Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 20:39
 
Seçer: Romanlar’ın yaşam şartlarını düzeltmek zorundayız
Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) öncülük ettiği ve Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen 'Büyük Roman Buluşması' Mersin’de düzenlendi. Roman vatandaşların sorunlarının masaya yatırıldığı buluşmad,Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Romanlar’ın yaşam şartlarını düzeltmek zorundayız” dedi.
GÜNDEM Haberi


CHP, Parti programı stratejine aldığı “Roman Yurttaşların yaşam koşullarını düzelmeye” yönelik düzenlediği ilk çalıştayını “Akdeniz Bölgesi Büyük Roman Buluşması” olarak Mersin’de düzenledi. Büyük Roman Buluşması’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, AKROMFED Genel Başkanı Ali Daylam, Romanlar Federasyonu Onursal Başkanı Bedrettin Gündeş, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’da yer aldı. Açılış, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Ardından Roman vatandaşları için manevi değeri olan Mersin Kent Orkestranın Solisti Dilek Polat “Gelem-gelem ve Ederlezziye” adlı eseri seslendirdi. AKROMFED tanıtım slaytının ardından, Roman sorunlarını dile getiren belgeselin gösterimi sırasında duygulu anlar yaşanırken AKROMFED Başkanı Ali Daylam, duygusal anlar yaşayarak, göz yaşlarına hakim olamadı.

 

 

Salonu hüzne boğan duygusal anlar, Ali Daylam’ın yaptığı açılış konuşması ile Roman vatandaşların yaşadıkları trajediyi hüzünlü duyguları ile ifade etti. Daylam, “Yerel seçimlerde vizyon sahibi, derinliği olan belediye başkanları seçildi. Vahap Seçer, 8 Mart’ta bizi ziyaret etti. ‘8 Nisan’da Dünya Romanlar Günü’ne katılır mısınız?’ dedik, ‘Katılırım’ dedi. 8 Nisan’da mazbatayı aldılar ve Romanlar Günü’ne katıldılar, tebrik ediyorum. Mersin Üniversitesi Öğretim görevlileri, Mersin’de bin hane, 10 bin Roman vatandaşı üzerinde bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada, Roman vatandaşlarından üniversite mezunu 10 binde 2, Lise mezunu binde 20, İlkokul mezunu binde 24, İlkokul terk binde 41, gibi trajik bir rakam çıktı karşımıza. Ve belgeseldede izlediğiniz gibi çoğu işsiz veya sigortasız çalışıyorlar.  ” dedi.

 

 

Romanlardan Seçer’e sevgi gösterisi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de kürsüye “En büyük başkan bizim başkan”, “Romanlar seninle gurur duyuyor” sloganları arasında kürsüye çıktı. Federasyon Başkanı Ali Daylam’ın sözleri için teşekkür ederek konuşmasına başlayan Seçer, “İnşallah bu söylemleri devam ettirecek hizmetler yaparız. Siyasette insanların gönlüne girmek önemli. Çok güzel bir kentte yaşıyoruz. Romanız, Arabız, Kürdüz ama Allah’ın bir kuluyuz. Bu topraklarda yaşıyoruz. Geçmişten bugüne kader birliği yaptığımız, aynı havayı soluduğumuz, aynı suyu içtiğimiz kardeşlerimizle beraber yürümek, beraber dertlenmek, beraber mutlu olmak zorundayız” dedi.

 

 

Seçer: “Bir sorununuz olduğunda, bunu sosyal hak olarak talep edin”

Romanlar’ın hem kendilerine ait sorunları olduğunu, hem de ülkenin sorunlarından kaynaklı sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Romanlar, yoksulluk içinde yaşayan bir kesim. Onu kabul ediyorum. Ama Türkiye’de farklı kültürlerden milyonlarca insanın da aynı koşullarda yaşadığını unutmamak lazım. Bizim için fakir fakirdir. Ayrım yapamayız ya da kendi kültürünü yaşatmak isteyen kimse biz ona saygı duymak zorundayız. Sosyal hukuk devleti ilkelerinden biri, insanlar arasında ayrım yapmamak, onları kucaklamak, babası olmayana baba olmak, hastası olana doktor olmak, evini temizleyemeyenin evini temizlemek. Devlet olmak budur. Bir sorununuz olduğunda, bunu sosyal hak olarak talep edin. Bunlar lütuf değil”  diye konuştu.

 

 

Roman vatandaşlara birlik olmaları çağrısında bulunan Seçer, “Romanlar’ın kendi içinde birlik olması lazım. Ali, Veli diye ayırmayın. Ortaklaşın. Elbette benim partimi, beni desteklemenizi isterim. Bu doğaldır. Diğer partiler de bunu ister. Ama siz güç birliği yaparsanız hangi siyasi parti olursa olsun iktidar olan yapı sizin taleplerinize kulak vermek zorunda kalır. Parçalanırsanız taleplerinizin de tesir gücü azalır” dedi.

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Roman vatandaşlar arasındaki iletişimin daha hızlı ve etkili olması için Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş’in bu işle görevlendirildiğini kaydeden Başkan Seçer, acil sorunların çözülmesi için görüşmelerin, çalışmaların sürdüğünü söyledi.

 

Seçer: “Kapımız size açık”

Birleşmiş Milletler ile yaptıkları temas sonucunda Roman vatandaşların da yararlanacağı toplum merkezini hayata geçirmek için çalıştıklarını, Roman çocukların eğitime kazandırılması için projeler geliştirildiğini ifade eden Başkan Vahap Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mersin’deki dezavantajlı gruplar bizim dönemimizde daha rahat edecek dedik. Kadınları, çocukları önemsiyoruz. Dezavantajlı olmak ortalama imkanlardan faydalanmamak. Ortalama bazı güce ya da imkanlara sahip olmamak ya da olumsuzluklardan etkilenmek. Bunların ilk çarptığı kitleler kadınlar, çocuklar. Bütün olumsuzluklardan etkilenen kadınlar ve çocuklar. Bunları Roman, Kürt, Çerkez diye ayırmıyoruz. Bunu defaatle söylüyorum. Mersin’de güzel şeyler yapmak istiyoruz. Sorunların sahiplerini de işin içine katarak yapmak istiyoruz. Romanlar’ın sorunları var. Yaşam koşulları çağa uygun değil, insanlığa uygun değil, izana uygun değil. Bunu değiştirmek zorundayız. Siz isterseniz her şey olur. Siz ucundan tutarsanız her şey olur. Kapımız size açık. Belediye ile işbirliği yapın. Biz yasalar dahilinde her türlü sorununuzu çözmeye hazırız.”

 

Seçer: “Kadın istihdamında yeni bir sayfa açtık”

Başkan Seçer, belediyenin siyasi gerekçelerle işçi çıkardığı yönündeki iddialara da yanıt vererek, şunları söyledi: “Kadın istihdamında yeni bir sayfa açtık. Romanlar’ın durumunu da inceledik. Günü birlik çalışan, sosyal güvencesi olmayan yüzde 96,5. Tablo vahim. İş yok, sosyal güvence yok. Düzenli bir maaş eve girmiyor. Kadın istihdamına önem veriyoruz. Bunu da lafta bırakmıyoruz. 26 daire başkanı içinde 8’i kadın. Bu sayı artacak, eksilmeyecek. 150 kadın eleman alacağız. Binlerce insan müracaat etmiş ve mülakatı üç güne bölmek zorunda kaldık. Mülakatta insanları testten geçirmiyoruz. Açıkça söylüyorum, belediyemde çalışacak insanlara ihtiyacımız var. Siyasi görüşü, mezhebi ne olursa olsun. Belediyemiz’in kapısı açık. Çalışacak, katkı verecek, aldığı maaşı hak edecek tüm vatandaşlarıma Belediye’nin kapısı açık. Partizanlık yapılıyor, siyasi nedenlerle işçi çıkarılıyor diyenlere aldırmayın.”

 

Ardından CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen CHP İzmir’in Roman Mersin Milletvekili Özcan Purçu son olarak  CHP Genel Başkan Yardımcısı  Orhan Sarıbal CHP’nin Roman politikalarını anlatan birer konuşma yaptı.

 

GERİ KALAN PROGRAM ŞÖYLE İLERLEDİ:

 1. Oturum / Romanlar Sorunlarını Anlatıyor

Moderatör: Alpay Antmen (CHP Mersin Milletvekili ) 

• Birsen Çokgezer - ROMKAD Başkanı 

• Fatma Şirin - Antalya Yeni Nesil Romanlar Derneği Başkanı 

• Şaban Bek - Adana Roman Kültürü Mekanikçiler ve Kaynakçılar Eğitim ve Dayanışma Derneği 

• Yılmaz Tirek - Gazi Köyü (Kozan) Roman Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği

 

2. Oturum / Çözüm Önerileri 

Moderatör: Sibel Gelbul (Mezitli Kent Konseyi Başkanı) 

• Doç. Dr. Neriman Açıkalın (Mersin Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi) 

• Bedrettin Gündeş ( MBB Strateji Geliştirme Daire Başkanı) 

• G. Hakan Koçman ( AKROMFED Genel Koordinatörü) 

• Sibel Yatkın (Anaokulu Öğretmeni / Çocuk Gelişimi Uzmanı) 

• Prof. Dr. Nurseren Tor ( Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi) 

 

3. Oturum / Değerlendirme

Moderatör: Bilgin Yeşilboğaz ( Mersin Barosu Başkanı) 

• Seyit Torun - CHP Genel Başkan Yardımcısı

• Orhan Sarıbal - CHP Genel Başkan Yardımcısı 

• Özcan Purçu - CHP Roman Milletvekili 

• Ali Daylam - AKROMFED Başkanı (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Seçer:, Romanlar’ın, yaşam, şartlarını, düzeltmek, zorundayız,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Özlü Sözler
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı