Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 14:41
 
Tasarruf, borçlanma ve bir öncelikli konu: Belediye yurt dışı gezileri !
Bugüne kadar yazılarımda sıkça söz ettiğim konuların başında, yararsız kardeş şehir, fuar ve çeşitli amaçlı yurt dışı gezileri gelir.
GÜNDEM Haberi


Bunlar sonunda hep turistik gezi haline dönüşmüş ve Mersin’e hiç bir yarar sağlamamıştır. Halkın özellikle son 15 yıl içerisinde milyonlarca lirası keyfi olarak boşa harcanmıştır.

 

Bugüne kadar bu gezileri, Büyükşehir Belediyesi ve MTSO, bazen ayrı bazen de ortak yapıyordu.

 

Gezilerde büyük heyetler halinde dostlar, arkadaşlar, oda ve STK başkanları yer alıyordu.

 

Bu ısrarlı eleştirilerim ve yazılarım sonunda, hiç olmazsa MTSO hem bu tür gezileri azalttı, hem de katılım sayısını düşürdü.

 

Kentini düşünen ahlak ve vicdan sahibi birçok kent dinamiği ve yöneticisi de tepkiler üzerine, kentin yani halkın parası ile yapılan bu gezilere katılmadı.

 

Ancak tüm eleştirilere rağmen Macit Özcan dönemi Büyükşehir Belediyesi,  “Kardeş Şehir” gezilerini, Kardeş Şehir sayılarını arttırarak sürdürdü.

 

Belki de bir Aquapark bedeli kadar para, o dönem bu tür gezilere harcandı.

 

Macit Özcan sonrası Büyükşehir yönetimi de, maalesef bu eski alışkanlığı kısmen de olsa sürdürdü.

 

Neredeyse her Meclis toplantısında bir ülkeye gezi kararı alınıyordu!

 

Dilek ve temennilerde dahi konuşmayan, birçok Belediye çalışmasından habersiz Meclis üyeleri, konu  yurt dışı gezi  olunca kent için göstermedikleri mücadeleyi geziye katılmak için veriyorlardı.

 

Bilgi ve görgü arttırma, teknik araştırmalar yapma, kardeş şehirlerle karşılıklı kültür alışverişi, fuarlarda kentimizin tanıtımı vs. gibi hiç biri amacına ulaşmayan sebepler ortaya atılıyordu.

 

Tabii Belediye Başkanlarının ve Belediye çalışanlarının görev gereği yurtdışına gitmelerine kimse karşı olamaz; ama en az sayıda ve doğru kişilerle olması koşuluyla.

Sorun,  Meclis üyelerinin ve alakasız kimselerin sırf gezme amacı ile kentin bütçesinden yurt dışı gezileri yapmalarıdır.

 

Maalesef yeni Büyükşehir Meclisinde de durumun değişmediğini üzülerek gördük. İlk yurt dışı gezi konusunda Meclis, gidecek kişi sayısının artırılması için büyük bir birlik içinde meselenin komisyona havale edilmesini sağladı. Komisyondan da tabiiki sayının arttırılması kararı çıkacaktır.

 

Bu tür gezilere yurtdışı deneyimi olan ve yabancı dil bilen Başkan danışmanının ve yanında gerekirse konuda uzman bir kişinin gitmesi doğrudur.

 

Borç içerisinde olan Belediye tasarruf öncelikli bir planlama yapmak zorundayken ve buna önce Meclisin uyması gerekirken, hiçbir fayda sağlamayacağı şimdiden belli olan bu gezileri kabullenmek mümkün değil.

 

Belediyenin yeniden borçlanmasına onay verilmemesi, daha doğrusu borcun borçla ödenmesine izin verilmemesi bir taraftan Büyükşehir Belediyesinin başka gelir kaynaklarına yönelmesi açısından olumlu bir gelişmedir.

 

Şimdi Belediye alacaklarını tahsil etmede daha sıkı bir çalışma içerisinde.

 

Bu durum belki de hayırlı bir duruma yol açacak,  Belediyenin gelir getiren yeni projeler üretmesini sağlayacaktır.

 

Yurtdışı geziler, kullanılan fuzuli makam araçları, gereksiz festivaller gibi konulardan başlayarak büyük bir tasarruf seferberliğine başlayabilirler.

 

Bizlerde beş yıl sonra, gelecek yönetime bırakılan daha büyük bir borç yükünden söz etmek durumunda kalmayız. (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Tasarruf,, borçlanma, ve, bir, öncelikli, konu:, Belediye, yurt, dışı, gezileri, !,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.


KONFİÇYÜS
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı