Yazı Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 11:09
 
87 YIL ÖNCE MERSİN…
ABDULLAH AYAN
abdullahayan@gmail.com
 
 

Mersin' de bir yılbaşı gecesi…

 

70 yaşıma gireceğim bu yıl…

 

Ve aklım erdiğinden beri çoğu insan gibi duygusal anlamda en kötü, izole bir yılbaşı geçireceğim kesin..

 

Hepimizin içini karartan ömürden saymadığımız, belalı bir salgının damgasını vurduğu yılı noktalıyoruz ancak ne zaman bitecek ve daha da önemlisi yıkımları ne kadar sürecek henüz meçhul…

 

Karamsar bulutlara dalmışken, yıllar önce kaleme aldığım ve Mersin' in 1933 yılbaşı gecesine ait izlenimlerine yer verdiğim makale geldi aklıma…

 

Bugün köşemi işte o makaleye, 1933 yılbaşı akşamının mekanlarını anlatan, 87 yıl önceki o gecenin izlenimlerine; gece hayatı, gazinoları, kahvehaneleriyle sisler arasında kaybolmuş bir dönemin Mersin' ine ayırayım istedim.

 

Yıllar sonra okurken bana iyi geldi, umarım siz de o kaybolan eski kentte dolaşırken keyif alırsınız…

 

***

 

" İki kişiyiz.

 

Bir taşla da iki kuş vurmak istiyoruz. Gazete adına Mersin’in eğlence yerlerini turlayarak izlenimlerimizi okuyucuya aktarmakla kalmayacak, bu arada bazı mola yerlerinde yeme içme fırsatı da bulacağız.

 

31 Aralık 1933’ü diğer yıllardan ayıran bir iki özellik var: Birincisi yılbaşı cumartesi gecesine denk geliyor, ertesi gün ise Pazar. İkinci özellik ise bu yılbaşı ramazana denk geliyor.

 

Kutsal ay etkisini sessiz sokaklara öylesine yansıtmış ki, görmeyene anlatmak neredeyse imkânsız.

 

Gecenin 11’i, ayak seslerimiz yankılanıyor bomboş kaldırımlarda. Teravih namazını kılmış büyük çoğunluk soluk ışıkların gölgesindeki evlerine çekilmiş.

 

Hangi eğlence yerinde neyle karşılaşacağımızdan habersiz, Uray caddesine vurduk kendimizi. Gündüzden yağan yağmur gecenin hüznüne karışmış, loş kaldırımları daha da gizemli ve soğuk hale getiriyor. Ayak seslerimiz karışıyor gecenin karanlığına…

 

İlk durağımız Halk Gazinosu*. Kırık dökük masalarda, yaklaşmakta olan yeni yılın ilk anından habersiz anı çile niyetine doldurmaya çalışan avurtları çökmüş, konuşmaları birbirine karışan nice insan…

 

Gerekli, gereksiz önlerine koyulan her içki kadehini bir solukta son damlasına kadar midelerine indirirken, yaşı geçmiş kadın şarkıcıların, hayata küskün sesleriyle söylemeye çalıştıkları şarkılara sarhoş alkışlarla eşlik etmeye çalışıyorlar.

 

Kadınlar bu sarhoşların alkış desteğini öylesine benimsemişler ki, duymadıklarında yüzlerine yansıyan mutsuz gölgeleri hmek mümkün.

 

Kalabalıktaki yalnızlığın hüznüne tuz biber eken mahzun tablo içimizi öylesine kararttı ki, zor attık kendimizi dışarıya. Bozuk Mersin kaldırımlarını arşınlamaya devam etmek üzere ıslak yollardayız.

 

Sırada Zabit Yurdu var. Çıkarken yıkılacak gibi gıcırdayan tahta merdivenler. Kapıdan şöyle bir bakıyoruz. Resmi üniformalı birçok zabit, ümera ve aileleri… Nereye göz atsak sırmalı elbiseden geçilmiyor. Hiç bitmeyecek gibi gelen basamakları yuvarlanır gibi iniyor, sakin ve sessiz sokağımıza kavuşuyoruz yeniden. Bu sefer ayak gürültümüze, soğuktan takırdamaya başlayan çene kemiklerimiz eşlik ediyor hafiften.

 

Mersin sokakları yalnızlığın ayıbını örtmek için ürperten soğuğun şiddetini arttırıyor adeta. Adımlarımızı hızlandırarak sakardan geçiyoruz.

 

Sekiz on kişi radyonun etrafında toplanmış, yüzlerini güldürecek, bugüne kadar ters giden şanslarını değiştirecek yılbaşı piyangosunun ikramiye kazanan numaralarını anons edecek sesi pür dikkat beklemekte. Malum gece tam 12’ de 500 ve 200 bin liralık büyük ikramiyelerin***** hangi numaraya vurduğunu duyuracak Ankara Radyosu…

 

Ver elini Ziya Paşa gazinosu**…

 

Denizin dalgaları vuruyor camlara. Burada da sigara dumanından zor seçiliyor içerisi. Kalabalık üst üste yığılmış gibi. Kimi tavla, kimi konken, kimisi de aznif (taşlarla oynanan bir çeşit domino) bir sürü insan masaları doldurmuş.

 

Yüzlerinde, yeni yılın talihlerini çevirme beklentisi. İskambil kâğıdına, aznif parçasına bağlanan umutlar…

 

Daha dolaşacağımız çok yer var ama zamanımız kısıtlı o nedenle erken kaçıyoruz buradan…

Mersin Palas, Çukurova Bar, isimsiz kumarhaneler ve en renkli mekan Tüccar Kulübünü en sona saklayarak, yeniden ver elini Mersin kaldırımları.

 

Mersin Palas***, Halk Gazinosundan da beter durumda. Harap merdivenlerden tırmanıyor, yıkılacak gibi duran salona göz atıyoruz. Dört beş masada uyuklamakta olan birkaç kız ve onlara aşık beş on akşamcı.

 

Çukurova Bar****’a da göz atıyoruz. Normalde her akşam yanık aşıkların sinesine su serpen, cebine darı eken muhteşem bar, Mersin’in kaldırımlarına nazire yaparcasına sessiz ve soğuk. Cazı, dansıyla her zaman gürültüsü ayyuka çıkan koca dansing, bu akşam zavallı bir mesken gibi boynu bükük… Kapısının kırılan camları yerine tutturulmuş paslı teneke.

 

Müzik sesi her zaman sokaklara yansıyan bar, bu yılbaşı gecesi, Mersin kaldırımlarından beter sessizliğe bürünmüş.

 

Artık kumar, kumarhane görmek istiyoruz. Gözlerimiz, panjurları sıkı sıkıya kapalı binaların içine nüfuz etmek için çaba gösteriyor ama kalın duvarlarla çevrili binaların içinde nelerin döndüğünü görmek imkânsız…

 

Sıra, kumarın en büyüğünün döndüğü, servetlerin el değiştirdiği, seçkinlerin eğlendiği, Tüccar Kulübünde…

 

Kulübün dik merdivenlerini tırmanıyoruz. Tüm balolarda boy gösteren, resmi görevinin itibarı, cüzdanının şişkinliği sayesinde dokunulmaz mekânda gönül rahatlığıyla kumar oynayan, sınırsız eğlencelerin aktörlerin tümü umduğumuz gibi burada.

 

Şapka ve paltolarımızı silkeleyerek vestiyere bırakıyor, camlı kapıdan içeri atıyoruz kendimizi. Bilet ve davetiye için koyulmuş bir masanın başındaki birkaç ünlü sima karşılıyor bizi. Usuldendir diye sorulan birkaç soruyu cevaplandırıp sonunda kalabalığa karışıyoruz. Yanımdaki arkadaşım tanıdık bir gruba katılırken, ben kapıya yakın oturan birkaç dostun davetine icabet ettim.

 

Yerim tüm gelenleri incelemem için biçilmiş kaftan… İşte pembe tuvaletli hanımefendi ve yanında tambura gerilmiş yay gibi smokine sığmaya çalışmış bey…

 

Beyazlı bir matmazel, arkasında ağdalı Fransızcayla bağıra çağıra konuşan mösyö… Yüzünün kırışıklarını gidermek için saatlerce pomatla yaptığı masajdan yüzünün derisi tahriş olmuş, yanındaki kızının annesi değil kardeşi olduğu hissini vermek için kendisini paralamış bir madam ile yaşını sineye çekmiş kocası…

 

Yarım saat dayanabildim baloya… Geceye birlikte çıktığım dostumu Kulüpte bırakıp bu kez yalnız attım kendimi sokağa…

 

Vurdum kendimi isimsiz bir kumarhaneye… Malum her yönüyle yazacağım bir yılın yerini yenisine bıraktığı bu geceyi…

 

Uzun bir masanın etrafında benizleri solmuş on beş, yirmi şahıs. Öylesine dalmışlar ki, girdiğimin farkına bile varmıyor çoğu.

 

Birkaç deste kırmızı, mavi kağıt birbirine karıştırılmış ve masanın ortasına muntazam biçimde yatırılmış:

 

-Üç lira…

 

-Banko…

 

Parayı süren karşısındakinin bulduğu “3” e mukabil, “7” yi bularak masadaki parayı kazandı, çekti önüne. Oyun tüm hızıyla devam ediyor, kâğıtlar çekiliyor, paralar durmadan el değiştiriyor.

 

En büyük banko bir ara yirmi lirayı buldu. Krizden önce beş yüz, bin liraların tek hamlede el değiştirmesine aşina masalar şimdi yirmi lirayla yetiniyor. Kâğıtları çeken simalar değişmemiş, değişen sadece zaman ve koşullar.

 

Birkaç kumarhane, batakhane karışımı yere de damladım, yeni yılın ilk saatlerinde…

 

Sabaha doğru son mekândan kendimi sokağa atıyorum.

 

Yılın ilk güneşi gecenin soğuğuna inat, ışık huzmesiyle denizin içinden doğuyor, gülümsüyor tüm sıcaklığıyla…

 

Yüklendiği gazetelerle bir çocuk bağırarak geliyor bana doğru:

 

-Yazıyor, yazıyor… Dün akşamki çekilişte 500 bin lira kazanan büyük ikramiyeyi, tam piyango listesini yazıyor…

 

Göz kırpıyorum çocuğa… Ceketin yakasını kaldırıyor, dudaklarımda geceden kalma bir ıslık, sıcak bir çay içebileceğim sabahçı kahvesine ilerliyorum…"

 

Y. Sanih

 

Not: izlenimlerini Y. Sanih imzasıyla kaleme alan muharrir muhabiri, 1933’lerin Yeni Mersin gazetesine tüm emek verenleri; saygı, minnet, rahmetle yâd ediyorum…

 

*Halk Gazinosu: Sonradan Akkahve olacak, günümüzün Büyükşehir Belediye Meclis salonu

 

**Ziyapaşa Gazinosu: Günümüzdeki Taşhan ile Merkez PTT binası arasında kalan yarı yıkık bina

 

***Mersin Palas: Uray Caddesinin, Atatürk Caddesi ile kesiştiği kavşakta yer alan artık izi bile kalmayan mekân…

 

****Çukurova Bar: Günümüzün Ticaret Sanayi Odası ve Tüccar Kulübünün yer aldığı alan…

 

**** Sonradan Milli Piyango adını alan Tayyare çekilişi yılbaşı ikramiyeleri 1934' te şöyleydi:

 

1 adet 500 bin, 1 adet 200 bin, 1 adet 100 bin, 1 adet 50 bin, 1 adet 30 bin, 1 adet 20 bin, 1 adet 15 bin, 1 adet 10 bin ile başlayıp, 2 adet 8 bin, 5 adet 5 bin, 10 adet 3 bin, 20 adet 2 bin, 55adet 1 bin diye devam ediyor, en küçük ikramiye olan 50 lira 5 bin bilete dağıtılıyordu. Toplam ikramiye 1 milyon 656 bin lira 5850 bilete çıkıyordu… (Fikir vermesi açısından aynı tarihte bir kilo fasulyenin 10 kuruş, bir kilo nohudun 5 kuruş olduğunu not etmeliyim) (Mersin Times)

 
Etiketler: 87, YIL, ÖNCE, MERSİN…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
LİMANIN ATATÜRK PARKINA UZANMA PROJESİ..
RANTİYENİN ATATÜRK PARKI ÖNÜNE KONTEYNER DAĞI DİKME PROJESİ…
DAVULTEPE BAHÇELERİNİN KATLEDİLME GİRİŞİMİ, YANIT BEKLEYEN SORULAR…
MEZİTLİ BELEDİYESİ, DAVULTEPE BAHÇELERİNİ YOK ETME GİRİŞİMİNİN NERESİNDE?
DAVULTEPE BAHÇELERİNE SANAYİ SİTESİ KONDURMA PROJESİ -2
DAVULTEPE BAHÇELERİNE SANAYİ SİTESİ KONDURMA GİRİŞİMLERİ VE GERÇEKLER -1
PANDEMİ SONRASI YENİ NORMAL
KÜRESEL DAĞITIM ZİNCİRİNİN KIRILMASI, BOLLUK İÇİNDE SEFALET
2021 YATIRIM PROGRAMI, MERSİN' İN PAYINA DÜŞENLER -2
2021 YATIRIMLARI, MERSİN' İN PAYINA DÜŞENLER
ÇİN TİPİ 'KOMÜNİZM' VE REFAHIN PAYLAŞIMI..
YENİ BİR ÇAĞ, YENİ BİR TARİH
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ -2
ALATA ARAZİDEN İBARET DEĞİL Kİ…(1)
90 YIL ÖNCE MERSİN KURTULUŞ BAYRAMINI NASIL KUTLADI?...
Mersin' in kurtuluşu…
2020' yi geride bırakırken..
ZENGİN ÜLKELERLE YOKSULLARIN AŞI AYRIŞMASI...
Uzakdoğu ahlakı, batı sistemi ve Ortadoğu..
Çin nasıl başardı?
Asgari ücret ve seçimlerle bağı..
Çin orta gelir barajını geçerken, Türkiye neden tuzağa yakalandı?
RCEP anlaşmasında süreç nasıl işleyecek?
RCEP ve 'yeni dünya' ekonomisine etkileri…
RCEP Serbest ticaret anlaşmasının anlamı…
Çukurova Havalimanı.. Yaşananlar, yaşanacaklar..
Bahtı kara Havaalanı, bahtı kara Mersin…
İkili sirkülasyon modeli Çin' i nereye, nasıl taşıyacak?
Yol ayrımındaki Erdoğan eksen değiştirebilir mi?
Çin' in orta gelir tuzağından çıkma çabası dünyayı nasıl etkileyecek?
Veriler ışığında Çin' in başarı öyküsü..
Çin' in yeni 5 yıllık planı ve 2035 hedefi…
Rüyalarda kalan bir Karaduvar-Kazanlı hayal projesi…
Küresel para sisteminin Dijital Yuan sınavı..
Dijital para devrimi ve Çin…
Doların tahtını dijital devrim yıkacak…
Çin öncesi küresel para sistemi...
Dolara dayalı küresel sistem çöküyor mu? ...
Dijital devrimin yeni öncüsü Çin…
Maruni Kilisesi' nin başına gelenler…
Mersin' in sembollerinden Taş Bina gerçekte kimin?
Rum ve Arap Ortodoks Kiliselerinin başına gelenler…
Kurtuluş = Çankaya okulu gerçekte kimin?
Mersin' in tarihi mektep binaları kimin?
Mersin' deki aile mücevherleri gerçekte kimin?
Hatıralarımızın mabedi okullarımıza kıymayın efendiler…
Mersin BŞ Belediyesi gayrimenkullerini İmar İnşaat Şirketine neden devreder?
Mersin Metro ihalesi; güzergah ve kamulaştırma sorunları…
Metro projesi yeniden ihaleye çıkarken…
Fındıkpınarı petrolüyle ilgili saha araştırmaları…
Fındıkpınarı yolunda bulunan petrolün öyküsü…
Mersin ve tarih boyunca petrol…
Kent merkezinin canlandırılması- 4
Kent merkezinin canlandırılması … 3- (Müftü Deresi' nin önemi)
Kent merkezinin canlandırılması … -2- (eski Mersin' in tozunu almak..)
Mersin kent merkezinin canlandırılması, bütüncül plan gereksinimi…
Pandemi ışığında yeni kentleşme modelleri ve Mersin..
Pandemi konusunda yeni gelişmeler, yeni normal..
Salgınlar kentleri de değiştirecek…
Salgınlar kentleri değiştirdi, yine değiştirecek...
Atatürk Parkı' na kıymayın… -2- (Otopark projesi ve riskleri)
Atatürk Parkı' na kıymayın -1
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -2
Mersin' in Barselona' dan çıkaracağı dersler.. -1-
Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler..
Dünyada gelir desteği modellemeleri…
Otları yok ederken, insanları öldüren ilaç
Barselona' dan derslerle Eski Mersin' i canlandırmak..
Tozunu alabilirsek Bit pazarı' na nur yağacak…
Çeşmeli-Taşucu otoyolu, Mersin' in umutları Kaf dağının ardında…
Akaryakıt çiftlikleri ortasında, petrokimya tesisine nazır TOKİ evleri..
Yeni Zelanda örneği üzerinden 'yeni normal'
Mersin' in toplu taşıma sorunu, Metrobüs çözümü...
Yeni normal, yeni yargı
Pandemi sonrası adalet, hukuk, yargı
Mersin'i denizle barıştıracak küçük dokunuşlar..
Evrensel salgın, evrensel korkular…
Küresel Salgın, Belirsizlik çağı…
Koronavirüsten turizm nasıl etkilenecek?
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -10
Sosyalleşme yerini sosyal mesafeye bırakırken etkilenecek sektörler..
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -8
Fiziki çalışma yaşamı sanal ortama taşınırken..
Yoksullara ekmek dağıtmak kavga konusu yapılmamalı…
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -6
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak -5
Yazı-yorum (Sokağa çıkma yasağında doğrular, yanlışlar)
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… (2)
Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..(1)
Kent merkezini canlandırmaya niyetlenenleri bekleyen zor sınav...
Mersin kent merkezini canlandırmanın olmazsa olmaz koşulu…
Mersin metro ihalesi; Konsept değişmedikçe, yeni iptaller kaçınılmaz..
Mersin metrosu.. Son gelişmeler ne anlatıyor?..
2020 yatırım programından Mersin' e düşenler.. Ankara Mersin' e nasıl bakıyor?
Balık şenliklerinden kimyasal tesis girişimlerine, yol ayrımındaki Karaduvar…
Mersin HRS (Metro) projesinin kredi takvimi, borcun tasfiye süreci nasıl işleyecek?
Mersin metrosu kaç paraya çıkacak?
Mersin Metrosu ve finansman sorunu…
Metro projesinde çevresel sorular, sorunlar..
Çok ortaklı şirketler ve Mersin -4- (Mersin Oteli inşaatı ihaleye çıkarılıyor)
Çok ortaklı şirketler ve Mersinin turizm macerası -3- (Ticaret Sarayı projesi)
Mersin' in turizm macerası -1- (yolunu arayan kent)
2020.. Yeni on yılın eşiğinde…
ABD' de Başkanlık seçimleri, yapay zekaların savaşı...
Yapay zeka ve etik.. Siyaseti daha da kirleten yapay zeka yöntemleri
Yapay zeka ve etik kuralları ..veri analiziyle seçim kazanmak
Yeni dinamikler ışığında bilgi çağını okumak…
Yereli güçlendirelim diye yola çıkanların vardığı yer; Kentteki bahçeyi bile merkezi idarenin üstlendiği ülke!..
Konteyner Terminal Limanı beklerken Millet Bahçesi ile yetinmek..(yazı dizisi 6.bölüm)
Mersin Konteyner Limanı, kaybolan yıllar..(yazı dizisi 5. bölüm)
Ana terminal limandan 470 metrelik rıhtıma savrulan proje…
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (2)
Yatırım programları ve kaybolan Mersin konteyner liman projesi.. (1)
AK Parti döneminde Mersin' in gelir gider tablosu-Projelerin başına gelenler..
Aratos' un mezarı, Mersin' in önüne gelen tarihi şan...
Aratos' u mezarıyla yeniden keşfetmenin önemi…
Mersin' in terminal liman hayalini çalacak tehlike kapıda..
Metro yatırımının siyasi riskleri..
Metro kararı siyasi bir tercih midir?
Mersin marina; yatlara niyet, rantiyeye kısmet…
Liman sahasının imara açılma girişimi şimdilik püskürtüldü..
Raylı sistemden metroya, maliyet hesapları…
Mersin raylı sistemi kaç yolcu taşıyacak?
Menderes' in Askeri kışlayı turizme kazandırma çabaları…
Taşucu' nun geleceği adına, Mersin Büyükşehir Meclisine düşen tarihi görev..
Mersin' deki Askeri Kışlanın Oyak arazisine dönüşüm öyküsü
Kışla arazisini kapsamayan Millet Bahçesi.. Ayağı eksik proje..
Taşucu' nda tersaneciler mi, çevreciler mi kazanacak?
Taşucu tersaneye mi, çevreci turizme mi kucak açacak?
Raylı sistemde bir nal tamam geriye 'üç nal, bir at' bulmamız kaldı..
Vaatler ve gerçekler.. Bir Havalimanı hikayesi -4-
Vaatler ve gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -3-
Vaatler ve gerçekler.. Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi -2-
Vaatler ve Gerçekler: Bir Çukurova Havalimanı hikâyesi…
Katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek..
Çeşmeli-Taşucu otoyolu.. Mersin' in ihmal edilmişliği üzerine bir yılan hikâyesi…
Vaatler ve gerçekler… Mersin aktardığı vergiye karşı Ankara' dan ne alıyor?
Veriler ışığında Mersin metrosunun finans yükü, yapılabilirliği…
Raylı sistem mi, metro mu tartışmasının göz ardı ettiği gerçekler..
Hafif raylı sistem mi, metro mu? Toplu taşımada kafa ve kavram karışıklığı..
CHP' nin saydamlık manifestosu, Mersin' de ticari sır duvarına takıldı…
Manifestodaki şeffaflık, pratikteki 'sır'..
Uyumayan şehirler, ölüm uykusundaki Mersin'i uyandırmak için ne yapmalı?…
Uyumayan şehirler…
Mersinli bu kadar mı saf?…
Akkuyu Akdeniz' i daha da ısıtacak…
Mersin'i refaha ulaştıracak kontayner terminal projesi buharlaşırken..
Mersin Büyükşehir belediyesinin borçları, Meclisin denetim ısrarı…
Katılımcılık, sivil toplum, Kent Konseyi…
23 Haziran sonrası.. Nereye doğru?…
'Sahili temizlemeyin, ileride Millet bahçesi yapacağız' diyen akıl…
Bir helikopter hikayesi, Mersin' i bekleyen fatura…
Şeffaflık, hesap verebilirlik sözde olmaz, özde olur…
Erdoğan' ın kaybı sürüyor, İmamoğlu kazanacak…
Çamlıbel Deniz Parkı yeniden açılırken…
Huawei batı blokuna giren Truva atı mı?
ABD- Çin ticaret kavgası, Huawei meydan savaşına döner mi?
Çin-ABD ticaret savaşı, nereye doğru?
Küreselleşmede değişen dinamikler, ABD- Çin Ticaret Savaşı..
Kent konseyleri ne yapmalı, ne yapmamalı?
Kent Konseylerinin kente yük olma halleri…
Belediyeler ve ufak tefek dokunuşlar (kent içinde mavi bayraklı plajlar)…
Mersin' in ayağına gelen altın fırsat: Millet Bahçesi yapımının durdurulması…
Mersin Büyükşehir borç batağında…
Metro balon çıktı, onay hafif raylı sistem projesine verildi…
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin… (2)
Siyasetin bu iklimi, bu diliyle nereye doğru?
Mersin' i yeniden metro masallarıyla avutmayın…
Son yerel seçimler, metropolleri kaybeden AK Parti' nin büyük düşüşü…
31 Mart seçimleri ve değişen siyaset iklimi…
Yerelde katılımcı yönetim ve bütçe…
Kim kazandı, kim kaybetti?
89 gibi başladı, 94 gibi bitmesin…
Sandığa giderken..
Yeni Büyükşehir Başkanını bekleyen tablo ve Haciz gelen Belediye…
Projeler iyi de, para nerede?
Kapatılmayan kanalın, Hediye' nin kahreden öyküsü…
Teknoloji ve gazetecilik…
Mersini bekleyen fırsatlar, uyutulan projeler…
Mersin yeni Marmara olur mu?
Çin ve mütevazi bir köy öyküsü…
Çinli kahvecinin 'gerilla savaşı' …
Küresel kahveci Starbucks Çin' de…
Mersin uyutulurken, Gaziantep raylı sistemi nasıl hayata geçirdi?
Mersin' in kent içi ulaşım modeli arayışları, Gaziantep'in raylı sistem başarısı…
Yerel seçimler, Mersin' deki kaos ve olası sonuçları…
Kışla arazisi ve Müftü Deresini kapsamayan Millet Bahçesi topal projedir…
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
Yerel seçimler; Akdeniz' de kim ne yapar?
Adayları kim belirler? Yerel demokrasinin neresindeyiz?
2010'dan bugüne küresel marka trendleri ve değişen paradigma…
2010' dan bugüne Dünyanın en değerli markaları…(ABD'den Çin'e kayan eksen)
Dünyanın en değerli markaları…
Mersin' in yaşadığı en büyük afet…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Vahap Seçer' li CHP' nin durumu)
Yerel seçimlere doğru Mersin… (AKP-MHP ittifakı, Tuna' nın şansı)
2019' a girerken Mersin' in yatırım envanterine bakış…
Fadime Taner hocamın anısına...
Çukurova Havalimanı bir alandan ibaret değil ki..
Enerjide merkezileşmeye karşı yerelleşme...
Küreselleşme sevdasından küreselleşme karşıtlığına…
Ulus devletleri besleyen finans kapitalin yeni evresi…
CHP, Mersin Büyükşehir' i nasıl kazanır?
Mersin' de Büyükşehir tablosu şimdiden netleşirken…
Mersin'i kurtaracak (!) yatırım geliyor…
Şeffaflık masalı ve gerçekler..
Nasıl bir Başkanlık, nasıl bir Başkan!..
MESBAŞ Sayıştay raporu; bir kuzudan kırk post çıkarma halleri…
Mersin' de yerel seçim beş parti arasında mı geçecek?
Hükümet Konağı sadece konak değildi ki…
Enflasyon belası, sorunun temeli…
Sanırım o şansımız da yok artık…
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?
AK Parti-MHP ittifakını Mersin düğümü bitirecek…
Mersin' in bölgesel dengeleri, yerel ittifak denklemleri …
Mersin özelinde yerel ittifaklar…
Bahçeli' nin yerel seçim hamleleri…
İttifak hikayeleri, geçmiş deneyimler…
İyi Parti' nin Mersin Büyükşehir' i alma iddiası…
CHP' nin Yerel ittifak denklemleri ve Mersin…
Yerel seçimlere doğru Mersin.. (Kocamaz faktörü ve MHP)
Yerel seçime doğru Mersin ve CHP…
Yerel seçimler öncesi Mersin (AKP- MHP cephesi)…
Yerel seçimlere doğru Mersin…
Zindanlardan devlet başkanlığına, vatan hainliğinden Nobel barış ödülüne…
Krizi fırsata çeviren ülke…
Güney Kore, krizlerden dersler çıkarmak…
Amazon' un önlenemez yükselişi…
Trump- Bezos kavgası… Amazon üzerinden Washington Post' u çökertme girişimleri…
Telgraftan Twitter' e değişen dünya..
CHP' nin vakitsiz yeni yol arayışları…
Çevre düşmanı projelere karşı, yerel demokrasinin önemi…
Küreselleşmeye karşı yerelleşme…
Pompeipolis' in, Soli' nin dinmeyen feryadı…
24 Haziran seçimleri… Kim kazandı, kim kaybetti?
Erdoğan kaybediyor…
Çeşitli özel ve kamu hastaneleriyle şehir Hastanelerinin maliyet karşılaştırması…
Nicelikten niteliğe doğru yargı ve adalet…
Yeni seçimler, eski yöntemler…
Partiler de ölür…
Dünden bugüne Akkuyu nükleer projesi…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
5
3
18
26
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
54
0
6
3
17
26
4
Trabzonspor
48
0
6
6
14
26
5
Hatayspor
45
0
7
6
13
26
6
Alanyaspor
42
0
8
6
12
26
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
40
0
8
7
11
26
9
Göztepe
35
0
9
8
9
26
10
Antalyaspor
34
0
6
13
7
26
11
Sivasspor
32
0
7
11
7
25
12
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
13
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
14
Kasımpaşa
29
0
13
5
8
26
15
Çaykur Rizespor
28
0
10
10
6
26
16
BB Erzurumspor
25
0
13
7
6
26
17
Başakşehir FK
25
0
13
7
6
26
18
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
15
5
5
25
Özlü Sözler
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı