Haber Detayı
23 Nisan 2018 - Pazartesi 12:51
 
Silifke’de ‘1. Yörük Türkmen Çalıştayı’ gerçekleştirildi
'Anadolu'nun bin yıllık özgürlük ve sevgi yürüyüşçüleri Silifke'de buluşuyor' sloganıyla Gökbelen Yaylası'nda düzenlenen Yörük Türkmen Kültürü ve Değerlerini Yaşatma Çalıştayı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.
Haberi


Çalıştay kapsamında Silifke yoğurdundan kıl keçisine, Yörüklerin yaşam şartlarından konargöçer sorunlarına, kadar Yörüklere mal olmuş pek çok değerler gündeme getirildi. Gökbelen Yaylasında gerçekleştirilen Yörük Çalıştayı'nın ilk programını basına kapalı olarak gerçekleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, ardından giydiği Yörük kıyafetiyle kurulan platforma çıkıp kalabalığa seslendi.

‘GENEL BAŞKANIMIZI SİLİFKE’DE AĞIRLAMAKTAN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUK’

Silifke 1. Yörük Çalıştayı’nın açılış konuşmasını Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Turgut, “Yirmi yıl önce tanıma onuruna eriştiğim ve yirmi yıldır da dürüstlüğünden, çalışkanlığından, mütevazılığinden ve devlet adamlığından en ufak bir sapma gözlemlemediğim ve liderimiz olmasından büyük onur duyduğum Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu kentimizde ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyduk.

Bir Yörük çocuğu olarak sizlerle beraber olmaktan her zaman büyük mutluluk duyuyorum. Belediye Başkanlığı yaptığım dört yıllık süre zarfında Sayın Genel Başkanımızın tüm belediye başkanlarına verdiği talimat doğrultusunda tüm vatandaşlarımıza eşit hizmet götürüyor, 88 mahallemizde de bu talimatı uygulamaya gayret gösteriyoruz. Şeffaf belediyecilik anlayışıyla halkımıza en iyi hizmeti sunmanın gayreti içerisindeyiz. Sosyal demokrat belediyeciliğin örneklerini ve hizmetlerini yerine getirirken asıl Cumhuriyet Halk Partili belediyelerden beklenen hizmet vatandaşlarımızın ekonomisine katkıda bulunmaktır. Bizde bu amaçla Silifke’de bir kooperatif kurduk. Keçi üreticilerimize sahip çıkarak keçi sütünü değerlendirmek istiyoruz. Bu kooperatif sayesinde hem marka haline gelmiş Silifke Yoğurdumuzu hem de keçi sütünden elde ettiğimiz peynir ve yoğurtları değerlendirmiş olacağız. Bu sayede hem üreticimiz kazanacak hem de keçi sütü ve keçi sütü ürünlerimizin değeri artacaktır.

Ülkemizin böyle yoğun bir gündeminde bizlerle bir araya gelen ve böyle anlamlı bir günde yanımızda olan Sayın Genel Başkanımızın Yörüklerimize verdiği değer ve önem bir kez daha vurgulanmıştır. Kendisine sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi.

 

‘CUMHURİYET’İ HEP BİRLİKTE TAÇLANDIRACAĞIZ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gökbelen Yaylası'nda düzenlenen Silifke Yörük Türkmen Çalıştayı'nda konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Haziran'da hep beraber bir düğün, bir bayram havası içinde sandığa gidelim. Bize düşen görev Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetini yerine getirmek. Cumhuriyeti hep birlikte demokrasi ile taçlandıracağız" dedi.

Gökbelen Yaylası'nda Yörüklerle çadırda buluşan Kılıçdaroğlu, Yörüklerin sorunlarını dinledi. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, Yörüklerle birlikte olmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Kimseyi ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden, kimsenin kimliğinden, yaşam tarzından ötürü kimseyi ayrıştırmadan, madem ki birlikte yaşıyoruz, madem ki aynı havayı teneffüs ediyoruz, madem ki bu dağlar bizim, bu ovalar bizim bu ülkeyi gökyüzüne çevirmek bizim, hepimizin görevi. Kavga değil, huzur ve barış istiyoruz kendi ülkemizde, bunu sağlayacağım. Bu çadırlar güzel Türkçemizi asırlar boyunca yaşatan çadırlardır. Bu çadırları, bu kültürü bileceğiz. Geçmişimizi bileceğiz, geçmişten ders alıp geleceğimizi hep beraber inşa edeceğiz” diye konuştu.

 

‘ADALET İNSANLIĞIN TEMEL KAVRAMIDIR’

Adalet için 450 kilometre yürüdüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, “Adalet insanlığın temel kavramıdır. Adaleti ben bu çadırlarda öğrendim, adaleti ben kendi evimde, insanlardan, sevgili Peygamberimizden öğrendim. Adalet bizim vazgeçilmezimizdir. Biz adalet için mücadele ederken, vatanımız için uğraşırken, ülkemizde hep beraber yaşamak isterken acaba 2018’in Türkiye’sinde ne oluyor. 2018’de çıkıp Türkiye’nin beka sorunu vardır diyorlarsa, şu soruyu herkesin sorması lazım. 15 yıl önce kimse Türkiye’nin beka sorunu var demiyordu. Ne oldu da 15 yılın sonunda Türkiye’de bir beka sorunundan, Türkiye’de bir gelecek sorunundan, Türkiye’de bir vatan sorunundan söz ediyoruz. Herkesin bunu düşünmesi lazım. Bunun partilerle ilgisi yok. Bu bir memleket meselesidir” şeklinde konuştu.

 

‘DEVLET İRADESİNİ BİR KİŞİNİN ELİNE TESLİM ETMEYİN’

Seçimlerle ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, “Devletin iradesini bir kişiye teslim ederseniz sorunlar ortaya çıkar. Çünkü devlet bir kişi değildir, devlet farklıdır. Devletin temelinde adalet vardır. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Şimdi 2018 Türkiye’sinde devleti bir kişiye teslim ederseniz 1919’da, 1916’da neler yaşandıysa benzer bir sorunu yaşayabiliriz. O nedenle çıkıp bilge insanlar Türkiye’nin geleceğinden endişe ediyorlar. Biz birlikte çalışmak zorundayız. Bu iş bir parti meselesi değildir. Bu iş bir memleket meselesidir. Bu iş bir adalet meselesidir. Adalet bir kişi için değil, bir toplum için değil dünyada yaşayan bütün milletler için adalet geçerlidir. Demokrasiyi şimdi büyüteceğiz, demokrasiyi şimdi geliştireceğiz. Biz kendi ülkemizin insanı kazansın, hepimiz kazanalım ve bu ülkede huzur içinde yaşayalım, bunu yapacağız” ifadelerini kullandı. 

Güzel bir dünyanın inşa edilebileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Biz mücadele edeceğiz. Tek adama Türkiye’yi teslim etmeyin. Tek adama teslim edilen bir Osmanlı İmparatorluğu, gemilerin Çanakkale’den geçmesine müsaade ederek, işgal etmelerini sağladılar. Atatürk hiçbir zaman tek adam olmadı. Hiçbir zaman tek adam hevesinde olmadı. Milli kurtuluş mücadelesi Meclisle yönetti. Bu ovalar hepimizin ovalarıdır. Biz kadınıyla, kızıyla, yaşlısıyla, genciyle, çocuklarımızla beraber bu güzel ülkede huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kimsenin kulu ve kölesi olmak istemiyoruz. Tarihimizi unutmayalım, güzel ülkemizde birlikte yaşayalım, ayrım yapmayalım. Birlikte yaşarsak her şeyimiz güzel olacak. Haziran güzel bir aydır. Haziran’da hep beraber bir düğün havası, bir bayram havası içinde sandığa gidelim. Diyelim ki bu güzel ülkeyi kurdular. Bize düşen görev Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetini yerine getirmek. Yani Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak. Cumhuriyeti hep birlikte demokrasi ile taçlandıracağız" dedi.

 

KOCA VE SAVRAN, ‘YÖRÜKLERİ VE YÖRÜK DEĞERLERİNİ YAŞATMALIYIZ’

Yörük Çalıştayı’nda konuşan Türk Boyları Konfederasyon Başkanı Durhasan Koca ve Sarıkeçililer Yaş. Day. Derneği Başkanı Pervin Savran, birlik ve beraberlik içerisinde Yörük kültürüne ve Yörük değerlerine sahip çıkılması gerektiğini belirterek, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na böyle bir Çalıştaya katılmasından dolayı teşekkür ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör:
 
Etiketler: Silifke’de, ‘1., Yörük, Türkmen, Çalıştayı’, gerçekleştirildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı