terslikler bununla da kalmadı. Soğuk savaş döneminin diğer kutbunun lideri Sovyetler Birliği dünyanın en büyük altın üretici ve ihracatçısıydı ama onlar da ABD' ye altın satmadılar.

 

Ellerindeki milyarlarca doların karşılığının altın olarak tutulmadığı gerçeğini 1960'ların ortasından itibaren özellikle Almanya ve Fransa görmeye başladı.

 

Zaten ABD' den haz etmeyen dönemin Fransa Cumhurbaşkanı milliyetçi De Gaulle Almanya lideri Adenauer ile bir araya geldiğinde gündem aşırı dolar bolluğu nedeniyle bozulan dünya mali sistemiydi…

 

Fransa ve Almanya test etmek için o güne kadar denenmeyen bir yol seçtiler.

 

Ellerindeki dolarları hatta frank ve markları da dolara çevirip altın talep etmeye yeltendiler. ABD getirilen dolarlara karşı altın verirse sorun yoktu. Ya veremezse! İşte o zaman da sistemin tutarsızlığı ortaya çıkacak, mevcudun revizyonu veya yeni bir sistem oturulup konuşulacaktı.

 

Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle' in beklemeye, görüşmelerle vakit geçirmeye niyeti yoktu. 1965 yılında 300 milyon doları bir uçağa yükletti. (kimi iddialara göre dolarlar bir gemiyle gönderilmişti ABD' ye) "alın dolarlarınızı altınımızı verin"  formülüyle özetlenecek talebi ABD kapalı kapılar ardındaki müzakerelerle gizilice yerine getirdi ama bir daha sakın böylesi yöntemlere baş vurmayın uyarısıyla…

 

Talep ederlerse ne mi olurdu?*

 

Olanı daha önceki makalede anlattım. Hafta sonu Camp David' e kapanan Başkan Nixon pazar gecesi ABD' nin altına dayalı standardı terk ettiğini bir deklarasyonla duyurdu. Yıllardır harladığı ateşin üzerine benzin dökmüş, karşılığı nasıl olsa altın olarak Washington' da duruyor inancıyla kasaları dolar dolu tüm ülkeler buharlaşıp giden varlıklara baka kalmışlardı.

 

1949'da 25 milyar dolarlık altın stokuna sahip ABD' de rezervler, 1970'lerin başında 12 milyar dolara düştü. Fransa açıktan dolarların karşılığı altını istemiş ve "kral çıplak" demişti. Ama De Gaulle' in 'Avrupa' ya ABD tarafından sokulmuş Truva atı' olarak nitelendirdiği İngiltere bile masayı teslim ettiği ve oyunu yönetmesine razı olduğu ABD' nin iflasın eşiğinde olduğunu görmüş ve İngiltere Merkez Bankası 3 milyar dolarlık rezervi karşılığı 2600 ton altın almıştı.

 

ABD' nin ülke dışındaki dolar varlıkları 1960'tan itibaren Amerikan' nın rezerv olarak tuttuğu altın stokunu aştı; 1968'de üç kat, 1972'de sekiz kat fazlaydı. Dolara sahip olan Avrupa bankaları artık kendi paraları yerine dolar cinsinden kredi açıyorlardı. ABD dışında dolaşan bu Avrupa dolarları toplamı 1971 sonunda yüz milyar dolara yaklaşıyordu ve ABD' ye yaptığı ihracat sayesinde dünyanın yükselmekte olan yeni yıldızı Japonya' nın hayli yüklü dolar rezervleri bu rakamlara dahil değildi.

 

Dönemin önemli ekonomistlerinden ve kurulan sistemin fikir babalarından James Tobin (Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi ve Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurul üyesi) ülke ekonomisinin altın karşılığı olmayan dolarla ayakta durmasını gururla şöyle anlatacaktır:

 

"Kendi avlusunda bir para kuyusuna sahip olmak hoş bir şey ve bize bu ayrıcalığı 'Altın Standartı' sağladı. Cari açığı on yıldır sürdürebiliyoruz. Çünkü çıkardığımız kâğıtlar 'para' olarak kabul görüyor."

 

ABD’nin karşılıksız para basmasını, tıpkı karşılıksız çek yazmaya benzetebilirsiniz. Tek farkla.. O karşılıksız parayı Kuzey Kore bassa terörist ülke ilan edilir, kişi olarak karşılıksız çek yazdığınızda ise hapsi boylarsınız…

 

1971 senesinde dolarda yaşanan değişim o dönemde bir çözüm olsa da günümüzde hem ABD hem de diğer dünya ülkeleri için önemli bir sorun olmaya başladı. ABD karşılıksız para basıp her şeyi satın almaya devam ediyor ama bunun bedelini ödemeye de yaklaşıyordu.

 

Nasıl mı?

 

Devam edeceğiz…

 

*1968 Paris olaylarını ele alan komplo teorilerinin kimisinde De Gaulle' den intikam almak isteyen ABD' nin etkisi üzerinde durulur. 68 Baharıyla dünyayı saran gençlik hareketindeki dış güçlerin rolü elbette tartışılabilir ama tartışılmayan şey, kimsenin yıkamadığı ve 1958' de yıkılmaya yüz tutan Fransa' yı uçurumun dibinden çekip çıkaran efsane De Gaulle' in 68 eylemleri sonucu şapkasını alıp gittiği gerçeğidir.

 

O günlerde“doların mezar kazıcısı” olarak da adlandırılan “son büyük Fransız”  9 Kasım 1970 aniden ölür. ABD ile kapanmamış hesap kalır geriye…

 

Dolar basma yetkisini bankerlerden alıp devletin (establishment) yetkisine bırakmayı amaçlayan Başkan Kennedy De Gaulle kadar şanslı değildi. O suikast sonucu canıyla ödedi, dolara dokunmanın bedelini… (Mersin Times)

 
Etiketler: Çin, öncesi, küresel, para, sistemi...,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ÇANKAYA MEKTEBİNİ RANTA KURBAN ETMEK…
LİMANIN ATATÜRK PARKINA UZANMA PROJESİ..
LİMANIN ATATÜRK PARKINA UZANMA PROJESİ..
RANTİYENİN ATATÜRK PARKI ÖNÜNE KONTEYNER DAĞI DİKME PROJESİ…
DAVULTEPE BAHÇELERİNİN KATLEDİLME GİRİŞİMİ, YANIT BEKLEYEN SORULAR…
MEZİTLİ BELEDİYESİ, DAVULTEPE BAHÇELERİNİ YOK ETME GİRİŞİMİNİN NERESİNDE?
DAVULTEPE BAHÇELERİNE SANAYİ SİTESİ KONDURMA PROJESİ -2
DAVULTEPE BAHÇELERİNE SANAYİ SİTESİ KONDURMA GİRİŞİMLERİ VE GERÇEKLER -1
PANDEMİ SONRASI YENİ NORMAL
KÜRESEL DAĞITIM ZİNCİRİNİN KIRILMASI, BOLLUK İÇİNDE SEFALET
2021 YATIRIM PROGRAMI, MERSİN' İN PAYINA DÜŞENLER -2
2021 YATIRIMLARI, MERSİN' İN PAYINA DÜŞENLER
ÇİN TİPİ 'KOMÜNİZM' VE REFAHIN PAYLAŞIMI..
YENİ BİR ÇAĞ, YENİ BİR TARİH
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ -2
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ…(1)
90 YIL ÖNCE MERSİN KURTULUŞ BAYRAMINI NASIL KUTLADI?...
Mersin' in kurtuluşu…
2020' yi geride bırakırken..
ZENGİN ÜLKELERLE YOKSULLARIN AŞI AYRIŞMASI...
87 YIL ÖNCE MERSİN…
Uzakdoğu ahlakı, batı sistemi ve Ortadoğu..
Çin nasıl başardı?
Asgari ücret ve seçimlerle bağı..
Çin orta gelir barajını geçerken, Türkiye neden tuzağa yakalandı?
RCEP anlaşmasında süreç nasıl işleyecek?
RCEP ve 'yeni dünya' ekonomisine etkileri…
RCEP Serbest ticaret anlaşmasının anlamı…
Çukurova Havalimanı.. Yaşananlar, yaşanacaklar..
Bahtı kara Havaalanı, bahtı kara Mersin…
İkili sirkülasyon modeli Çin' i nereye, nasıl taşıyacak?
Yol ayrımındaki Erdoğan eksen değiştirebilir mi?
Çin' in orta gelir tuzağından çıkma çabası dünyayı nasıl etkileyecek?
Veriler ışığında Çin' in başarı öyküsü..
Çin' in yeni 5 yıllık planı ve 2035 hedefi…
Rüyalarda kalan bir Karaduvar-Kazanlı hayal projesi…
Küresel para sisteminin Dijital Yuan sınavı..
Dijital para devrimi ve Çin…
Doların tahtını dijital devrim yıkacak…
Dolara dayalı küresel sistem çöküyor mu? ...
Dijital devrimin yeni öncüsü Çin…
Maruni Kilisesi' nin başına gelenler…
Mersin' in sembollerinden Taş Bina gerçekte kimin?
Rum ve Arap Ortodoks Kiliselerinin başına gelenler…
Kurtuluş = Çankaya okulu gerçekte kimin?
Mersin' in tarihi mektep binaları kimin?
Mersin' deki aile mücevherleri gerçekte kimin?
Hatıralarımızın mabedi okullarımıza kıymayın efendiler…
Mersin BŞ Belediyesi gayrimenkullerini İmar İnşaat Şirketine neden devreder?
Mersin Metro ihalesi; güzergah ve kamulaştırma sorunları…
Metro projesi yeniden ihaleye çıkarken…
Fındıkpınarı petrolüyle ilgili saha araştırmaları…
Fındıkpınarı yolunda bulunan petrolün öyküsü…
Mersin ve tarih boyunca petrol…
Kent merkezinin canlandırılması- 4
Kent merkezinin canlandırılması … 3- (Müftü Deresi' nin önemi)
Kent merkezinin canlandırılması … -2- (eski Mersin' in tozunu almak..)
Mersin kent merkezinin canlandırılması, bütüncül plan gereksinimi…
Pandemi ışığında yeni kentleşme modelleri ve Mersin..
Pandemi konusunda yeni gelişmeler, yeni normal..
Salgınlar kentleri de değiştirecek…
Salgınlar kentleri değiştirdi, yine değiştirecek...
Atatürk Parkı' na kıymayın… -2- (Otopark projesi ve riskleri)
Atatürk Parkı' na kıymayın -1
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -2
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -1-
Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler..
Dünyada gelir desteği modellemeleri…
Otları yok ederken, insanları öldüren ilaç
Barselona' dan derslerle Eski Mersin' i canlandırmak..
Tozunu alabilirsek Bit pazarı' na nur yağacak…
Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Mersin' in umutları Kaf dağının ardında…
Akaryakıt çiftlikleri ortasında, petrokimya tesisine nazır TOKİ evleri..
Yeni Zelanda örneği üzerinden 'yeni normal'
Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobüs çözümü...
Yeni normal, yeni yargı
Pandemi sonrası adalet, hukuk, yargı
Mersin'i denizle barıştıracak küçük dokunuşlar..
Evrensel salgın, evrensel korkular…
Küresel Salgın, Belirsizlik çağı…
Koronavirüsten turizm nasıl etkilenecek?
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -10
Sosyalleşme yerini sosyal mesafeye bırakırken etkilenecek sektörler..
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -8
Fiziki çalışma yaşamı sanal ortama taşınırken..
Yoksullara ekmek dağıtmak kavga konusu yapılmamalı…
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -5
Yazı-yorum (Sokağa çıkma yasağında doğrular, yanlışlar)
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… (2)
Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..(1)
Kent merkezini canlandırmaya niyetlenenleri bekleyen zor sınav...
Mersin kent merkezini canlandırmanın olmazsa olmaz koşulu…
Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz..
Mersin metrosu.. Son gelişmeler ne anlatıyor?..
2020 yatırım programından Mersin' e düşenler.. Ankara Mersin' e nasıl bakıyor?
Balık şenliklerinden kimyasal tesis girişimlerine, yol ayrımındaki Karaduvar…
Mersin HRS (Metro) projesinin kredi takvimi, borcun tasfiye süreci nasıl işleyecek?
Mersin metrosu kaç paraya çıkacak?
Mersin Metrosu ve finansman sorunu…
Metro projesinde çevresel sorular, sorunlar..
Çok ortaklı şirketler ve Mersin -4- (Mersin Oteli inşaatı ihaleye çıkarılıyor)
Çok ortaklı şirketler ve Mersinin turizm macerası -3- (Ticaret Sarayı projesi)
Mersin' in turizm macerası -1- (yolunu arayan kent)
2020.. Yeni on yılın eşiğinde…
ABD' de Başkanlık seçimleri, yapay zekaların savaşı...
Yapay zeka ve etik.. Siyaseti daha da kirleten yapay zeka yöntemleri
Yapay zeka ve etik kuralları ..veri analiziyle seçim kazanmak
Yeni dinamikler ışığında bilgi çağını okumak…
Yereli güçlendirelim diye yola çıkanların vardığı yer; Kentteki bahçeyi bile merkezi idarenin üstlendiği ülke!..
Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek..(yazı dizisi 6.bölüm)
Mersin Konteyner Limanı, kaybolan yıllar..(yazı dizisi 5. bölüm)
Ana terminal limandan 470 metrelik rıhtıma savrulan proje…
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (2)
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (1)
AK Parti döneminde Mersin' in gelir gider tablosu-Projelerin başına gelenler..
Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şan...
Aratos' u mezarıyla yeniden keşfetmenin önemi…
Mersin' in terminal liman hayalini çalacak tehlike kapıda..
Metro yatırımının siyasi riskleri..
Metro kararı siyasi bir tercih midir?
Mersin marina; yatlara niyet, rantiyeye kısmet…
Liman sahasının imara açılma girişimi şimdilik püskürtüldü..
Raylı sistemden metroya, maliyet hesapları…
Mersin raylı sistemi kaç yolcu taşıyacak?
Menderes' in Askeri kışlayı turizme kazandırma çabaları…
Taşucu' nun geleceği adına, Mersin Büyükşehir Meclisine düşen tarihi görev..
Mersin' deki Askeri Kışlanın Oyak arazisine dönüşüm öyküsü
Kışla arazisini kapsamayan Millet Bahçesi.. Ayağı eksik proje..
Taşucu' nda tersaneciler mi, çevreciler mi kazanacak?
Taşucu tersaneye mi, çevreci turizme mi kucak açacak?
Raylı sistemde bir nal tamam geriye 'üç nal, bir at' bulmamız kaldı..
Vaatler ve gerçekler.. Bir Havalimanı hikayesi -4-
Vaatler ve gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -3-
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-
Vaatler ve Gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi…
Katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek..
Çeşmeli-Taşucu otoyolu.. Mersin' in ihmal edilmişliği üzerine bir yılan hikâyesi…
Vaatler ve gerçekler… Mersin aktardığı vergiye karşı Ankara' dan ne alıyor?
Veriler ışığında Mersin metrosunun finans yükü, yapılabilirliği…
Raylı sistem mi, metro mu tartışmasının göz ardı ettiği gerçekler..
Hafif raylı sistem mi, metro mu? Toplu taşımada kafa ve kavram karışıklığı..
CHP' nin saydamlık manifestosu, Mersin' de ticari sır duvarına takıldı…
Manifestodaki şeffaflık, pratikteki 'sır'..
Uyumayan şehirler, ölüm uykusundaki Mersin'i uyandırmak için ne yapmalı?…
Uyumayan şehirler…
Mersinli bu kadar mı saf?…
Akkuyu Akdeniz' i daha da ısıtacak…
Mersin'i refaha ulaştıracak kontayner terminal projesi buharlaşırken..
Mersin Büyükşehir belediyesinin borçları, Meclisin denetim ısrarı…
Katılımcılık, sivil toplum, Kent Konseyi…
23 Haziran sonrası.. Nereye doğru?…
'Sahili temizlemeyin, ileride Millet bahçesi yapacağız' diyen akıl…
Bir helikopter hikayesi, Mersin' i bekleyen fatura…
Şeffaflık, hesap verebilirlik sözde olmaz, özde olur…
Erdoğan' ın kaybı sürüyor, İmamoğlu kazanacak…
Çamlıbel Deniz Parkı yeniden açılırken…
Huawei batı blokuna giren Truva atı mı?
ABD- Çin ticaret kavgası, Huawei meydan savaşına döner mi?
Çin-ABD ticaret savaşı, nereye doğru?
Küreselleşmede değişen dinamikler, ABD- Çin Ticaret Savaşı..
Kent konseyleri ne yapmalı, ne yapmamalı?
Kent Konseylerinin kente yük olma halleri…
Belediyeler ve ufak tefek dokunuşlar (kent içinde mavi bayraklı plajlar)…
Mersin' in ayağına gelen altın fırsat: Millet Bahçesi yapımının durdurulması…
Mersin Büyükşehir borç batağında…
Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin… (2)
Siyasetin bu iklimi, bu diliyle nereye doğru?
Mersin' i yeniden metro masallarıyla avutmayın…
Son yerel seçimler, metropolleri kaybeden AK Parti' nin büyük düşüşü…
31 Mart seçimleri ve değişen siyaset iklimi…
Yerelde katılımcı yönetim ve bütçe…
Kim kazandı, kim kaybetti?
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin…
Sandığa giderken..
Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…
Projeler iyi de, para nerede?
Kapatılmayan kanalın, Hediye' nin kahreden öyküsü…
Teknoloji ve gazetecilik…
Mersini bekleyen fırsatlar, uyutulan projeler…
Mersin yeni Marmara olur mu?
Çin ve mütevazi bir köy öyküsü…
Çinli kahvecinin 'gerilla savaşı' …
Küresel kahveci Starbucks Çin' de…
Mersin uyutulurken, Gaziantep raylı sistemi nasıl hayata geçirdi?
Mersin' in kent içi ulaşım modeli arayışları, Gaziantep'in raylı sistem başarısı…
Yerel seçimler, Mersin' deki kaos ve olası sonuçları…
Kışla arazisi ve Müftü Deresini kapsamayan Millet Bahçesi topal projedir…
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
Yerel seçimler; Akdeniz' de kim ne yapar?
Adayları kim belirler? Yerel demokrasinin neresindeyiz?
2010'dan bugüne küresel marka trendleri ve değişen paradigma…
2010' dan bugüne Dünyanın en değerli markaları…(ABD'den Çin'e kayan eksen)
Dünyanın en değerli markaları…
Mersin' in yaşadığı en büyük afet…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Vahap Seçer' li CHP' nin durumu)
Yerel seçimlere doğru Mersin… (AKP-MHP ittifakı, Tuna' nın şansı)
2019' a girerken Mersin' in yatırım envanterine bakış…
Fadime Taner hocamın anısına...
Çukurova Havalimanı bir alandan ibaret değil ki..
Enerjide merkezileşmeye karşı yerelleşme...
Küreselleşme sevdasından küreselleşme karşıtlığına…
Ulus devletleri besleyen finans kapitalin yeni evresi…
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
Mersin' de Büyükşehir tablosu şimdiden netleşirken…
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
Şeffaflık masalı ve gerçekler..
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
MESBAŞ Sayıştay raporu; bir kuzudan kırk post çıkarma halleri…
Mersin' de yerel seçim beş parti arasında mı geçecek?
Hükümet Konağı sadece konak değildi ki…
Enflasyon belası, sorunun temeli…
Sanırım o şansımız da yok artık…
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek…
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri …
Mersin özelinde yerel ittifaklar…
Bahçeli' nin yerel seçim hamleleri…
İttifak hikayeleri, geçmiş deneyimler…
İyi Parti' nin Mersin Büyükşehir' i alma iddiası…
CHP' nin Yerel ittifak denklemleri ve Mersin…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Kocamaz faktörü ve MHP)
Yerel seçime doğru Mersin ve CHP…
Yerel seçimler öncesi Mersin (AKP- MHP cephesi)…
Yerel seçimlere doğru Mersin…
Zindanlardan devlet başkanlığına, vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
Krizi fırsata çeviren ülke…
Güney Kore, krizlerden dersler çıkarmak…
Amazon' un önlenemez yükselişi…
Trump- Bezos kavgası… Amazon üzerinden Washington Post' u çökertme girişimleri…
Telgraftan Twitter' e değişen dünya..
CHP' nin vakitsiz yeni yol arayışları…
Çevre düşmanı projelere karşı, yerel demokrasinin önemi…
Küreselleşmeye karşı yerelleşme…
Pompeipolis' in, Soli' nin dinmeyen feryadı…
24 Haziran seçimleri… Kim kazandı, kim kaybetti?
Erdoğan kaybediyor…
Çeşitli özel ve kamu hastaneleriyle şehir Hastanelerinin maliyet karşılaştırması…
Nicelikten niteliğe doğru yargı ve adalet…
Yeni seçimler, eski yöntemler…
Partiler de ölür…
Dünden bugüne Akkuyu nükleer projesi…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
6
3
18
27
2
Beşiktaş
57
0
5
3
18
26
3
Fenerbahçe
55
0
6
4
17
27
4
Trabzonspor
51
0
6
6
15
27
5
Hatayspor
46
0
7
7
13
27
6
Gaziantep FK
43
0
6
10
11
27
7
Alanyaspor
43
0
8
7
12
27
8
Fatih Karagümrük
41
0
8
8
11
27
9
Göztepe
36
0
9
9
9
27
10
Antalyaspor
35
0
6
14
7
27
11
Sivasspor
33
0
7
12
7
26
12
Konyaspor
32
0
10
8
8
26
13
Yeni Malatyaspor
31
0
10
10
7
27
14
Kasımpaşa
29
0
14
5
8
27
15
Kayserispor
28
0
12
7
7
26
16
Çaykur Rizespor
28
0
11
10
6
27
17
BB Erzurumspor
26
0
13
8
6
27
18
Başakşehir FK
26
0
13
8
6
27
19
MKE Ankaragücü
23
0
15
5
6
26
20
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
21
Gençlerbirliği
21
0
15
6
5
26
Özlü Sözler
"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."


Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı